Prelomové zistenie: Život na Venuši je možný, no úplne iným spôsobom, aký poznáš

  • Mysleli sme si, že Venuša bola kedysi podobná Zemi
  • Najnovší výskum však odhalil šokujúcu pravdu
  • Naša sesterská planéta nikdy nemala oceány
planéty slnečnej sústavy
Ilustračné foto Wikimedia/Scooter20
  • Mysleli sme si, že Venuša bola kedysi podobná Zemi
  • Najnovší výskum však odhalil šokujúcu pravdu
  • Naša sesterská planéta nikdy nemala oceány

Mysleli sme si, že naša „sesterská planéta“ bola kedysi podobná Zemi. Nový výskum však odhaľuje prekvapivú pravdu – Venuša možno nikdy nemala tekuté oceány, informuje Science Alert

Čo to znamená pre naše chápanie vesmíru a hľadanie mimozemského života?

Pekelná planéta s prekvapivou minulosťou

Ak si niekedy sníval o tom, aké by to bolo žiť na inej planéte, Venuša by určite nebola tvojou prvou voľbou. S teplotou 465 °C a dažďom z kyseliny sírovej ti môže pripomínať skôr nočnú moru než druhú Zem. Napriek tomu vedci dlho verili, že táto pekelná planéta mohla byť kedysi príjemným miestom s oceánmi tekutej vody.

Teraz však prichádzajú s úplne novým pohľadom na vec, ktorý zmení tvoje chápanie vesmíru.

Čo ukázal prelomový výskum?

Tím vedcov z prestížnej University of Cambridge, pod vedením Terezy Constantinou, sa pozrel na našu „sesterskú planétu“ úplne novým spôsobom. Zistili, že Venuša bola pravdepodobne vždy suchá ako kosť – a to nielen na povrchu, ale aj vo svojom vnútri.

Keď sme prepočítali, ako rýchlo sa v atmosfére rozpadá voda, oxid uhličitý a karbonylsulfid, ktoré musia byť dopĺňané vulkanickou činnosťou, ukázalo sa, že vnútro Venuše je suché,“ vysvetľuje Constantinou. Vulkanické plyny na Venuši obsahujú len 6% vodnej pary, čo je v ostrom kontraste so Zemou, kde vulkanické výpary pozostávajú prevažne z vodnej pary.

Prečo nás Venuša stále prekvapuje?

Možno si teraz myslíš – veď Venuša je predsa podobná Zemi. Máš pravdu. Má podobnú veľkosť, hmotnosť aj hustotu.

Dokonca aj jej minerálne zloženie sa podobá tomu nášmu. Ale tam podobnosť končí. Predstav si miesto, kde je tlak 92-krát väčší než na Zemi pri hladine mora a kde ťa obklopujú jedovaté mraky oxidu uhličitého. Tieto extrémne podmienky robia z Venuše fascinujúci objekt výskumu, najmä preto, že leží na okraji obývateľnej zóny našej slnečnej sústavy.

FOTO Eccelstone predáva monoposty na ktorých jazdili legendy F1 ako Lauda či Schumacher

Čo to znamená pre hľadanie života vo vesmíre?

Ak Venuša nikdy nemala oceány, znamená to, že podobné planéty, ktoré objavujeme v iných slnečných sústavách, môžu byť tiež nevhodné pre život.

Venuša je pre nás ako prírodné laboratórium. Ak nikdy nebola obývateľná, znamená to, že planéty podobné Venuši inde vo vesmíre sú menej pravdepodobní kandidáti na život,“ hovorí Constantinou. Tento poznatok môže významne ovplyvniť našu stratégiu hľadania mimozemského života.

Kam sa stratila všetka voda?

Zaujímavé je, že vedci nevylučujú, že na Venušu sa voda niekedy dostala. Výskum marťanského meteoritu naznačuje, že Zem aj Mars dostali vodu podobným spôsobom v ranej histórii slnečnej sústavy. Problém je, že Venuša si ju nedokázala udržať.

Ak Venuša kedysi mala veľké zásoby vody, naša práca naznačuje, že sa nikdy nemohli premeniť na oceány. Namiesto toho mala atmosféru plnú vodnej pary, ktorá sa postupne rozložila na vodík a kyslík. Ľahší vodík unikol do vesmíru, čo viedlo k súčasnej suchej atmosfére,“ vysvetľuje Constantinou.

Existuje nádej na život v oblakoch Venuše?

Existuje vzrušujúca možnosť – možno by sa mohol vyvinúť aj v tých kyslých mrakoch nad povrchom Venuše. „Musel by to byť úplne iný typ života, než aký poznáme – taký, ktorý by sa prispôsobil životu v oblakoch kyseliny sírovej,“ dodáva Constantinou. „To rozširuje naše chápanie toho, kde všade by mohol život existovať.

Ak ťa zaujíma filozofovanie o tom, ako to mohlo byť s formou života na iných planétach, pozri si seriál Allien Worlds. Ide o jeden z mimoriadne zaujímavých seriálov, v ktorom sa tvorcovia pokúšali aplikovať pozemské zákony života na celú galaxiu. Snúbi sa v ňom vedecký fakt s fikciou, aby si si vedel predstaviť mimozemský život na iných planétach.

Záver, ktorý mení naše chápanie vesmíru

Táto prelomová štúdia, publikovaná v prestížnom vedeckom časopise Nature Astronomy, nám pripomína, že vesmír je plný prekvapení.

Hoci Venuša možno nikdy nemala oceány, jej výskum nám pomáha lepšie pochopiť evolúciu planét a možnosti života vo vesmíre.

Zistenia z tohto výskumu môžu významne ovplyvniť našu stratégiu hľadania obývateľných exoplanét a potenciálneho mimozemského života.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: nature.com , sciencealert.com, imdb.com

Najnovšie videá

Trendové videá