Prelomový deň: Ľudstvo dnes prekročí historickú hranicu. Odborníci varujú, že je nás priveľa
- Niektorí odborníci sa obávajú, že osem miliárd ľudí je na planétu Zem už príliš veľa
- Iní experti tvrdia, že väčším problémom je nadspotreba zdrojov najbohatšími krajinami
- Niektorí odborníci sa obávajú, že osem miliárd ľudí je na planétu Zem už príliš veľa
- Iní experti tvrdia, že väčším problémom je nadspotreba zdrojov najbohatšími krajinami
Dieťa, ktoré sa v utorok niekde na svete narodí, sa stane osem-miliardtým človekom. Ukazujú to odhady OSN. Správu priniesla tlačová agentúra AFP.
„Tento míľnik je príležitosťou osláviť rozmanitosť a pokrok a zároveň sa zamyslieť nad spoločnou zodpovednosťou ľudstva za túto planétu,“ uviedol vo vyhlásení generálny tajomník OSN António Guterres.
Organizácia Spojených národov pripisuje rast svetovej populácie ľudskému rozvoju, keď ľudia žijú dlhšie, a to vďaka zlepšeniu v zdraví verejnosti, vo výžive, v osobnej hygiene i medicíne.
Je to však aj výsledok vyššej pôrodnosti, predovšetkým v najchudobnejších krajinách sveta – z ktorých väčšina sa nachádza v subsaharskej Afrike –, čo ohrozuje ich ciele rozvoja.
Rast v počte obyvateľov tejto planéty zhoršil aj vplyvy ekonomického rozvoja na životné prostredie. Avšak kým niektorí odborníci sa obávajú, že osem miliárd ľudí je na planétu Zem už príliš veľa, iní experti tvrdia, že väčším problémom je nadspotreba zdrojov najbohatšími krajinami.
„Niektorí experti vyjadrujú obavy, že náš svet je preľudnený,“ uviedla riaditeľa Populačného fondu OSN Natalia Kanemová. „Teraz jasne hovorím, že samotný počet ľudí nie je dôvod na obavy,“ dodala.
Joel Cohen z Populačného laboratória na newyorskej Rockefellerovej univerzite pre AFP vysvetlil, že otázka, koľko ľudí môže Zem zvládnuť, má dve strany: obmedzené prírodné zdroje a voľbu ľudí.
Sme hlúpi a chamtiví
Ľudia si zvolili cestu, keď spotrebovávajú oveľa viac biologických zdrojov – napríklad lesy a pôdu –, než dokáže planéta každý rok zregenerovať (obnoviť).
Nadspotreba fosílnych palív napríklad vedie k vyššiemu množstvu emisií oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje globálne otepľovanie.
„Sme hlúpi. Chýba nám predvídavosť. Sme chamtiví. Nevyužívame informácie, ktoré máme. V tom spočívajú… naše problémy,“ uviedol Cohen.
Súčasný počet obyvateľov planéty je viac než trikrát vyšší než v roku 1950, keď ich bolo 2,5 miliardy.
Inštitút pre meranie a vyhodnocovanie zdravia (IHME) so sídlom v americkom meste Seattle, štát Washington, napríklad v štúdii z roku 2020 odhadol, že svetová populácia dosiahne vrchol v roku 2064 bez toho, aby niekedy dosiahla desať miliárd, a do roku 2100 klesne na 8,8 miliardy.
Prvú miliardu ľudstvo prekonalo v roku 1804 a ako informuje Pravda, k ďalším miliardám to ľudstvu trvalo 123 a 32 rokov, potom 14 a 13 rokov. Siedmu miliardu sme prekonali pred 11 rokmi.
Muži na Zemi prevažujú, pričom ich je 50,3 %. Ženy tvoria 49,7 % populácie. Predpokladá sa, že podiel žien a mužov na planéte bude rovnaký do roku 2050. Ako ukazujú odhady OSN, tempo celkového rastu populácie spomalí a deväť miliárd bude na planéte v roku 2037, čiže o 15 rokov. Hranicu 11 miliárd ľudí by mohlo ľudstvo prekonať v roku 2100.
Okolo roku 2050 možno očakávať pokles tempa rastu na približne 0,5 %.
Zdroje: TASR, Pravda