Prelomový moment: „Zlyhanie ľudstva“ vedci uvideli priamo z vesmíru. Zábery sprostredkúva unikátna technológia
- Nová technológia na zistenie plastov
- Plasty je možné vidieť aj z vesmíru
- Nová technológia na zistenie plastov
- Plasty je možné vidieť aj z vesmíru
Plasty sú v dnešnej dobe všade okolo nás. Veľký dopad to však má na moria a živočíchy, ktoré v ňom žijú. Fľaše a iný odpad dnes ohrozujú pobrežné ekosystémy a čistotu morí po celom svete, keďže sa nedokážu rozložiť. Rozpadajú sa na mikročastice, ktoré si morské zvieratá často zamieňajú za potravu. Každý rok sa do oceánov dostane približne 19 miliónov ton plastového odpadu.
Znečistené sú však aj okolité pláže. Ako ale uvádza portál iflscience.com, vznikla nová technológia, ktorá umožňuje vedcom vidieť nerozložené plasty na plážach dokonca až z vesmíru.
Nová technológia
Nová technológia dokáže identifikovať odrazené svetlo od piesku, vody a plastu. To umožňuje vedcom spozorovať plastové úlomky na pobreží približne z výšky viac ako 600 km nad Zemou.
Plasty sú stále väčším problémom v mnohých environmentálnych kontextoch. V poslednej dobe sa zaznamenala značná koncentrácia plastového odpadu aj v odľahlých oblastiach, ako sú vzdialené ostrovy v Tichom a Indickom oceáne či pláže severnej Austrálie. Odhaduje sa, že každý rok skončí v morských a pobrežných prostrediach približne 19 až 23 miliónov ton plastových materiálov, pričom existuje možnosť, že toto množstvo sa do roku 2030 zdvojnásobí, informuje portál theinertia.com.
Vedúca doktorka štúdie Jenna Guffogg informuje: „Plasty si možno pomýliť s jedlom, väčšie zvieratá sa zamotajú a menšie, ako napríklad kraby, uviaznu vo vnútri predmetov, ako sú plastové nádoby.“
„Zatiaľ čo vplyvy týchto oceánskych plastov na životné prostredie, rybolov a cestovný ruch sú dobre zdokumentované, metódy na meranie presného rozsahu problému alebo zacielenie čistiacich operácií, ktoré sú niekedy najviac potrebné na odľahlých miestach, boli brzdené technologickými obmedzeniami,“ dodala doktorka.
Existuje už pár satelitných technológií, avšak boli účinné len pri zisťovaní nečistôt vo vode. Pri identifikovaní plastov v piesku boli menej účinné. Austrálski výskumníci však vyvinuli účinný spôsob, ako vidieť plasty na plážach. Jeho hlavnou úlohou je ľahko identifikovať plasty, čím sa urýchli aj samotné čistenie.
Vo svetových oceánoch je obrovské množstvo nečistôt od malých zložení až po tisícky fliaš či tašiek.
Ako budú vyzerať oceány o pár rokov?
Oficiálny portál Európskeho parlamentu dávnejšie informoval, že koncom roka 2019 schválili novú legislatívu, ktorá sa zameriava na plastové výrobky. Hlavne na tie, ktoré znečisťujú európske pláže. Stratené rybárske výstroje tvoria približne 70 percent morského odpadu.
Existujú odhady, že približne v roku 2050 bude v oceánoch plávať viac plastov ako rýb. Odstránenie plastu považuje Európska komisia za kľúčové. Plasty v oceánoch neohrozujú len čistotu pláží, ale majú devastujúci vplyv na morskú faunu. Konzumácia plastov môže buď priamo ohroziť na živote, alebo spôsobiť vylučovanie toxínov do tiel živočíchov.
Len asi päť percent plastových obalov sa recykluje, pričom väčšina končí ako odpad. Viacnásobné využitie plastov by bolo prínosné aj pre samotných výrobcov.
Zdroje: iflscience.com, theinertia.com, europarl