Prelomový moment: Prvá krajina na svete začala s hromadným očkovaním proti malárii

  • Na maláriu ročne zomierajú milióny ľudí po celom svete
  • Nová vakcína prináša nádej v boji proti zákernej chorobe
v kamerune začali očkovať proti malárii
Freepik/@jcomp; Unsplash/Unsplash/ Victor Nnakwe
  • Na maláriu ročne zomierajú milióny ľudí po celom svete
  • Nová vakcína prináša nádej v boji proti zákernej chorobe

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie na maláriu v Afrike až 600 000 ľudí ročne, pričom 80 % z týchto úmrtí predstavujú deti mladšie ako päť rokov. Situáciu by však mohla zmeniť prvá vakcína proti malárii, známa pod názvom RTS,S.

Táto vakcína bude podaná deťom v západoafrickej krajine Kamerun, čím sa stane prvou krajinou s celoplošným očkovaním po úspešných klinických testoch v Ghane, Keni a Malawi. Podľa Unicefu spôsobila vakcína u detí 13-percentný pokles úmrtí.

„Nie sme len svedkami, ale aktívne sa zúčastňujeme na transformačnej kapitole v histórii verejného zdravia Afriky,“ cituje The Guardian Dr. Mohammeda Abdulaziza, vedúceho divízie Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb so sídlom v Etiópii. „Dlho sme čakali na takýto deň… prináša viac než len nádej, prináša zníženie úmrtnosti a chorobnosti spojenej s maláriou.“

Účinná a bezplatná

Kamela Isabelle Madjouwou, zdravotná sestra pracujúca v centre, označila vakcínu proti malárii za „nevyhnutnú“. Kamerun v roku 2022 zaznamenal viac ako 6 miliónov prípadov malárie a táto choroba tvorila v roku 2021 až 12 % úmrtí medzi malými deťmi. „Vakcína zníži úmrtnosť a následky tejto hroznej choroby,“ cituje The Guardian.

Pacienti budú potrebovať celkovo štyri dávky vakcíny. Zdravotnícki úradníci zdôrazňujú, že dávky budú podávané súčasne s ostatnými bežnými detskými vakcínami. Efektívna komunikácia s verejnosťou bude kľúčová pre úspech tejto vakcíny.

„Potrebujeme posielanie správ, komunikáciu a dôveryhodné hlasy,“ povedal Abdulaziz. „Musíme využiť zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú veľmi blízko ku komunite. Musíme počúvať komunitu, a tiež sledovať, ako nás prijímajú.“

Predstaviteľka očkovania Daniele Ekoto pre BBC povedala, že upokojovala matky po podaní dávok ich deťom a trvala na tom, že „je to vakcína, ktorá je bezpečná, účinná a bezplatná“.

Takisto je potrebné uvedomiť si, že vakcína bude najúčinnejšia, ak sa použije spolu s inými preventívnymi opatreniami, ako je napríklad spánok pod moskytiérami ošetrenými insekticídmi.

Dopyt prevyšujúci dodávky

V tomto roku má zavedenie vakcíny v pláne aj ďalších 19 afrických krajín, ktoré majú ambíciu zaočkovať vyše 6,6 milióna detí. Dodávky vakcín sa očakávajú do krajín ako Burkina Faso, Libéria, Niger a Sierra Leone.

„Po viac ako 35 rokoch oddanej práce s našimi partnermi, ktorí sa podieľali na vývoji prvej vakcíny proti malárii na svete, je obohacujúce vidieť jej prvé použitie. Sme nadšení, že viac krajín s endemickým výskytom malárie sa pripravuje na zavedenie vakcíny v najbližších mesiacoch,“ uviedol Thomas Breuer, hlavný globálny zdravotnícky pracovník spoločnosti GlaxoSmithKline, ktorá vakcínu vyrobila.

Momentálne je o vakcínu obrovský záujem, avšak dostupných je len približne 18 miliónov dávok do roku 2025. Očakáva sa, že plánované zavedenie druhej vakcíny R21, ktorú vyvinula Oxfordská univerzita, výrazne zvýši dostupné množstvo dávok až na 100 miliónov ročne.

Na začiatku tohto mesiaca došlo aj k inému významnému úspechu, keď boli Kapverdy oficiálne vyhlásené globálnym zdravotníckym orgánom za prvú krajinu subsaharskej Afriky bez výskytu malárie.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: The Guardian, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá