PRELOMOVÝ OBJAV: Marihuana dokáže zničiť rezistentné baktérie, ktoré spôsobovali stovky úmrtí
- Vedecká štúdia zameraná na využitie marihuany v medicíne odhaľuje nečakané výsledky
- Hlavná látka bez psychotropných účinkov, cannabidiol, dokáže zničiť roky rezistentné baktérie
- Vedecká štúdia zameraná na využitie marihuany v medicíne odhaľuje nečakané výsledky
- Hlavná látka bez psychotropných účinkov, cannabidiol, dokáže zničiť roky rezistentné baktérie
Benefity užívania marihuany, ktorá je na Slovensku stále zapísaná na zozname zakázaných látok, figurujúc medzi ľahkými drogami, je nespočetne veľa. Vedci však novou štúdiou odhalili jej doposiaľ neznámy prínos v liečbe ochorení spôsobených rezistentnými baktériami, s ktorými sme si nevedeli poradiť desiatky rokov.
Môžeme zachrániť až 10 miliónov ľudí
Vedci odhadujú, že prostredníctvom využitia synteticky vyprodukovaného cannabidiolu, ktorý pôsobí na baktériu ako veľmi silné prírodné antibiotikum, by sme do roku 2050 mohli zachrániť až 10 miliónov životov na celom svete, informuje Daily Mail.
Výskum viedli vedci z The University of Queensland v spolupráci so spoločnosťou Botanix Pharmaceuticals. Výsledky štúdie sú absolútnym prelomom vo využití marihuany v medicínskom prostredí. Vedú totiž k vzniku prvej novej triedy antibiotík pre rezistentné baktérie za posledných 60 rokov.
„Je to prvýkrát, čo sa preukázalo, že CBD zabíja niektoré typy baktérií. Tieto baktérie majú veľmi silnú vonkajšiu membránu, akoby dvojnásobnú obrannú líniu, ktorá sťažuje prienik klasických antibiotík do ich tela,“ uviedol vo vyhlásení riaditeľ Inštitútu pre molekulárnu biologickú vedu Dr. Mark Blaskovich, informuje The University of Queenland.
Štúdia ďalej uvádza, že cannabidiol účinne ničí baktériu MRSA, ktorá je kmeňom zlatého stafylokoka. Môže sa tiež použiť na liečbu infikovaných diabetických vredov a rán. Zdá sa, že taktiež položí základný kameň pre budúcu liečbu kvapavky, meningitídy a legionárskej choroby.
„Cannabidiol vykazoval nízku tendenciu spôsobovať rezistenciu baktérií, aj keď sme počas „liečby“ urýchlili možný vývoj zvýšením koncentrácií antibiotika,“ dodal Dr. Blaskovich. „Myslíme si, že látka zabíja baktérie prasknutím ich vonkajších bunkových membrán, zatiaľ však presne nevieme, ako to robí a je potrebné vykonať ďalší výskum.“
Naše telo ho odbúrava prirýchlo
Jednou z komplikácií, ktorým výskumníci čelia je fakt, že prírodný cannabidiol dokáže ľudské telo odbúrať prirýchlo. To znamená, že je nevyhnutné vymyslieť jeho syntetickú a pomerne stálu verziu. Blaskovich pokladá samotné zistenie za omnoho cennejšie pre základ novej skupiny antibiotík než aktuálnej liečby.
Zdroje: Daily Mail, The University of Queensland