Prelomový objav: Strach môže byť minulosťou vďaka elektrošokom
- Vedci oznámili pokrok v prekonávaní strachu
- Precízne elektrické signály ho môžu odstrániť
- Objav by mohol pomôcť pacientom s traumou
- Vedci oznámili pokrok v prekonávaní strachu
- Precízne elektrické signály ho môžu odstrániť
- Objav by mohol pomôcť pacientom s traumou
Strach je taká prirodzená ľudská emócia, že sa nad ňou len málokto pozastaví. Napriek tomu, že ho väčšina populácie vníma ako niečo negatívne, má však svoje opodstatnenie a jeho hlavnou úlohou je chrániť jedinca od možného nebezpečenstva.
U mnohých ľudí existujú vrodené fóbie, ktoré zabezpečujú to, že sa daný človek bude báť vecí, s ktorými doposiaľ nemal žiadne negatívne skúsenosti. Veľmi častým je napríklad strach z hadov či pavúkov, ktoré ľudský mozog vníma ako nebezpečenstvo a chráni tak svojho majiteľa napríklad od možného napadnutia, vysvetľuje IFL Science.
Nie vždy má však strach korene v logike a často sa stáva, že môže byť úplne iracionálny, či už ide o vrodenú fóbiu, alebo reakciu na traumatický zážitok, čo môže jeho nositeľovi značne znepríjemňovať život. Zdá sa však, že veda našla na tento neduh odpoveď. Prekvapivo ide o elektrošoky.
Nedostatky mozgu
Častým problémom pri ľudskom strachu je to, ako sa s ním mozog vysporadúva, objasňuje portál PsyPost. Ľudská myseľ je totiž veľmi dobrá v zapamätávaní si negatívnych skúseností a v ich následnom pripomínaní počas situácií, ktoré sa podobajú prvotnej negatívnej skúsenosti.
Horšia je už však v odstraňovaní tohto naučeného správania, čo môže byť vo výsledku pre jedinca kontraproduktívne. Teoreticky stačí jedno pohryznutie psom na to, aby si mozog vyvinul celoživotný strach zo psov aj napriek tomu, že väčšina z nich nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.
V súčasnosti sa iracionálny strach lieči tzv. expozičnou terapiou, počas ktorej sú pacienti stavaní do kontaktu so zdrojom svojich obáv, čo mozog postupne učí, že na strach neexistuje dôvod. Liečba touto metódou však môže pokojne trvať aj roky.
Vedci z Postupimskej univerzity v Nemecku však prišli s experimentálnou metódou, ktorá by mohla na ľudský mozog účinkovať prakticky okamžite. Ako ďalej uvádza IFL Science, metóda spočíva vo vysielaní elektrických signálov do oblasti s názvom ventromediálny prefrontálny kortex.
Efektivitu dokázali pokusom
Funkčnosť metódy bola potvrdená aj v experimente, ktorého sa celkovo zúčastnilo 40 študentov univerzity. Tí boli rozdelení do dvoch skupín po 20, pričom bol proces pokusu objasnený obom z nich. Elektrické signály boli do mozgu však vyslané len jednej zo skupín, avšak ani študenti, ani vedci pozorujúci experiment neboli informovaní o tom, ktorá skupina je ktorá.
Všetkým 40 študentom boli následne ukázané 2 obrázky, pričom počas sledovania jedného z nich boli potrasení elektrickým prúdom a vyrušení nepríjemným zvukom, čo im spôsobilo ľahké nepohodlie.
Účastníci experimentu sa touto metódou mali naučiť asociovať jeden z obrázkov so strachom zo spomínaného elektrického prúdu a zvuku. Miera strachu bola neskôr ohodnotená sledovaním pohybu ich očí, srdcovým tepom a aj dotazníkom.
Po navodení pocitu strachu boli ďalej študentom ukazované tie isté obrázky, tentokrát však bez prítomnosti elektriny a zvuku, v snahe mozog odnaučiť od asociovaných negatívnych emócií. V tomto prípade však boli 20 subjektom do spomínanej mozgovej oblasti vysielané elektrické signály.
Sľubné výsledky
Výsledky vedcov, podobne ako elektrina, šokovali. Skupina, ktorá elektrické signály nedostávala, totiž stále vykazovala nedobrovoľnú reakciu na strach a ich telá sa teda pripravovali na očakávaný elektrošok. Druhá skupina však nevykazovala žiadne známky nervozity či obáv z možného diskomfortu.
Pokusy sú stále len v rannom štádiu, no poukazujú na možnosť novej revolučnej liečby, ktorá je relatívne nenáročná a neinvazívna. Svoje využitie by mohla nájsť napríklad u pacientov, ktorí sa zotavujú z predošlej traumy, vďaka ktorej reagujú na rôzne vonkajšie podnety iracionálne.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: IFL Science, PsyPost