Prelom v boji proti plešatosti: Vedci objavili revolučnú molekulu, ktorá stimuluje rast vlasov

  • Trvalé riešenie plešatosti je na dosah
  • Vedci myšiam obnovili 90 % chlpov za necelé 3 týždne
  • Môže za to revolučná molekula
mužovi padajú vlasy
Freepik
  • Trvalé riešenie plešatosti je na dosah
  • Vedci myšiam obnovili 90 % chlpov za necelé 3 týždne
  • Môže za to revolučná molekula

Vlasy sú pre mnohých viac než len ochrana hlavy – sú súčasťou identity, symbolom mladosti a sebavedomia. No nie každý má to šťastie na hustú hrivu. Niektorí bojujú s jemnými a slabými vlasmi od detstva, iní si postupne všímajú, ako sa im vlasová línia posúva dozadu alebo redne koruna hlavy. S pribúdajúcim vekom sa vypadávanie vlasov stáva realitou, ktorá ovplyvňuje nielen vzhľad, ale aj psychiku.

A tak skúšame všetko – od špeciálnych šampónov, kondicionérov a vlasových sér cez masážne prístroje stimulujúce pokožku hlavy až po doplnky výživy a medicínske prípravky. Niektoré riešenia majú určitý efekt, iné len vyprázdnia peňaženku. Pravdou však je, že ak ide o postupné plešatenie, mnohé procesy už nejde úplne zvrátiť.

Ako uvádza Britannica, existujú dva hlavné typy vypadávania vlasov: trvalé a dočasné. Dočasné vypadávanie môže byť spôsobené napríklad stresom, vysokými horúčkami, podvýživou alebo hormonálnymi výkyvmi. Trvalá strata vlasov, najčastejšie známa ako androgénna alopécia (mužské plešatenie), postihuje 30 až 50 % mužov do veku 50 rokov.

Aj keď každý človek stratí denne v priemere 50 až 100 vlasov, takáto strata ľahko prejde bez povšimnutia. To najmä preto, že vzápätí rastú aj nové vlasy. Avšak to nie je prípad pri strácaní vlasov – vtedy nové vlasy neprichádzajú.

Plešatenie sa začína typickým ustupovaním vlasovej línie alebo rednutím na temene hlavy a môže napredovať až k takzvanému Hippokratovmu vencu, keď zostane iba pás vlasov po bokoch a vzadu na hlave. Môžu za to podľa Mayo Clinic čiastočne dedičnosť, hormonálne zmeny, ale aj iné zdravotné diagnózy a liečby či stresujúce udalosti.

Hoci existujú liečby ako transplantácia vlasov, minoxidil či finasterid, žiadna z nich neprináša zaručený či úplne prirodzený efekt. Avšak vedci teraz prišli s objavom, ktorý by mohol znamenať prelom v liečbe vypadávania vlasov. A nejde o ďalší drahý šampón – ale o molekulárnu terapiu, ktorá priamo stimuluje rast vlasov.

Malá molekula, veľká nádej

Možno si myslíš, že keď niekto plešatie, vlasové folikuly úplne miznú. V skutočnosti sa však len zmenšujú a strácajú schopnosť produkovať nové vlasy. Kľúčovú úlohu tu zohrávajú dermálne papilárne bunky (DP bunky), ktoré podporujú rast vlasov. Ak ich dokážeme obnoviť, existuje šanca na opätovný rast vlasov.

Práve o to sa pokúsili vedci z North Carolina State University pod vedením profesora Ke Chenga. Objavili molekulu, ktorá môže tvoriť zázraky. Vo výskume realizovali testy na myšiach, pričom sledovali, ako rýchlo im dorastú chlpy pri podávaní jednotlivých látok, buniek. 

Výskumný tím testoval dve rôzne metódy kultivácie DP buniek:

  • tradičná 2D kultúra – bunky sa pestujú v plochej vrstve,
  • inovatívna 3D sféroidná kultúra – bunky sa usporiadajú do trojrozmernej štruktúry, ktorá lepšie napodobňuje prirodzené prostredie vlasových folikulov.

Myšiam následne aplikovali bunky v oboch variantoch a pridali aj populárny a najčastejšie používaný prípravok proti vypadávaniu vlasov, Minoxidil. Podávali im teda v rôznych intervaloch samotné 2D kultivované bunky, 3D sféroidné bunky v kreatínovom nosiči a látku Minoxidil.

A výsledky? Ohromujúce:

  • Myši, ktoré dostali 3D sféroidné DP bunky, si do 20 dní obnovili až 90 % chlpov.
  • Tento efekt bol viditeľný už na 15. deň experimentu, pričom bol výrazne lepší než pri použití minoxidilu.

Podľa vedúceho výskumu, profesora Ke Chenga má táto metóda taký úspech preto, že 3D bunky v keratínovom nosiči vytvárajú ideálne podmienky pre rast vlasov – bunky zostávajú na mieste a uvoľňujú látky podporujúce rast.

štúdia, myši, plešatenie
zdroj: S.H., North Carolina State University

Tajná zbraň so zložitým názvom

Táto molekula typu mikroRNA nesie naozaj ťažko zapamätateľný názov miR-218-5p. Vedci na túto informáciu prišli pri podrobnejšom skúmaní dôvodu, pre ktorý boli 3D bunky v testoch tak účinné. Prišli na jednu zásadnú vec, a tou je uvoľňovanie exozómov bohatých práve na molekulu miR-218-5p.

Táto molekula ukázala svoju dôležitosť, pretože:

  • stimuluje rast vlasových folikulov cez kľúčovú rastovú dráhu,
  • ak sa jej hladina zvýši, vlasy rastú rýchlejšie a lepšie,
  • ak sa zablokuje, rast vlasov sa zastaví.

Hrá práve preto podľa odborníkov kľúčovú úlohu v regenerácii vlasových folikulov. Veria dokonca, že miR-218-5p sa stane základom budúcich liekov proti vypadávaniu vlasov.

vedec
zdroj: Freepik/Stockgiu

Nikto nechce injekcie

Aj keď je bunková terapia s 3D DP bunkami veľmi účinná, má jednu nevýhodu – bunky je potrebné vypestovať, rozšíriť a aplikovať injekčne, čo nie je úplne praktické. Ale čo ak by sme mohli použiť len samotnú molekulu miR-218-5p?

Podľa profesora Chenga je to možné. MikroRNA sa dá využiť na vývoj krému alebo séra, ktoré by sa jednoducho aplikovalo na pokožku hlavy. Takéto riešenie by bolo v prvom rade menej invazívne aj jednoduchšie na aplikáciu v takmer akýchkoľvek podmienkach.

Na injekciu vždy budeš potrebovať lekára či inú pomoc, krém zvládne vmasírovať každý. Zároveň by mohol byť aj potenciálne lacnejší než iné formy liečby.

Samozrejme, aby sa mohla táto nová metóda dostať na trh, bude potrebné urobiť ešte množstvo testov. Vedci teraz skúmajú bezpečnosť a účinnosť liečby u ľudí, no prvé výsledky vyzerajú veľmi sľubne. Ak sa podarí vyvinúť účinný prípravok založený na miR-218-5p, mohlo by to znamenať revolúciu v liečbe vypadávania vlasov.

Predstav si, že by si namiesto transplantácie či každodenného užívania liekov mohol jednoducho použiť krém alebo sérum a podporiť rast svojich vlasov. Čo povieš, znelo by to ako zázrak?

Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy

Zdroje: Science Advances/Ke Cheng et al., Mayo Clinic, Britannica

Najnovšie videá

Trendové videá