Prelomový objav v Česku: Experimentálny liek na koronavírus si poradil aj s novými mutáciami

  • Nový liek proti ochoreniu COVID-19 a mutáciám vírusu je možno na ceste
  • Českí vedci otestovali liek vyvinutý z prirodzených protilátok po prekonaní ochorenia
  • Nový liek proti ochoreniu COVID-19 a mutáciám vírusu je možno na ceste
  • Českí vedci otestovali liek vyvinutý z prirodzených protilátok po prekonaní ochorenia

Vedci zo susedného Česka otestovali novú protilátku, ktorá podľa nich chráni pred koronavírusom SARS-CoV-2 i všetkými jeho variantmi. Protilátka takisto koronavírusu zabraňuje, aby mutoval a stával sa odolným voči liečbe. Prvé klinické testy vykonané na myšiach dokazujú vysokú mieru úspechu. 

Testovanie na pôde Akadémie vied ČR sa začalo v novembri 2020. Štúdie potvrdili, že tzv. bišpecifická protilátka zneškodňuje koronavírus SARS-CoV-2 i jeho varianty vrátane toho britského. Protilátka môže podľa vedcov podporiť liečbu pacientov so slabou imunitou, a zároveň fungovať ako prevencia ochorenia, informuje TASR.

Okamžitá ochrana pred ochorením

Túto „dvojitú protilátku“ vyvinuli švajčiarski vedci z Ústavu pre biomedicínsky výskum (IRB) v Bellinzone na juhu krajiny. Experti z Biologického centra Akadémie vied ČR v Českých Budějoviciach a Českého centra pre fenogenomiku v centre BIOCEV vo Vestci v okrese Praha-západ účinnosť protilátky overovali v predklinickej štúdii na myšiach.

Očkovanie na Slovensku postúpilo do ďalšej fázy, vakcínu dostane mladšia veková skupina

„Vo zvieracom modeli covid-19 poskytuje jediná injekcia bišpecifickej protilátky okamžitú ochranu pred ochorením, ktorá môže trvať týždne či mesiace. Protilátka účinne znižuje vírusovú záťaž v pľúcach a zmierňuje zápal,“ potvrdil to pre portál Novinky.cz Daniel Růžek z Biologického centra AV ČR a Výskumného ústavu veterinárneho lekárstva v Brne, ktorý viedol predklinické testovanie protilátok na zvieratách.

Myší model senzitívny pre infekciu koronavírusu pripravili odborníci v Českom centre pre fenogenomiku po konzultácii s virológmi. Bežnú laboratórnu myš nie je podľa Akadémie vied pre výskum takmer možné použiť, pretože je k chorobe pomerne rezistentná. „Nami vyvinutý myší model je unikátny aj ekonomický a veľmi dobre reprezentuje ťažké prípady infekcie COVID-19, ktoré pozorujeme u človeka,“ uviedol Radislav Sedláček, vedúci Českého centra pre fenogenomiku pri Ústave molekulárnej genetiky AV ČR v centre BIOCEV.

Spojením dvoch protilátok

Liečba s využitím protilátok sa už ukázala ako úspešná, píše IRB na svojej oficiálnej webovej stránke. Aby však bola účinná proti ochoreniu COVID-19, musí spĺňať dve podmienky: účinkovať proti šíriacim sa variantom vírusu a brániť vzniku nových variantov. Vedcom sa to podľa ich vyjadrení podarilo vyriešiť spojením dvoch prirodzených protilátok do jednej umelej molekuly.

Využili protilátky získané od pacientov, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, píšu Novinky.cz. „Hoci vírus môže mutovať a vyhnúť sa útoku jednej protilátky, preukázali sme, že nedokáže uniknúť dvojitému pôsobeniu našej bišpecifickej molekuly,“ povedal Luca Varani, vedúci skupiny výskumníkov v IRB.

Zdroje: TASR, Novinky.cz

Najnovšie videá

Trendové videá