Prelomový objav v liečbe sklerózy multiplex. Bežný vitamín prekvapuje lekárov svojim účinkom

  • Vitamín D by mohol spomaľovať sklerózu multiplex
  • Taktiež má šancu znižovať poškodenie mozgu
  • Najlepšie funguje pri vážnom deficite
vitamin d, slnko, žena
Ilustračné foto Unsplash/Jack Delulio/John Cameron
  • Vitamín D by mohol spomaľovať sklerózu multiplex
  • Taktiež má šancu znižovať poškodenie mozgu
  • Najlepšie funguje pri vážnom deficite

Vedci z rôznych francúzskych inštitúcií odhalili presvedčivé klinické dôkazy, že doplnky vitamínu D by mohli predstavovať účinnú liečbu neurodegeneratívneho ochorenia skleróza multiplex (SM). Informuje o tom web ScienceAlert, štúdia bola uverejnená v časopise JAMA.

Odkiaľ získavame vitamín D a jeho úloha v tele

Vitamín D sa nachádza v malom množstve potravín, ako sú tučné ryby, vajcia a do istej miery aj huby. Typicky sa však v našom tele vytvára z iných zlúčenín pri vystavení slnečnému žiareniu. Bez ohľadu na zdroj, táto chemická látka zohráva dôležitú úlohu pri vstrebávaní vápnika z čriev, ako aj pri imunitných funkciách, bunkovom raste, metabolizme a neuromuskulárnej aktivite.

Nedostatok vitamínu D bol už predtým identifikovaný ako rizikový faktor pre sklerózu multiplex, ochorenie, pri ktorom telo napáda ochranné obaly okolo vlastných nervových buniek. Vedci preto uskutočnili štúdiu s 303 účastníkmi, ktorým diagnostikovali klinicky izolovaný syndróm (KIS) – stav, ktorý je v niektorých ohľadoch podobný SM a často sa do nej vyvinie.

Významné zníženie aktivity ochorenia

Počas dvoch rokov dostávala viac ako polovica dobrovoľníkov každé dva týždne výraznú dávku doplnkov vitamínu D (cholekalciferol), zatiaľ čo druhá polovica dostávala placebo. Výskumníci zistili, že u účastníkov v skupine s vitamínom sa objavilo menej lézií na mozgu a mieche.

Aktivitu ochorenia pozorovali u 60,3 percenta skupiny s vitamínom D a u 74,1 percenta skupiny s placebom.

Táto randomizovaná klinická štúdia ukázala, že monoterapia vysokými dávkami cholekalciferolu, začatá do 90 dní po diagnóze KIS silne naznačujúceho sklerózu multiplex, významne znížila aktivitu ochorenia v porovnaní s placebom,“ píšu výskumníci v publikovanej štúdii.

Výsledky sa považovali za štatisticky dostatočne významné na potvrdenie, že vitamín D by mohol pomôcť zabrániť aspoň niektorým poškodeniam spôsobeným KIS a skleróze multiplex, keď imunitný systém napáda telo.

Kto získal najviac

Výskumníci dokázali charakterizovať účastníkov, u ktorých došlo k najvýraznejšiemu zlepšeniu: osoby s vážnym nedostatkom vitamínu D. Osoby s normálnym BMI a osoby bez akýchkoľvek lézií na mieche na začiatku štúdie.

Celkovo to naznačuje, že cholekalciferol by mohol predstavovať lacnú terapeutickú alternatívu s nízkym rizikom nežiaducich účinkov po KIS, najmä u populácií s obmedzeným prístupom k terapiám modifikujúcim ochorenie,“ uvádzajú výskumníci.

Je to sľubný krok vpred pre vitamín D ako potenciálnu liečbu sklerózy multiplex, hoci zostávajú nezodpovedané otázky.

Výzvy a budúci výskum

Závery sa do značnej miery zakladali na meraniach poškodenia centrálneho nervového systému, zistených pomocou skenov magnetickej rezonancie. Pokiaľ ide o príznaky zodpovedajúce SM, rozdiel medzi skupinami bol oveľa menší. Navyše, rozdiel v miere relapsov medzi oboma skupinami sa ukázal ako nevýznamný.

Výskumníci majú záujem vykonať ďalšie testy účinnosti tejto úrovne dávkovania vitamínu D. Je však potrebná ďalšia práca na pochopení mechanizmov a potenciálnych rizík. Vieme, že vitamín D môže určitým spôsobom posilniť imunitný systém a že sklerózy multiplex spôsobuje chybná funkcia imunitného systému. Budúce štúdie musia presne zistiť, aký vzťah medzi nimi existuje.

Úsilie o nájdenie spôsobov liečby alebo zvrátenia sklerózy multiplex pokračuje a dosahuje pokrok. Týka sa to identifikácie rizikových faktorov ochorenia, obmedzenia škôd v tele a pochopenia vzniku ochorenia.

Tieto výsledky si vyžadujú ďalší výskum vrátane potenciálnej úlohy pulzných vysokých dávok vitamínu D ako doplnkovej terapie,“ uvádzajú výskumníci.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: sciencealert, jamanetwork

Najnovšie videá

Trendové videá