Prelomový objav: Vedci našli účinného bojovníka proti rakovine. Je ním jednoduchá činnosť

  • Vedci z univerzity v Tel Avive zistili, že fyzická aktivita zabíja nádory
  • Zabraňuje im v získavaní glukózy, ktorú potrebujú pre svoj rast
Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici, onkológia v boji proti rakovine, pochod Avon proti rakovine v Bratislave
TASR/Ján Krošlák, Marko Erd
  • Vedci z univerzity v Tel Avive zistili, že fyzická aktivita zabíja nádory
  • Zabraňuje im v získavaní glukózy, ktorú potrebujú pre svoj rast

Rakovina v súčasnosti dosahuje alarmujúce čísla pri ľuďoch vo veku do 50 rokov. Podľa CNN svetu hrozí problém, ktorý odborníci pomenovali ako „rakovinová epidémia”. Vyplýva to zo štúdie sledujúcej rast počtu prípadov rakoviny z dát 44 krajín, medzi ktoré sa radí aj Slovensko.

Dobrou správou je, že vedci z univerzity v Tel Avive prišli na to, ako sa môžeš pred rakovinou do značnej miery ochrániť. Recept to nie je komplikovaný. Naopak, stačí, ak pravidelne beháš alebo sa venuješ inému aeróbnemu cvičeniu. Tieto aktivity totiž podľa výskumníkov znižujú u ľudí pravdepodobnosť nákazy niektorými druhmi rakoviny o 72 percent. 

Glukóza proti nádorom

Za touto teóriou stojí jednoduché vysvetlenie. Aeróbne cvičenie podporuje niektoré ľudské orgány pri zachytávaní cukru v tele. To negatívne vplýva na rakovinové nádory, ktoré pre svoj rast potrebujú glukózu. Bez nej sa v tele nerozširujú, naznačuje štúdia z minulého týždňa, o ktorej informuje The Times of Israel.

Výskum dostupný na portáli Europe PMC sa zameral na metastatickú rakovinu, teda ochorenie, ktoré sa z pôvodného miesta v tele už rozšírilo po organizme. Vedci sa domnievajú, že cvičenie má silné výhody aj pri prevencii primárnych nádorov, avšak štúdiou mierili konkrétne na metastatickú fázu rakoviny z toho dôvodu, že ide o hlavnú príčinu úmrtí v Izraeli.

„Fyzická aktivita vytvára nepriateľské prostredie pre nádory tým, že kvôli nej má rakovina problém získať glukózu,” vysvetľuje autorka štúdie profesorka Carmit Levyová z oddelenia ľudskej genetiky a biochémie Tel Avivskej univerzity.

„V tejto štúdii sme poukázali na to, že beh a iné aeróbne aktivity chránia telo pred metastatickou aktivitou a zistili sme, aký mechanizmus tento fenomén spôsobuje,” podotkla.

Dve časti

Počas výskumu sa štúdia rozdelila na dve časti. V tej prvej sa spracovávali existujúce zdravotné údaje v rozpätí dvadsiatich rokov od 3-tisíc jednotlivcov. Na základe nich vedci analyzovali vzorce pre cvičenia a výskyt rakoviny. Výsledky naznačili, že pri účastníkoch, ktorí pravidelne podstupujú výraznú aeróbnu aktivitu, bol výskyt metastatickej rakoviny o 72 percent zriedkavejší než u tých, ktorí necvičia.

V druhej časti sa vedci zamerali na myši a na ich spôsob života. Myšiam aplikovali rakovinovú injekciu a vykonávali analýzu ich vnútorných orgánov pred a po fyzickej aktivite.

Výsledky odhalili, že myši, ktoré mali viac aeróbnej aktivity, mali aj oveľa menej metastázujúcich nádorov na lymfatických uzlinách, pľúcach a pečeni.

Podľa Levyovej a doktora Yftacha Gepnera za tým všetkým stojí práve spomínané zachytávanie glukózy dostupnej v organizme.

„(Fyzická aktivita pozn. red.) premenila orgány na efektívne stroje na spotrebu energie, veľmi podobné svalom,” vysvetlila Levyová s tým, že pri cvičení sa „tkanivá vnútorných orgánov menia a stávajú sa podobnými svalovému tkanivu“.

Vzniká tak prostredie, kde nádory, ktoré potrebujú glukózu, zápasia o rast a prežitie, predpokladá výskumníčka.

„Všetci vieme, že šport a fyzické cvičenie sú dobré pre naše zdravie. Naša štúdia skúmajúca vnútorné orgány zistila, že cvičenie mení celé telo až do takej miery, že rakovine bráni v šírení sa,” uzatvorila Levyová pre The Times of Israel.

Rakovina na Slovensku

Slovensko v rámci liečby rakoviny za zvyškom Európy zaostáva. Ako sme ťa informovali v tomto článku, v roku 2019 mala naša krajina druhú najvyššiu percentuálnu úmrtnosť v rámci Európskej únie. Zaostávalo za nami už len Maďarsko.

Startitup sa preto skontaktoval s odborníčkou a riaditeľkou Národného onkologického inštitútu doktorkou Máriou Rečkovou. Podľa nej sa „v úmrtnosti neodráža len dostupnosť adekvátnych a časovo dostupných liečebných možností, vrátane podpornej liečby, ale aj iniciálna prognóza ochorenia, ktorá súvisí s rozsahom, teda štádiom ochorenia”.

„Ak je ochorenie zachytené vo včasnom štádiu, sú väčšie šance na jeho vyliečenie. Významnú úlohu v znižovaní úmrtnosti zohráva tiež prevencia. Cieľom primárnej prevencie je zabrániť pôsobeniu rizikových faktorov, v prípade nádorov hlavy a krku hlavne fajčenia a príjmu alkoholu,” vysvetľuje odborníčka.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: CNN, Nature.com, The Times of Israel, Europe PMC

Najnovšie videá

Trendové videá