Prelomový objav: Vedci preskúmali mozgy ľudí trpiacich migrénou. Našli v nich dôležitú odlišnosť

  • Migrénu pociťuje 1,3 miliardy ľudí
  • Jej chronickú verziu až desať percent populácie
Na snímke je lekárnik a lieky.
TASR/Martin Palkovič, Unsplash/Volodymyr Hryshchenko
  • Migrénu pociťuje 1,3 miliardy ľudí
  • Jej chronickú verziu až desať percent populácie

U žien ju spúšťajú hormonálne zmeny, nedostatok spánku, stres alebo hlad. Spájame si ju s bolesťami hlavy, ktoré sú intenzívne a obmedzujú nás v každodennom fungovaní. Reč je o migréne, ktorou trpí približne 1,3 miliardy ľudí na svete, najčastejšie vo veku od 35 – 39 rokov, uvádza Lundbeck

Vedci z University of Southern California sa však zrejme priblížili k riešeniu tejto pomerne záhadnej choroby. Pomocou magnetickej rezonancie zistili, že ľudia, ktorí pociťujú častú migrénu, majú zväčšené priestory v okolí krvných ciev v mozgu. Čo to znamená?

Chronickú migrénu pociťuje 1 z 10 ľudí

Ľudia s chronickou a častou migrénou majú výrazné zmeny v mozgovom priestore nazývanom centrum semiovale,“ tvrdí jeden zo spoluautorov štúdie Wilson Xu. Aj napriek tomu, že ide o chorobu, s ktorou sme pravidelne v kontakte, stále nie je dostatočne preskúmaná.

Migrénu pociťuje až 37 miliónov Američanov a podľa JAMA Network ňou chronicky, teda dlhodobo, trpí približne 10 percent ľudí na celom svete. Okrem nepríjemnej bolesti hlavy môže spôsobovať aj závrat a narušenú rovnováhu, známu ako vertigo či nevoľnosť. 

Xu a jeho kolegovia sa pokúsili hľadať riešenie, ktoré by pomohlo miliónom ľudí po celom svete. Funkcia spomínaných priestorov vedľa mozgových ciev je neprebádaná a ich zväčšenie môže byť začiatkom veľkého problému. 

Biele lézie

Výskumníci sa preto rozhodli nasledovne — zhromaždili 20 pacientov s migrénou vo veku 25 až 60 rokov. V prvej skupine boli ľudia, ktorí pociťujú migrénu aj s aurou, teda intenzívnejšiu verziu, pri ktorej dochádza aj k čiastočnej poruche zraku a iných zmyslov. Druhá desiatka si zase prechádza bežnou formou migrény. Výskumu sa zúčastnilo aj päť zdravých jedincov.

Väčšina zdravotníckych zariadení má k dispozícii zariadenia na magnetickú rezonanciu o sile 3 tesla (3 T). Tieto skeny však boli jedinečné, pretože pacienti prešli magnetickou rezonanciou s vysokým rozlíšením s magnetom o sile 7 tesla (7 T). 

Podľa našich informácií ide o prvú štúdiu, ktorá na výskumné účely použila magnetickú rezonanciu s vysokým rozlíšením a zamerala sa na mikrovaskulárne zmeny v mozgu v dôsledku migrény, predovšetkým v priestoroch pri cievach. Rezonancia o sile 7 tesla nám prináša kvalitnejší náhľad do mozgu, ktorý zachytí aj tie najmenšie zmeny a detaily,“ vysvetľuje Xu. 

Vedci zistili, že tieto priestory v okolí ciev, známe tiež ako perivaskulárne, sú v prípade pacientov s migrénou výrazne zväčšené v porovnaní so zdravými jedincami. Rozdiel však našli aj v tvorbe bielych lézií, tie predstavujú fľaky, ktoré spôsobuje nahromadenie mŕtveho tkaniva, ale podľa portálu Science Alert nejde v tomto prípade o nič vážne. Rozdiely neboli vo frekvencii ich výskytu, ale závažnosti, pretože v prípade pokračujúcej migrény sa tieto „škvrny“ môžu rozširovať a zväčšovať.

Výsledky štúdie sú posunom vpred

Štúdia síce úplne nevyriešila problematiku migrény, ale priblížila riešenie tejto častej a obmedzujúcej choroby. Tá je podľa nich prepojená s lymfatickým systémom, ktorý je zodpovedný za odstraňovanie odpadu v mozgu a v nervovom systéme. No a na transport používa práve spomínané perivaskulárne kanály, ktorých okolie je v prípade ľudí s migrénou výrazne zväčšené.

Výsledky našej štúdie môžu byť prospešné pre budúce a rozsiahlejšie štúdie, ktoré sa zamerajú na to, aké je prepojenie zmien v mozgových cievach či zásobovaní krvi s migrénou,“ tvrdí Xu. „To by nám následne mohlo pomôcť vo vyvinutí nových a presnejších možností ako ju liečiť.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Lundbeck, JAMA Network, Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá