Prelomový objav: Vedci zistili, ako zabrániť prenosu malárie. Našli „malého pomocníka“

  • Vedci objavili spôsob, ako zastaviť prenos malárie z komárov na ľudí
  • Teraz ho testujú v praxi
Komár na ruke
Ilustračné foto Freepik/@jcomp
  • Vedci objavili spôsob, ako zastaviť prenos malárie z komárov na ľudí
  • Teraz ho testujú v praxi

Vedci prišli na to, ako zastaviť prenos malárie z komárov na ľudí. Ako uvádza portál BBC, pomôcť by mali prirodzene sa vyskytujúce baktérie. Tie môžu komáre vypiť s vodou alebo sa jednoducho do nich vstrebú z povrchu tela. 

Na základe údajov z výskumu je jasné, že spomínané baktérie môžu znížiť výskyt malárie u komárov až o 73 %. Aktuálne odborníci testujú, ako by to celé mohlo fungovať v praxi. 

Náhodný objav

Nový objav v boji proti malárii sa podaril vedcom úplnou náhodou. Vo výskumnou zariadení, ktoré sa nachádza v Španielsku, spozorovali, že kolónia komárov, ktorú mali k dispozícii na vývoj liekov, prestala prenášať maláriu, a teda sa im podarilo zistiť, ako zastaviť prenos malárie z komárov na ľudí.

„Množstvo infekcie u komárov sa začalo znižovať, takže do niekoľkých mesiacov by komáre jednoducho neboli infikované parazitom malárie,“ uviedla líderka štúdie Janneth Rodriguesová.

Ďalšie štúdie vedcov odhalili, že je za to zodpovedný špecifický kmeň baktérií.

„Baktéria, ktorú vedci objavili v komároch, sa nazýva vilokomaris dojčevelis. Ide o kmeň TC1, je to gramnegatívna baktéria, ktorá sa nachádza vo voľnom prostredí. Prvýkrát ju izolovali v čističke odpadových vôd,“ ozrejmila vedkyňa Viktória Čabanová zo Slovenskej akadémie vied.

Spomínaná baktéria funguje tak, že vylučuje malú molekulu, ktorá dokáže utlmiť skoré štádia parazita malárie rastúceho v čreve komára. 

„Táto baktéria vypúšťa inhibítor azobenzén, ktorý reguluje parazity plazmokomasis hauzeris, ktoré sú zodpovedné za ochorenie maláriou,“ vysvetlila Čabanová.

Vyzerá to nádejne

Molekulu, ktorú baktéria vylučuje, môže komár užiť orálne alebo ju môže absorbovať povrchom tela. Práve tento fakt otvára možnosť ošetrenia povrchov účinnou látkou všade tam, kde hmyz odpočíva.

Ročne malária zabije asi 620-tisíc ľudí. Väčšina obetí pochádza zo subsaharskej Afriky. 

„Malária zabije jedno dieťa každú minútu. Aby sme ju porazili, potrebujeme všetky dostupné nástroje. Tento objav vyzerá veľmi sľubne,“ uviedol riaditeľ organizácie Malaria No More Gareth Jenkins.

komár tigrovaný
zdroj: Pixabay/WikiImages

Aj napriek tomu, že už existujú vakcíny, ich zavádzanie v praxi a distribúcia sú nedostatočné. Princíp vyhubenia malárie priamo v komároch podľa vedcov predstavuje významný nástroj, ktorý môže nadobro skoncovať s jedným z najstarších ochorení na svete.

Obava z nebezpečného druhu na Slovensku

Ako sme ťa nedávno informovali, existuje obava, že sa môže na územie Slovenska dostať komár tigrovaný, nebezpečný druh komára, z pohraničných oblastí s Maďarskom a Rakúskom.

Podľa niektorých odborníkov v oblasti entomológie je pravdepodobné, že sa tento druh už na Slovensku nachádza, no z dôvodu nedostatočného monitoringu inváznych druhov v pohraničí o ňom zatiaľ nevedia.

„Komár tigrovaný sa šíri kozmopolitne, nielen v Európe. Šíri sa tam, kde si nájde vhodné podmienky. Má rád práve urbánne časti krajiny,“ uviedla Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).

Tento druh komára je podľa vedkyne vynikajúcim prenášačom vírusových ochorení vrátane západonílskeho vírusu. Existuje však aj obava, že na Slovensko by mohli kvôli nemu preniknúť aj nové ochorenia, ako napríklad horúčka dengue a chikungunya.

Spomínané vírusy vyvolávajú lokálne prepuknutia na miestach, kde sa komár tigrovaný usídlil a rozmnožil sa. Je preto veľmi dôležité venovať pozornosť monitorovaniu prítomnosti tohto invázneho druhu na území Slovenska, aby sa predišlo potenciálnym rizikám spojeným s prenosom týchto ochorení.

„Taktiež sa vie veľmi dobre prispôsobiť novým podmienkam prostredia, vyhovuje mu život v mestách a človek mu stále vytvára vynikajúce podmienky na jeho ďalšie rozmnožovanie. To hlavne rôznymi nádobkami s vodou, ktoré treba čistiť aspoň raz týždenne alebo prekrývať,“ priblížila Čabanová.

Zdroje: BBC, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá