Prelomový objav: Vedcom sa podarilo spomaliť starnutie u myší. Revolučná terapia by mohla fungovať aj u ľudí
- Vedcom sa podaril prelomový objav v oblasti starnutia
- Nový liek by nás mohol udržať dlhodobo mladými
- Vedcom sa podaril prelomový objav v oblasti starnutia
- Nový liek by nás mohol udržať dlhodobo mladými
„Prameň mladosti“, ktorý neúspešne hľadali mnohí dobrodruhovia, sa možno celý čas ukrýva v našich vlastných telách. Podľa najnovších zistení výskumníkov z Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL), pod vedením odbornej asistentky Coriny Amor Vegas, sa T-lymfocyty nášho imunitného systému dajú modifikovať tak, aby účinne bojovali proti starnutiu. Informuje o tom magazín Science Daily.
Geneticky modifikované bunky
Proces spočíva v zacielení na špecifickú skupinu buniek, známu aj ako senescentné bunky alebo „zombie bunky“. Predpokladá sa, že tieto bunky zodpovedajú za vývoj chorôb, ktorým čelíme v pokročilom veku.
Senescentné bunky sa s pribúdajúcim vekom prestávajú replikovať a akumulujú sa v našom tele, čím prispievajú k rozvoju škodlivého zápalu. V súčasnosti síce existuje niekoľko liekov, ktoré dokážu tieto bunky eliminovať, ale mnohé z nich vyžadujú pravidelnú aplikáciu.
Ako alternatívne riešenie sa Amor Vegas a jej tím zamerali na použitie tzv. CAR T-lymfocytov (s chimerickým antigénovým receptorom), pričom zistili, že tieto bunky je možné upraviť tak, aby cielene odstraňovali starnúce bunky u myší.
Výsledky publikované v časopise Nature Aging preukázali, že myši liečené touto metódou žili zdravšie, s nižšou hmotnosťou, lepším metabolizmom aj vyššou úrovňou fyzickej aktivity. Tieto pozitívne účinky sa im podarilo dosiahnuť bez toho, aby došlo k poškodeniu tkanív alebo toxicite.
„Ak to dáme starým myšiam, omladnú,“ cituje Science Daily vedúcu výskumu Amor Vegas. „Ak ho dáme mladým myšiam, starnú pomalšie. Žiadna iná terapia to momentálne nedokáže.“
Jedna dávka na celý život
Jednou z najvýznamnejších predností CAR T-lymfocytov je ich dlhodobá účinnosť. Tím zistil, že už jedna dávka podaná v mladosti môže mať celoživotné účinky. Takáto liečba by mohla znamenať koniec chorobám, ktoré sú bežné v neskoršom veku, ako sú napríklad obezita či cukrovka.
„T-lymfocyty majú schopnosť vyvíjať pamäť a pretrvávať v tele veľmi dlho, čo je veľký rozdiel oproti chemickým liekom,“ povedala Amor Vegas.
„S CAR T-lymfocytmi máte možnosť podstúpiť len jednu liečbu a to je všetko. V prípade chronických chorôb to predstavuje obrovskú výhodu. Predstavte si pacientov, ktorí potrebujú liečbu viackrát denne, oproti tomu, že dostanete jednu infúziu a ste v poriadku na niekoľko rokov.“
CAR T-lymfocyty sa využívajú na liečbu rôznych typov rakoviny a v roku 2017 získali pre tento účel aj schválenie od FDA. Avšak Amor Vegas je jednou z prvých výskumníčok, ktorá ukázala, že medicínsky potenciál CAR T-lymfocytov siaha ďaleko za hranice liečby rakoviny.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Daily, Nature Aging