Prelomový úspech: Slovenský vedec s tímom odhalili záhadu kvantovej fyziky
- Slovenský fyzik sa podieľal výskume, ktorý objasnil záhadu kvantovej fyziky
- Prínos vedca je naozaj veľký
- Kvantové javy sú všade okolo nás
- Slovenský fyzik sa podieľal výskume, ktorý objasnil záhadu kvantovej fyziky
- Prínos vedca je naozaj veľký
- Kvantové javy sú všade okolo nás
Slovenský fyzik Fedor Šimkovic sa podieľal na vyriešení záhady v oblasti kvantovej fyziky. Ako uvádza Denník N, výskumníci na zistenie používali výpočtové metódy, vďaka ktorým pochopili takzvaný pseudogap. V slovenskom jazyku pre tento výraz neexistuje žiaden ekvivalent.
Táto dlhoročná záhada súvisí s témou supravodivosti, čiže so schopnosťou viesť elektrický prúd bez odporu.
Slovenský fyzik sa podieľal na výskume
Ako uvádza fyzik, pseudogap je: „Zvláštny stav hmoty so silnými magnetickými koreláciami medzi elektrónmi, ktoré do istej miery ničia schopnosť materiálu byť dobrým vodičom.“
Jeho existencia je však známa už niekoľko desaťročí hlavne z experimentov a počítačového modelovania. Ako píše Denník N, vedelo sa, že tento zvláštny jav sa vyskytuje pri vysokých teplotách v supravodivých materiáloch. Nebolo však známe, čo sa deje, ak sa teplota priblíži k nule.
V článku, ktorý vyšiel minulý mesiac na vedeckom portáli science.org, slovenský fyzik spoločne so svojimi kolegami po prvýkrát odpovedali na túto otázku. Šimkovic a jeho kolegovia použili na zistenie schematické výpočty, čím preskúmali fázy pseudogap v dopovanom Hubbardovom modeli pri nízkych teplotách. Zistilo sa, že táto fáza je spojená s antiferomagnetickými spinovými koreláciami.
Prínos nášho vedca je naozaj veľký, pretože zároveň ide aj o prvého autora tejto štúdie. Fedor Šimkovic niekedy pôsobil v akademickom prostredí. Dnes pracuje pre spoločnosť IQM v Mníchove, ktorá sa špecializuje na výrobu kvantových počítačov.
V období, keď sa konal výskum, fyzik pôsobil ako postdoktorand v Centre pre teoretickú fyziku Polytechnického inštitútu v Paríži a vo výskumnom inštitúte Collège de France v Paríži, informuje portál Denník N.
„Od zaslania článku do redakcie až po jeho vydanie prešli približne dva roky,“ povedal Šimkovic.
Otec mladého slovenského fyzika má rovnaké meno, a tak isto je vedec. Aby si ich nepomýlili, syn si za svoje meno píše rímsku číslicu štyri IV.
Čo je kvantová fyzika?
Ako uvádza portál scienceexchange.com, kvantová fyzika je štúdium, ktoré sa zameriava na najzákladnejšie úrovne hmoty a energie. Jej cieľom je odhaliť správanie stavebných kameňov prírody.
Kvantové javy sú všade okolo nás. Pôsobia vo všetkých mierkach. V malých objektoch sa dajú odhaliť ľahšie, no vo väčších sa nemusia nájsť. To vyvoláva aj dojem, že kvantové javy sú bizarné alebo z iného sveta. V tejto oblasti existuje mnoho medzier.
Javy boli začlenené do vied, ako sú chémia, biológia a astronómia. Tieto objavy sú cenné, pretože vďaka nim vznikli technológie, ako sú lasery či tranzistory. Umožňujú skutočný pokrok v technológiách, ktoré kedysi boli čisto len špekulatívne. Okrem toho vedci a fyzici skúmajú potenciál tejto vedy, vďaka čomu sa môže zmeniť náš pohľad na gravitáciu a jej spojenie s priestorom a časom.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: scienceexchange.com, Denník N, science.org