Prelomový vynález od Apple: displej, ktorý sa „sám vylieči“

  • Apple si podal prihlášku na patent displeja, ktorý sa „sám vylieči“
  • Displej sa má opraviť pomocou zahrievania
  • Newsweek upozorňuje, aby sa ľudia ešte dopredu netešili. Otázne je, či sa projekt podarí dotiahnuť do konca
Displej
Unsplash/Ali Abdul Rahman/Agê Barros
  • Apple si podal prihlášku na patent displeja, ktorý sa „sám vylieči“
  • Displej sa má opraviť pomocou zahrievania
  • Newsweek upozorňuje, aby sa ľudia ešte dopredu netešili. Otázne je, či sa projekt podarí dotiahnuť do konca

Mnohí ľudia to poznajú. Kúpili si práve nový mobil a ten im nešťastnou náhodou spadne, dôsledkom čoho sa im na displeji objavia praskliny. Niekedy funguje aj napriek prasklinám ďalej, niekedy prestane fungovať dotyk. Výmena displeja nie je práve lacnou záležitosťou.

Všetci nešťastnici, ktorým sa podobný incident stal, by si mohli v budúcnosti vydýchnuť, keby sa spoločnosti Apple podarilo vyvinúť „samoliečiteľský“ displej, ktorý firma popísala v prihláške na nový patent.  

Displej by sa mohol používať pri budúcom modeli skladacieho iPhone. Navrhovaná technológia by využívala elastomér, poddajný materiál, ktorý sa po zahriatí vráti do pôvodnej formy.

Prihláška spoločnosti Apple naznačuje, že by sa technológia dala použiť v telefónoch, notebookoch, tabletoch, hodinkách a iných zariadeniach.

Prihláška s názvom „Elektronické zariadenia s flexibilnými vrstvami krytu displeja“ hovorí, že displeje môžu  mať vonkajšiu vrstvu z číreho skla, priehľadného plastu, zafíru alebo iných priehľadných materiálov, ktoré slúžia ako ochranná vrstva pre tenkovrstvové tranzistorové obvody a ďalšie  štruktúry displejov.

Sklo zo zafíru už teraz využívajú hodinky od Applu. Je tenšie a odolnejšie a odolné proti poškriabaniu ako sklo Gorilla Glass, ktoré sa v súčasnosti používa vo väčšine drahších smartfónoch a hodinkách. 

zdroj: Unsplash/Ali Abdul Rahman

Displej sa má opraviť pomocou zahrievania

„Na zlepšenie estetiky elektronického zariadenia môže byť potrebné minimalizovať prítomnosť škrabancov a preliačin. Na pomoc pri znižovaní počtu preliačin, škrabancov alebo iných nedokonalostí vrstvy krytu displeja môže vrstva krytu displeja obsahovať vrstvu so samoliečiacimi vlastnosťami,“ píše sa v prihláške podľa Newsweek. Vrstva na kryte má byť elastomér, ktorý bude na displej nanesený v tenkej  vrstve.

Elastomér je elastický materiál, ktorý sa pri zahriatí vráti do pôvodného tvaru. Zahrievanie materiálu  sa môže diať automaticky, podľa vopred stanoveného harmonogramu alebo počas nabíjania.

„K samoliečeniu môže dôjsť vo vrstve samoliečiteľného materiálu bez toho, aby ste boli vyzvaní (napr. keď je samoliečivý povlak poškodený, materiál povlaku môže vyplniť zubnú jamku aj bez vonkajšieho zásahu),“ píše sa v patente. „Alternatívne môže byť samoliečba iniciovaná alebo urýchlená externe pôsobiacim teplom, svetlom, elektrickým prúdom alebo iným typom vonkajšieho podnetu.“

Prihláška patentu má dátum 28. januára, avšak bola zverejnená Americkým úradom pre patenty a ochranné známky 1. októbra. Na verejnosť sa prihláška dostala aj vďaka Apple Insider.

Pod patent sa pripísali 8 vynálezci vrátane Paula Drzaica a Hoona Sika Kima, ktorým predtým udelili patenty týkajúce sa ohýbateľného iPhone.

Newsweek upozorňuje, aby sa ľudia ešte dopredu netešili. Otázne je, či sa projekt podarí dotiahnuť do konca. „Je to veľmi zaujímavá vyhliadka, ale v pláne je príliš veľa dier, na ktoré ešte nestoja za to, aby ste sa skutočne nadchli,“ uvádza Newsweek.

Zdroje: Newsweek, Apple Insider

Najnovšie videá

Trendové videá