Prelomový vynález: Technologický gigant predstavil zariadenie na rozhovor so psom
- Prial si si niekedy, aby tvoj pes vedel rozprávať?
- Nový inteligentný obojok má dať tvojmu miláčikovi hlas
- Prial si si niekedy, aby tvoj pes vedel rozprávať?
- Nový inteligentný obojok má dať tvojmu miláčikovi hlas
Predstav si, že by si mohol skutočne rozprávať so svojím psom. Teda, samozrejme, to už mnohí ľudia robia. Ale predstav si, že by ti odpovedal ľudskou rečou. Vďaka technologickému pokroku a AI, toto už nie je sci-fi. Nový obojok sľubuje, že dá tvojmu miláčikovi hlas.
Spoločnosť Personifi AI prichádza s prevratným zariadením Shazam Band, ktoré dokáže „preložiť“ správanie domácich miláčikov.
Ide o hoax alebo skutočne spoľahlivý produkt? Je vôbec možné, aby sme AI preložilo zvieracie zvuky? Graham Barlow, ktorý píše pre portál Techradar vraj tento zázračný obojok videl na vlastné oči.
„V Texase som mal živú ukážku Shazamu od tímu Personifi AI a stále neviem, čo si o tom mám myslieť. John McHale to predviedol so svojím psom Roscoe, ktorý mal na sebe náramok Shazam Band, a ja som počul psa ‚hovoriť‘,“ opisuje.
Okrem komunikačných funkcií slúži Shazam Band aj ako GPS lokátor. V prípade nebezpečenstva alebo straty zvieraťa dokáže majiteľovi poslať textovú správu. Polohu svojho miláčika môžeš sledovať cez mobilnú aplikáciu.
Rozhovory so psom?
Za vznikom tohto projektu stojí dramatická skúsenosť majiteľa. John McHale dostal nápad využiť AI na komunikáciu so zvieratami potom, čo jeho psa Roscoea pohrýzol štrkáč a takmer zomrel, pretože nevedel, čo sa stalo.
„Uvedomil som si, že pomocou AI by ma Roscoe mohol okamžite informovať o stretnutí s hadom, aj keby som nebol prítomný,“ spomína McHale.
Pre svojho domáceho miláčika si môžeš vybrať z 25 rôznych hlasových osobností, vrátane britského džentlmena či španielskej ženy. Väčšinu hlasov nahral známy influencer Bobby Johnson.
Zariadenie bude dostupné v dvoch verziách – plne vybavený model s GPS za 595 dolárov a základný model za 495 dolárov.
Ako to funguje?
Obojok funguje na princípe umelej inteligencie trénovanej na rozsiahlych dátových súboroch. Zariadenie reaguje na ľudskú reč a interpretuje pohyby zvieraťa. Podľa McHalea ide o „rozšírenie vedomia“ – obojok vyjadruje náladu, zážitky a reakcie zvieraťa prostredníctvom krátkych výrokov.
„Začíname so stavmi bytia,“ hovorí McHale. „Meriame rôzne veci o človeku, o domácom zvierati a o svete. A všetky tieto premenné v podstate prebiehajú a menia sa a sú vstupmi do toho, čo nazývame kognitívna kôra, ktorú budujeme a ktorá je založená na strojovom učení a veľkých súboroch údajov,“ vysvetlil McHale pre Wired.
Každá hlasová osobnosť disponuje rozsiahlou databázou približne 8 000 prednahratých replík, ktorá sa má v budúcnosti ešte rozširovať.
Systém tak skôr evokuje postavy z počítačových hier než klasického chatbota. Do budúcna sa však počíta aj s implementáciou hlasovej syntézy, ktorá by podľa McHalea mohla zvieratám umožniť napríklad komentovať televízne futbalové zápasy.
Zariadenie tiež monitoruje každodenné návyky zvieraťa, vrátane času kŕmenia. Pri zaznamenaní akejkoľvek odchýlky od bežnej rutiny okamžite informuje majiteľa prostredníctvom hlasového asistenta.