PRELOMOVÝ VYNÁLEZ: Vakcínam proti koronavírusu môže byť čoskoro koniec. Nahradiť ich môže táto alternatíva

  • Vakcínam proti koronavírusu môže byť čoskoro koniec. V budúcnosti ich môžu nahradiť tabletky
  • Britskí vedci z Oxfordskej univerzity začali skúmať možnosť premeny vakcíny na tabletky
  • Americká firma ImmunityBio už so svojimi vakcínami v tabletkovej forme vstúpila do klinického testovania
  • Vakcíny vo forme tabletky by mohli uľahčiť distribúciu a sú aj efektívnejšie na výrobu
Korona liek
Unsplash/Thought Catalog |Unsplash/CDC
  • Vakcínam proti koronavírusu môže byť čoskoro koniec. V budúcnosti ich môžu nahradiť tabletky
  • Britskí vedci z Oxfordskej univerzity začali skúmať možnosť premeny vakcíny na tabletky
  • Americká firma ImmunityBio už so svojimi vakcínami v tabletkovej forme vstúpila do klinického testovania
  • Vakcíny vo forme tabletky by mohli uľahčiť distribúciu a sú aj efektívnejšie na výrobu

Vakcínam proti koronavírusu môže byť už čoskoro koniec. Britskí vedci z Oxfordskej univerzity začali skúmať možnosť premeny vakcíny do formy tabletiek alebo nosných sprejov. Britských poslancov o tom informovala profesorka Sarah Gillbert z Oxfordskej univerzity. Cieľom je nájsť nové spôsoby podania vakcíny a vytvorenie lepšej imunitnej odpovede.

Česi dohnali americký vynález do extrému, musia nosiť dve chirurgické rúška. Je to nezmyslel, reaguje vedec

„Uvažujeme tiež o výrobe vakcín druhej generácie. Ako viete, všetky vakcíny sa v súčasnosti podali ako intramuskulárne injekcie. To ale nie je nevyhnutne najlepší spôsob ochrany pred infekciou dýchacích ciest a vtedy, keď chceme, aby bol imunitný systém aktívny v horných a dolných dýchacích cestách, kde vírus spôsobuje infekciu,“ cituje vedkyňu Guardian.

Dobrá správa pre ľudí, ktorí sa boja ihiel 

Takáto forma ochrany by bola dobrou správou pre ľudí, ktorí majú strach z ihiel, a podľa vedkyne by dokázala zmierniť problémy s dodávkami vakcín.  

Práve so striekačkami a ihlami mali niektoré krajiny problém. Výnimkou nebolo ani Slovensko a aktuálne rovnakému problému čelí Česko.

Výskum Oxfordskej univerzity je zatiaľ len v počiatkoch a bude pravdepodobne trvať dlhší čas, kým sa objavia výsledky. „Na vývoj bude potrebný čas. Budú musieť byť testované na bezpečnosť a potom aj na účinnosť,“ dodala Gillbert.

Americká firma už zahájila klinické skúšky

Research Professional News uvádza, že podobný vynález od spoločnosti ImmunityBio už vstúpil do klinického testovania. V USA a Južnej Afrike sa už testujú orálne vakcíny proti koronavírusu, ich technológiu vyvinula americká firma práve v Británii.

Vakcína proti koronavírusu vo forme tabletky pracuje na princípe adenovírusu Covid-19 (hAd5) a úspešne bola testovaná na primátoch.

Vakcína je navrhnutá tak, aby aktivovala imunitný systém prostredníctvom vírusovo špecifických T-buniek a aby generovala pamäťové B-bunky s neutralizujúcimi protilátkami. Tie podľa ImmunityBio môžu chrániť pred vznikajúcimi mutáciami koronavírusu.

zdroj: Unsplash/Elsa Olofsson

 

Pokusy zahŕňajú rôzne formulácie vakcíny, vrátane perorálnych kapsúl, ktoré sú stabilné pri izbovej teplote, a boli vyvinuté spoločnosťou Stabilitech, spoločnosťou známou ako iosBio, so sídlom v Burgess Hill vo Veľkej Británii.

„Na rozdiel od vakcín založených na protilátkach, vakcíny založené na T-bunkách zabíjajú infikované bunky, zabraňujú replikácii vírusov a môžu príjemcom poskytnúť dlhodobú imunitnú pamäť,“ uviedol Patrick Soon-Shiong, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti ImmunityBio pre Research Professional News. Testy na primátoch navyše ukázali veľmi sľubné výsledky aj proti mutáciám koronavírusu.

Stabilná, ľahká na distribúciu aj výrobu

Forma pilulky umožňuje, aby sa vakcína dostala do čreva, kde je väčšina imunitných buniek a má tiež ďalšiu výhodu v tom, že sa dá ľahko transportovať. Podobne je možné vakcínu podať vo forme tabliet umiestnených pod jazyk.

Technológia orálnych vakcín „má potenciál zmeniť spôsob, akým ľudia berú vakcíny, a rieši výzvy skladovania a globálnej distribúcie vakcín“, dodal Soon-Shiong. 

Tableta by mala byť stabilná až do teploty do 50 stupňov Celzia, výhodou by bola aj efektívnejšia výroba, ktorá je zároveň menej nákladná.

Zdroje: Guardian, Research Professional News., Evening Standard

Najnovšie videá

Trendové videá