Prelomový výskum v oblasti dlhovekosti: Bežný liek nečakane spomaľuje starnutie a predlžuje život

  • Rilmen*dín spomaľuje proces starnutia
  • Vedci to potvrdili u červov
  • Liek napodobňuje účinky nízkej kalorickej diéty
  • Receptor nish-1 hrá zásadnú úlohu
tlak, žena, lekar
Ilustračné foto Unsplash/Ivana Cajina/Alexandr Podvalny
  • Rilmen*dín spomaľuje proces starnutia
  • Vedci to potvrdili u červov
  • Liek napodobňuje účinky nízkej kalorickej diéty
  • Receptor nish-1 hrá zásadnú úlohu

Vedci odhalili, že Rilmen*dín, bežne používaný liek na vysoký krvný tlak, dokáže spomaliť starnutie a predĺžiť život – zatiaľ preukázané u červov. Tento objav by mohol v budúcnosti znamenať prevratný posun v tom, ako sa staráme o svoje zdravie vo vyššom veku a ako dlho dokážeme žiť kvalitný život. Informuje o tom web sciencealert, na základe štúdie uverejnenej v Aging Cell

Kalorická reštrikcia bez hladovania

Predchádzajúci výskum ukázal, že Rilmen*dín napodobňuje účinky kalorickej reštrikcie na bunkovej úrovni. Zjednodušene povedané, kalorická reštrikcia znamená zníženie prijímanej energie pri zachovaní všetkých potrebných živín.

Tento prístup preukázateľne predlžuje život rôznych živočíšnych druhov v laboratórnych podmienkach. Podľa novšej štúdie publikovanej v roku 2025 v Journal of Education, Health and Sport, výskum naznačuje, že Rilmen*dín nie je jediným liekom s týmto potenciálom. Aj Metform*n (liek na cukrovku) a Rapamyc*n (imunosupresívum) vykazujú podobné účinky napodobňujúce kalorickú reštrikciu.

Pozoruhodné výsledky u červov a myší

V štúdii zverejnenej v roku 2023 vedci pozorovali, že mladé aj staré červy druhu „Caenorhabditis elegans“, ktorým podávali Rilme*idín, žili dlhšie a vykazovali lepšie hodnoty v rôznych zdravotných ukazovateľoch – podobne ako pri kalorickej reštrikcii.

Prvýkrát sa nám podarilo ukázať na živočíchoch, že Rilmen*dín dokáže predĺžiť dĺžku života,“ povedal molekulárny biogerontológ João Pedro Magalhães z Birminghamskej univerzity v Spojenom kráľovstve. „Teraz sa túžime dozvedieť, či Rilmen*dín môže mať aj ďalšie klinické využitie.

Červ Caenorhabditis elegans je obľúbeným modelovým organizmom pre vedecké štúdie. Mnohé jeho gény majú podobnosti s našimi ľudskými. Napriek týmto podobnostiam ide však stále o pomerne vzdialený príbuzenský vzťah k ľuďom.

Genetické dôkazy a mechanizmus účinku

Ďalšie testy ukázali, že aktivita génov spojená s kalorickou reštrikciou sa prejavila aj v tkanivách obličiek a pečene myší liečených Rilmen*dínom. Inými slovami, niektoré zmeny, ktoré prináša kalorická reštrikcia u zvierat a o ktorých vedci predpokladajú, že prinášajú určité zdravotné výhody, sa objavujú aj pri užívaní lieku na hypertenziu, ktorý už mnohí ľudia užívajú.

Ďalším významným objavom bolo zistenie, že biologický signálny receptor nazývaný nish-1 zohráva kľúčovú úlohu v účinnosti Rilmen*dínu. Táto konkrétna chemická štruktúra by mohla slúžiť ako cieľ budúcich pokusov o predĺženie života a spomalenie starnutia.

Zistili sme, že účinky Rilmen*dínu predlžujúce život zmizli, keď sme odstránili nish-1,“ vysvetlili výskumníci vo svojej štúdii. Čo je kľúčové, opätovné zavedenie receptora nish-1 obnovilo predĺženie života pri liečbe Rilme*idínom.

Nízkokalorické diéty sa ťažko dodržiavajú. Prinášajú rôzne vedľajšie účinky ako rednutie vlasov, závraty a krehké kosti. Sme síce ešte len na začiatku výskumu. Predpokladá sa však, že tento liek na hypertenziu by mohol poskytnúť rovnaké výhody ako nízkokalorická diéta, no s menšou záťažou pre organizmus.

Budúcnosť liečby starnutia

Rilme*idín sa javí ako sľubný kandidát na liek proti starnutiu. Možno ho užívať perorálne, lekári ho už široko predpisujú a jeho vedľajšie účinky sú zriedkavé a relatívne mierne. V niekoľkých prípadoch zahŕňajú búšenie srdca, nespavosť a ospalosť.

Ešte musíme prejsť dlhú cestu k zisteniu, či by Ri*menidín fungoval ako liek proti starnutiu pre ľudí. Prvé náznaky v testoch na červoch a myšiach však pôsobia sľubne. Teraz vieme omnoho viac o tom, čo Ril*enidín dokáže a ako funguje.

S globálne starnúcou populáciou prinášajú prínosy oddialenia starnutia, aj keď len mierne, obrovské výhody,“ zdôraznil Magalhães.

Tento objav otvára nové možnosti pre výskum liekov, ktoré by mohli pomôcť ľuďom žiť dlhšie, zdravšie životy. Ak sa tieto účinky potvrdia aj u ľudí, mohlo by to znamenať prelom v liečbe ochorení súvisiacich so starnutím a v celkovom pohľade na proces starnutia.

Vedci teraz stoja pred výzvou rozšíriť tento výskum. Musia zistiť, či by podobné účinky mohli dosiahnuť aj u ľudí, za akých podmienok a s akými dlhodobými dôsledkami. Možnosť využiť už existujúci a overený liek na nový účel predstavuje vzrušujúcu perspektívu pre medicínu a výskum v oblasti dlhovekosti.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: onlinelibrary, sciencealert, University of Liverpool, apcz

Najnovšie videá

Trendové videá