Prelomový zvrat: Vedci odhalili najdôležitejší a jednoduchý krok pri liečbe depresie
- Veľká štúdia ukazuje, čo by malo byť prvou voľbou pri liečbe depresie
- Terapeutické sedenie to však nie je
- Veľká štúdia ukazuje, čo by malo byť prvou voľbou pri liečbe depresie
- Terapeutické sedenie to však nie je
Depresia trápi množstvo ľudí po celom svete. Liečba tohto ochorenia je mimoriadne dôležitá a vedci sa často predbiehajú v tom, čo je najúčinnejšie.
Podľa novej obrovskej štúdie, ktorú uskutočnili odborníci z University of South Australia (UniSA), by malo byť primárnou liečbou depresie a iných bežných stavov duševného zdravia cvičenie. Štúdia bola publikovaná British Journal of Sports Medicine.
Ako uvádza portál Science Alert, ide o doteraz najkomplexnejší prehľad, ktorý dokazuje, že mierne až stredne závažné symptómy depresie, úzkosti a psychického utrpenia možno zmierniť fyzickou aktivitou. Cvičenie by malo byť podľa vedcov až 1,5-krát účinnejšie než poradenstvo a špičkové lieky.
Znížené symptómy
Výsledky štúdie ukazujú, že 12-týždňová alebo kratšie vykonávaná fyzická aktivita znížila symptómy zlého duševného zdravia najviac.
„Dôležité je, že výskum ukazuje, že na vykonávanie cvičenia nie je toho potrebného veľa, aby sa pozitívne zmenilo vaše duševné zdravie,“ uviedol hlavný autor, fyziológ klinického cvičenia Ben Singh pre portál UniSA.
Práve poruchy duševného zdravia sú hlavnou príčinou zdravotných problémov na celom svete. V roku 2019 postihlo zlé duševné zdravie 1 z 8 ľudí. Nedávne štúdie tiež ukazujú, že až 1 z 5 ľudí má počas stredného veku vyššiu úroveň psychickej úzkosti.
Okrem toho aj predchádzajúce štúdie potvrdili, že pacienti trpiaci úzkosťou, depresiou alebo inými formami ťažkostí môžu mať z fyzickej aktivity ten istý úžitok ako z psychoterapie alebo farmaceutickej liečby.
„Je známe, že fyzická aktivita pomáha zlepšovať duševné zdravie,“ uviedol ďalej Singh. „Aj napriek dôkazom nebola široko prijatá ako liečba prvej voľby.“
Druhy cvičenia
Singh a jeho kolegovia z UniSa sa preto rozhodli vykonať širší typ štúdie nazývanej „zastrešujúca recenzia“. Pokúsili sa zhodnotiť, ako všetky druhy fyzickej aktivity ovplyvňujú úzkosť, depresiu a psychické utrpenie u dospelých ľudí.
Zastrešujúca recenzia skúma predovšetkým zvierku recenzií než predchádzajúce jednotlivé štúdie, aby dokázala poskytnúť celkový obraz o danej téme.
Výskumný tím vytiahol všetky dostupné predchádzajúce štúdie, ktoré boli publikované pred rokom 2022 z 12 elektronických databáz. Celkovo vedci analyzovali 97 recenzií, ktoré zahŕňali 1 039 štúdií s viac než 128 119 účastníkmi.
Po porovnaní účinkov cvičenia s účinkami bežnej starostlivosti o pacientov s úzkosťou, depresiou a inými psychickými utrpeniami, zistili, že cvičenie výrazne zlepšuje symptómy o 1,5-krát lepšie ako terapia alebo lieky.
„Zistili sme tiež, že všetky druhy fyzickej aktivity a cvičenia boli prospešné, vrátane aeróbneho cvičenia, ako je chôdza, odporový tréning, pilates a joga,“ hovorí Singh.
Rôzne druhy cvičenia pomáhali rozdielnymi spôsobmi. Napríklad joga a iné cvičenia tela a mysle pomohli najviac pacientom trpiacim úzkosťami, pričom odporové cvičenia pomáhali predovšetkým pacientom s depresiou.
Formy liečby
V rámci štúdie najviac profitovali ženy, ktoré boli tehotné alebo nedávno porodili, ľudia s depresiou, ochorením obličiek, HIV pozitívni a zdraví ľudia.
Podľa vedcov ich zistenia ale nevylučujú, že terapia a lieky sú dôležitými liečebnými postupmi pre mnohé poruchy duševného zdravia. Výsledky skôr naznačujú, že cvičenie patrí k rovnako dôležitým formám liečby.
„Fyzická aktivita je veľmi prospešná pre zlepšenie symptómov depresie, úzkosti a úzkosti v širokom spektre dospelej populácie, vrátane bežnej populácie, ľudí s diagnostikovanými poruchami duševného zdravia a ľudí s chronickým ochorením,“ uzatvárajú autori štúdie.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Alert, UniSA, British Journal of Sports Medicine