Preľudnená a špinavá Jakarta ako hlavné mesto Indonézie skončí. Nové „centrum diania“ môže so sebou priniesť veľké problémy

  • Vieš si predstaviť, že hlavným mestom Slovenska by bol zrazu Svidník?
  • Obyvatelia Indonézie by sa mali na zmenu hlavného mesta pripraviť
  • Je možné, že ich čaká už o rok
pjimage – 2022-01-31T083019.113
Unsplash/Said Alamri Unsplash/Fikri Rasyid
  • Vieš si predstaviť, že hlavným mestom Slovenska by bol zrazu Svidník?
  • Obyvatelia Indonézie by sa mali na zmenu hlavného mesta pripraviť
  • Je možné, že ich čaká už o rok

Prezident Indonézie Joko Widodo iba pred niekoľkými dňami oznámil, že hlavným mestom krajiny viac nebude Jakarta, ale presunie sa z ostrova Jáva na ostrov Borneo. Tamojšia vláda v poslednom čase vykonala hĺbkové štúdie, na základe ktorých bude nové hlavné mesto postavené vo východnom Kalimantane.

Ako informuje The Guardian, nejde o žiadnu novinku, pretože tento plán existuje už niekoľko desaťročí. O jeho realizácii sa však rozhodlo už teraz. Prezident uviedol, že vláda pracuje na návrhu zákona, ktorý bude musieť prejsť cez Snemovňu reprezentantov. Ak bude plán úspešný, k jeho realizácii dôjde už v roku 2023. 

Krok priateľský k prírode

Do mesta Kalimantan tak budú presunuté všetky administratívne funkcie vlády. Toto mesto, ktoré ešte len čaká na svoje vybudovanie, je od terajšieho hlavného mesta vzdialené viac ako 1 000 kilometrov.

Podľa prezidenta ide o dosť drahý krok, ktorý by krajinu stál takmer 33 miliárd dolárov. 19 % z tejto sumy by bolo financovanej štátom, zvyšná časť by išla z verejno-súkromných partnerstiev a súkromných investícií. V tejto čiastke sú zahrnuté vládne úrady a domy pre 1,5 milióna štátnych zamestnancov. 

zdroj: Unsplash/Adrian Pranata

Ako sme už uviedli vyššie, v prípade schválenia sa s realizáciou začne v roku 2023 a tamojšia vláda ráta s nasťahovaním prvých obyvateľov už o rok neskôr.

Cieľom tohto kroku je odbremeniť ostrov Jáva, na ktorom v súčasnosti žije viac ako 60 % obyvateľov krajiny. Zároveň je centrom väčšej časti ekonomickej aktivity krajiny. Kalimantan je štyrikrát väčší, no aj napriek tomu tvorí menej ako desatinu hrubej domácej produkcie.

Podľa portálu BBC ide o strategický bod a mesto Jakarta v súčasnosti bojuje s veľmi zlou kvalitou ovzdušia. Tá išla v posledných mesiacoch o niekoľko úrovní nižšie a dokonca prekonala aj mestá ako Peking a Dillí. Na základe toho dostala vláda požiadavky od aktivistov a ekológov, aby zakročila. 

V spojení s presunom hlavného mesta indonézska vláda prisľúbila, že vplyv bude pozitívny. Existujúce lesy by mali totiž ostať nenarušené.

Aj napriek týmto sľubom však v spoločnosti panujú obavy, podľa ktorých môže mať sťahovanie obyvateľov negatívny vplyv na biotopy dažďových pralesov. V dôsledku toho je potrebné s presunom mesta narábať opatrne, pretože to môže viesť k opusteniu jednej poškodenej oblasti a vzniku druhej.

Zdroje: The Guardian, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá