Premena moču na vodu sa stala realitou. Mladá vedkyňa hlási objav revolučného vynálezu

  • Dokáže prefiltrovať asi pol litra tekutiny za päť minút
  • Zariadenie však stále testujú
Hlavná autorka štúdie, Sofia Etlin z medicínskej školy Weill Cornell Medicine
Hlavná autorka štúdie, Sofia Etlin z medicínskej školy Weill Cornell Medicine LinkedIn/Sofia Etlin
  • Dokáže prefiltrovať asi pol litra tekutiny za päť minút
  • Zariadenie však stále testujú

Nové zariadenie by mohlo astronautom čoskoro umožniť piť vlastný prefiltrovaný moč počas výstupov do vesmíru, ako ukazuje najnovšia štúdia.

Výstupy do vesmíru z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sú náročné aj bez riešenia telesných potrieb. Vedci preto vyvinuli nový systém na zachytávanie a recykláciu moču na pitnú vodu.

Od 80. rokov NASA používa pri výstupoch jednorazovú plienku nazývanú „maximálne absorpčný odev“ (MAG) na zachytávanie moču. Výstupy však môžu trvať až osem hodín, čo môže spôsobiť nepohodlie, podráždenie kože a infekcie. Navyše, MAG neumožňuje recykláciu moču na vodu, takže astronauti musia so sebou niesť približne litrové vrecko s vodou.

Budúcnosť močenia vo vesmíre

Nové zariadenie, popísané v štúdii zverejnenej 12. júla vo vedeckom žurnále Frontiers in Space Technology, môže byť riešením. Ide o ľahký systém, ktorý zachytáva a filtruje moč, pričom dokáže prefiltrovať asi pol litra tekutiny za päť minút.

Je súčasťou spodnej bielizne z kompresného materiálu s antibakteriálnou úpravou. Moč zachytáva silikónový kalíšok pod genitáliami, vybavený snímačom vlhkosti, ktorý tekutinu odsaje do filtra na chrbte astronauta, kde sa zmení na pitnú vodu a zhromaždí vo vrecku na pitie. Filter má rozmery približne 38 x 23 cm a váži osem kilogramov.

Momentálne prebieha úvodné testovanie zariadenia. Bude musieť zvládnuť testy v podmienkach pripomínajúcich vesmír, napríklad v mikrogravitácii. Ak uspeje, môže vyriešiť naliehavý problém, tvrdia vedci. NASA plánuje do konca desaťročia vybudovať trvalo obývanú základňu na Mesiaci a toto zariadenie jej môže pomôcť dosiahnuť tento cieľ.

Hlavná autorka štúdie, Sofia Etlin z medicínskej školy Weill Cornell Medicine, uviedla pre Live Science, že rýchle odvedenie moču od tela môže zmierniť zdravotné problémy astronautov, a zároveň im zabezpečí väčší prísun vody. Dodala však, že bude potrebný ďalší výskum na zaistenie maximálnej pohodlnosti zariadenia.

„Po druhé, väčšia celková zásoba vody, ktorú náš systém generuje, udrží astronautov hydratovaných,“ dodala Sofia Etlin. 

Vysielanie technológií do vesmíru je vždy časovo náročný proces. Je potrebné zvažovať obmedzený priestor a množstvo energie dostupné z batérií. Zlepšenie zdravotného stavu astronautov, zvýšenie ich výkonnosti a zaistenie dostatku pitnej vody aj v krízových situáciách však môže byť dobrým kompromisom, uvádzajú autori štúdie.

Náš systém by bol pravdepodobne implementovaný iba do nových skafandrov podľa ich špecifikácií, čo by si vyžadovalo ďalšie prispôsobenie technológie,“ povedala. „Takže na budúci rok určite neuvidíme astronautov bez plienok, ale nikdy nemôžete povedať, čo prinesie budúcnosť.

V roku 2021 sa im podaril aj iný zaujímavý úspech 

Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS astronauti NASA prvýkrát ochutnali prvé čili papričky, ktoré boli vypestované práve na tejto stanici. Tieto papričky rástli na palube od júla tohto roka, uvádza portál Hindustan Times.

Astronautka Meghan McArthur na svojej sociálnej sieti Twitter zverejnila fotografie prvej zelenej čili papričky, ktorá bola vypestovaná vo vesmíre.

Po zbere sme ochutnali červené a zelené čili. Potom sme vyplnili prieskumy a nakoniec som pripravila moje najlepšie vesmírne tacos: fajita hovädzie mäso, rehydratované paradajky a artičoky,“ napísala na svojom Twitteri astronautka NASA Meghan McArthur.

Zdroje: TASR, Live Science, archív Startitup 

Najnovšie videá

Trendové videá