Premieňajú stavebnú suť na zázrak. Bratislavský park prejde jedinečnou revitalizáciou
- Úspešný príklad regenerácie stavebného odpadu v Novej Cvernovke má nasledovníkov
- Modernizáciou prejde verejný dvor v bratislavskom Novom Meste
- Úspešný príklad regenerácie stavebného odpadu v Novej Cvernovke má nasledovníkov
- Modernizáciou prejde verejný dvor v bratislavskom Novom Meste
Nadácia Cvernovka spolupracujúca s 3E – Inštitútom environmentálneho vzdelávania rozbieha revitalizáciu ďalšieho bratislavského mestského parku.
Ide o pokračovanie populárnej realizácie cirkulárneho projektu s názvom Suť na Park, vďaka ktorému sa v roku 2020 centru Nová Cvernovka podarilo zrecyklovať viac ako 1 tonu stavebného odpadu. Tento materiál bol neskôr premenený na nový stavebný materiál.
Budúcnosť materiálu bola jasná ihneď, bol použitý pri budovaní pobytových plôch v priľahlom verejnom parku. Nebyť podpory a pomoci dobrovoľníkov a partnerov Novej Cvernovky, priestor pre kultúrne vyžitie by nebol oživený.
Zároveň by tu nebolo vysadených 20 stromov a chýbal by aj krajinný prvok „živý val“ so saunou.
Modernizácia sa týka verejného dvora medzi ulicami Ovručská a Thurzova v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. Cieľom projektu Suť na Park je osvojenie, a zároveň zdokonalenie postupov pri recyklácii starého odpadu.
Taktiež chcú tvorcovia inovatívne využiť frakcie recyklátu pri budovaní vodozádržných a vodopriepustných pobytových plôch.
Projekt na ďalšie použitie
„Nová Cvernovka dokázala z nápadu vytvoriť úspešný príklad regenerácie stavebného odpadu a oživiť tak verejný park v Novej Cvernovke,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Hoci ide o dosť veľké ambície, je jasné, že inovátori dúfali, že projekt posunú na ešte vyšší level. Nádeje sa naplnili necelý rok po ukončení projektu v kreatívnom centre, kedy boli zúčastnení oslovení Veronikou Gežík z 3E – Inštitútu environmentálneho vzdelávania.
Podľa jedného z autorov projektu, Juraja Hariša, ktorý pracuje ako architekt, bola Nová Cvernovka akési laboratórium, kde sa otestoval materiál, vzorky a postup.
„Vyladili sme procesy, vyvinuli sme “produkt” na ďalšie použitie. Pre nás bolo dôležité, aby nápad, takpovediac, neostal iba na papieri, resp. aby nešlo o jednorazovú realizáciu, ale aby ho dokázal prevziať aj niekto ďalší. Až vtedy sa dá hovoriť o zlepšení životného prostredia v ekosystéme mesta,“ uvádza.
Zaujímavosťou je, že práve Hariš a ďalší ľudia z Novej Cvernovky získali v roku 2020 prestížnu cenu Nadácie Tatra banky pre mladých tvorcov v kategórii Dizajn.
Slová Juraja Hariša dopĺňa aj Veronika Gežík, ktorá tvrdí, že vylepšené riešenie zoceľuje ekonomiku podobných projektov. Dôvodom je podľa nej zavádzanie konkrétnych štandardov do budúcnosti a nespoliehanie sa na dobrovoľnícke práce.
„V našom prípade ide o použitie recyklátu, ktorý sa ale spracuje v recyklačnom dvore, nie priamo na mieste, ako to bolo v Novej Cvernovke, kde to vzhľadom na veľký rozsah emisií pri doprave materiálov bolo environmentálne opodstatnené riešenie,“ dodáva.
Pomôcť môžeš aj ty
Prispieť tvorcom na realizáciu projektu môže každý. Zaujímavosťou však je, že každé darované euro znásobí spoločnosť Corwin, ktorá sa dlhodobo snaží podporiť projekty cirkulárnej ekonomiky v mestskom prostredí.
Darované peniaze pôjdu predovšetkým na nákup rastlín do dažďovej záhrady, na rekonštrukciu plôch a vybudovanie dreveného sedenia.
„Recyklácia a zodpovedné využívanie zdrojov sú kľúčové pre udržateľnú budúcnosť mesta i fungovanie našej spoločnosti. Neďaleko od tohto dvora, v rámci brownfieldu Palma, ktorý plánujeme zrevitalizovať,“ vysvetľuje Filip.
„Chceme zrecyklovať až 95 % stavebného odpadu, a zároveň čo najväčší podiel z neho použiť aj v rámci novej výstavby v budúcnosti.“
Dodáva, že prirodzenou súčasťou projektu bude aj zachovanie a adaptácia niektorých schátraných industriálnych objektov. Hoci ide o časovo a finančne náročné riešenia, sú to dôležité kroky vedúce k dosiahnutiu udržateľného rozvoja mesta.
„Iniciatívu Suť na Park preto vnímame mimoriadne pozitívne a sme radi, že sme ju mohli touto formou podporiť,“ uzatvára Gulan.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra