Premiér nemá naponáhlo. Prezidentka od neho stále nedostala mená kandidátov na ministrov
- Termín prijatia podaných demisií zatiaľ nie je určený
- Hlava štátu je podľa neho presvedčená, že vzniknutá situácia sa dala dlho predvídať
- Termín prijatia podaných demisií zatiaľ nie je určený
- Hlava štátu je podľa neho presvedčená, že vzniknutá situácia sa dala dlho predvídať
Prezidentka SR Zuzana Čaputová ešte nedostala od premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) informáciu o kandidátoch na uvoľnené ministerské posty, ani o tom, ako si predstavuje fungovanie svojej menšinovej vlády. Termín prijatia podaných demisií preto zatiaľ nie je určený. Pre TASR to uviedol prezidentkin hovorca Martin Strižinec.
„Prezidentka je pritom pripravená demisie odchádzajúcich ministrov prijať a nových vymenovať čo najskôr. Potrebujeme totiž funkčnú vládu, ktorá Slovensko prevedie náročným obdobím,“ skonštatoval hovorca. Hlava štátu je podľa neho presvedčená, že vzniknutá situácia sa dala dlho predvídať a koalícia mohla mať už dávno zhodu na personálnych nomináciách.
„Ďalšie čakanie si v súčasnej situácii nemôžeme dovoliť,“ dodal.
Sulík súhlasí s Hirmanom
Minister hospodárstva v demisii a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík dnes po včerajšom rokovaní vlády oznámil, že je to jeho posledná účasť na rokovaní vlády. Zároveň predpokladá, že prezidentka prijme jeho demisiu začiatkom budúceho týždňa a tiež sa dozvie meno svojho nástupcu.
Predseda SaS priznal, že by bolo dobré, keby sa potvrdili slová z médií a jeho nástupcom by bol Karel Hirman. Sulík taktiež skonštatoval, že nový minister sa mohol do problematiky hospodárstva dostať už v lete.
„Bohužiaľ, tento čas však Igor Matovič a premiér Eduard Heger (OĽANO) nevyužili. Som presvedčený, že Matovič vedel, že neodstúpi,“ povedal Sulík. Karel Hirman je podľa neho expert na energetiku. „Dokáže pokračovať v našej práci, mám tento predpoklad,“ uviedol.
Predseda SaS po rokovaní skonštatoval, že jeho koaliční partneri minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) a minister financií a predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič šíria klamstvá o cenách elektriny. Predseda SaS si myslí, že to robia s cieľom vystrašiť ľudí.
SaS bude hlasovať za odvolanie Matoviča
Sulík viackrát videl záblesky dobrej spolupráce medzi ním a ministrom financií a lídrom hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igorom Matovičom. Podľa Sulíkových slov mohli vo vláde dosiahnuť omnoho viac, avšak útoky ministra financií už ďalej nestrpel.
Podotkol, že jeho odchod nepodmienili personálne záležitosti, ale Matovičove rozhodnutia na poste ministra financií. V relácii Braňo Závodský Naživo v Rádiu Expres Sulík povedal, že prezidentka by mala prijať demisie ministrov za SaS začiatkom budúceho týždňa.
Sulík zároveň oznámil, že na dnešnom rokovaní poslaneckého klubu sa všetci zhodli, že budú hlasovať za odvolanie Matoviča, ak s takýmto návrhom príde nejaká strana.
„Neviem vám teraz povedať, na základe akého návrhu budeme za to hlasovať. Budeme hlasovať za odvolanie, ak s tým príde napr. Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) alebo Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD),“ uviedol.
Šéf liberálov však priznal, že možno s návrhom príde i samotná SaS. Podľa Sulíkových slov sa však už „Fico vyjadril, že nebudú hlasovať za odvolanie Matoviča, preto nemá zmysel, aby sme predkladali nejaký návrh“.
Odmietnutie demisie je ojedinelá výnimka
Neprijatie demisie člena vlády hlavou štátu považujú právnici za výnimočnú situáciu, ústava ju však umožňuje. Pre TASR sa na tom zhodli právnici Kamil Baraník z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela a Vincent Bujňák z Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Podľa Baraníka sa však takýto krok v aktuálnej situácii nedá očakávať. Prezidentka Zuzana Čaputová má v súčasnosti doručené demisie od všetkých ministrov za SaS, ktorá opustila vládnu koalíciu.
„Prezidentovi sa možnosťou odmietnuť demisiu umožňuje, aby vnútorné presvedčenie o potrebe podania demisie s predmetným členom vlády prerokoval,“ vysvetlil Baraník. Ak by si minister demisiu rozmyslel, prezident ho môže aj neformálne informovať o jej neprijatí a môže pokračovať vo funkcii.
Baraník však podotkol, že hlava štátu musí brať do úvahy aj širšie politické súvislosti. Pripomenul, že pri súčasných demisiách ide o vyústenie koaličného sporu a politické gesto, ktorým sa preskupujú politické sily v parlamente. Nazdáva sa, že prezidentka by nemala prijatie demisií blokovať.
Bujňák pripomenul, že podanie demisie je slobodný prejav vôle, ku ktorému bežne dochádza na protest proti nejakému postupu. „Neprijatím demisie v takom prípade sa prezident republiky v politickom konflikte stavia na stranu toho, kto demisiu podal, a vyvíja tlak na toho, koho (ne)konanie sa stalo impulzom k demisii,“ skonštatoval.
Dodal, že konflikt sa následne môže vyriešiť v prospech niektorej strany sporu a minister bude buď pokračovať vo funkcii, alebo opäť podá demisiu, ktorá už zrejme prijatá bude.
„Podaním demisie člena vlády nenastávajú žiadne právne účinky. Tie môžu nastať až na základe rozhodnutia prezidenta prijať ju. Na rozdiel od demisie vlády, ktorá môže v demisii ako celok pôsobiť až do vymenovania novej, status ,člena vlády v demisii‘ ústava nepozná,“ uviedol Bujňák. Právnici podčiarkli, že po podaní demisie je pánom situácie hlava štátu.
V prípade, že by demisiu podala celá vláda, prezident ju poverí vykonávaním jej funkcie do vymenovania novej. „To sú členovia vlády v demisii, ktorí dočasne spravujú ten istý okruh právomocí ako pred podaním demisie vlády. V aktuálnej situácii však ide o podanie demisie individuálnych členov vlády,“ upozornil Baraník. Vzhľadom na povinnosť prezidentky zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov by mala podľa neho pri demisiách konať bez zbytočného odkladu.
Čo sa týka vymenovania nových ministrov, Bujňák ozrejmil, že prezident môže súčasne s prijatím demisie člena vlády určiť dočasného zástupcu alebo vymenuje nového ministra na návrh premiéra.
„Prijatie návrhu predsedu vlády na vymenovanie ministra má byť pravidlom, jeho odmietnutie veľmi ojedinelou výnimkou, na uplatnenie ktorej nepostačuje nedostatok osobnej dôvery prezidenta či neskúsenosť kandidáta,“ poznamenal. Hovorí o potrebe mimoriadne vážnych a zreteľných dôvodov, ktoré by umožnili konštatovať, že výkon vládnej funkcie danou osobou by bol nedôstojný až škandalózny.
Zdroje: TASR, SITA