Premýšľaš nad svojim budúcim zamestnaním? Toto sú povolania zajtrajška, o ktoré bude záujem

  • Zoznam budúcich povolaní, ktoré sumarizuje Bank of America je prekvapivý
  • Vybral by si si niektoré z nich?
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok flickr/ Nestlé,pixabay/louisehoffmann83
  • Zoznam budúcich povolaní, ktoré sumarizuje Bank of America je prekvapivý
  • Vybral by si si niektoré z nich?

Podľa nedávnych správ spoločnosti McKinsey je možné pozorovať, že pandémia koronavírusu urýchlila transformáciu pracovného trhu.

Bank of America sa preto vo svojej správe zamerala na potenciálne nové pracovné pozície. Odvolávajú sa tiež na zistenia Svetového ekonomického fóra, ktoré ukázali, že takmer dve tretiny detí, ktoré aktuálne začínajú navštevovať školu, budú pracovať na miestach, ktoré ešte ani neboli vynájdené, citujú CNBC.

Stratégovia Bank of America, ktorí boli autormi správy, tvrdia, že aj napriek tomu, že mnoho technológií novej generácie, ako umelá inteligencia či rozšírená a virtuálna realita, sú stále v plienkach, je nutné predvídať vývoj pracovných miest v týchto oblastiach. Práve preto by vraj ľudia mali prispôsobiť svoje schopnosti a vzdelanie pracovnému trhu zajtrajška.

CNBC poukazuje na rebríček Bank of America, ktorý mapuje zamestnania, ktoré by sa mohli v budúcnosti vyskytnúť na pracovnom trhu:

Vedec zaoberajúci sa výrobou laboratórneho mäsa

Nie, žiaden žart. Podobná pozícia bude pravdepodobne nutná. Teda v prípade, že by sme naozaj chceli skutočné mäso nahradiť tým vyrobeným v laboratóriách. Niekoľko vedcov, ktorí sa vývoju kultivovaného mäsa zaoberajú, nájdeme už aj dnes.

Aj napriek tomu, že podobný pojem mnohí ľudia zatiaľ nepoznajú, pravdepodobne sa s ním budeme musieť zoznámiť. Niekoľko ľudí totiž považuje vývoj tohto druhu mäsa za jednu z možností, ako zabrániť klimatických problémom.

Je však nutné zdôrazniť, že k zvráteniu klimatickej krízy budú potrebné aj iné opatrenia. Prvé, už schválené, laboratórne mäso bolo od firmy Eat Just. Necháme sa teda prekvapiť, koľko schválených ich bude do roku 2050.

Mäso
zdroj: flickr/ Grant Hutchinson

Turistický vesmírny sprievodca

Spomínané povolanie znie naozaj futuristicky. Aj napriek tomu bolo do rebríčka zaradené. Predpokladá sa totiž, že v budúcnosti sa bude chcieť do vesmíru prepravovať čoraz viac súkromných osôb. Dokonca sa zdá, že nejde o príliš vzdialené zajtrajšky. Dokonalým príkladom je aj fakt, že spoločnosť Blue Origin, ktorú vlastní Jeff Bezos, chce prvých ľudí vziať do vesmíru už toto leto.

Influencer virtuálnej reality

Klasický influencing vidíme už na sociálnych sieťach. Veľké ryby instagramu si dokonca dokážu za príspevok vypýtať desiatky až stovky tisíc. Dokonalým príkladom je Kylie Jenner. S vývojom technológií však pravdepodobne na scénu prídu aj noví influenceri. Kto sa ku nim zaradí je však vo hviezdach. Rovnako ako spomínaná pozícia.

Virtuálna realita
zdroj: flickr/Samsung Newsroom

Plánovač voľného času

Pozícia znie skôr ako mesačný diár. Ako však inak nazvať pozíciu, úlohou ktorej bude manažovanie voľného času iných? CNBC uvádza, že nakoľko sa zvyšuje automatizácia, veľkú časť úloh za nás budú robiť stroje.

To ľudí oslobodí od mnohých činností, ktorým teraz venujeme pozornosť. Zvýši sa nám tak množstvo voľného času a odborníci predpokladajú, že bude potrebný niekto, kto nám ho bude organizovať.

Klimatickí geoinžinieri

To, čo urobíme v nasledujúcich 10 rokoch, určí budúcnosť ľudstva v nasledujúcich 10 000 rokoch,“ uvádza univerzitný portál Yale. Vedci by teda mali za úlohu hľadanie spôsobov, ako potlačiť globálne otepľovanie. V skratke, bude nutné rýchlo ochladiť planétu pomocou stratosférických chemikálií, cituje CNBC Felixa Trana, autora štúdie.

Ľadovce
zdroj: flickr/National Park Service, Alaska Region

Manažér ochrany osobných údajov

Osobné údaje sú čoraz viac ohrozené kybernetickými útokmi. Preto budú ľudia potrebovať pracovníkov, ktorý budú výhradne špecializovaní na prevenciu týchto problémov.

Stratégovia poľnohospodárskej obnovy

„Strategické využitie poľnohospodárskej pôdy a lesného hospodárstva na zachytávanie uhlíka je jedným zo spôsobov, ako minimalizovať emisie. V budúcnosti by teda mohli existovať pracovníci, ktorí budú plánovať opätovné využívanie pôdy,“ cituje uviedol CNBC Felixa Trana, autora štúdie.

Programátor etického algoritmu

Roboti nemajú morálku tak, ako ľudia. Znamená to, že ku vývoju etického kódexu umelej inteligencie budú potrební špecifickí zamestnanci.

Umelá inteligencia
zdroj: pixabay/sujins

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: mckinsey, yale.edu, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá