Prepichnuté pneumatiky nemusia byť úplná katastrofa. Poisťovňa ti zaplatí výmenu, stačí dodržať návod

  • Zisti, aké sú postupy poisťovní pri riešení škôd spôsobených vandalmi
  • Poisťovňa ti peniaze nedá, ak neurobíš jednu dôležitú vec
Muž mení prepichnutú pneumatiku.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Zisti, aké sú postupy poisťovní pri riešení škôd spôsobených vandalmi
  • Poisťovňa ti peniaze nedá, ak neurobíš jednu dôležitú vec

V Prievidzi nedávno objavili vodiči svoje autá s poškodenými pneumatikami. Ako informuje portál Pravda, páchateľka vraj použila nôž alebo šidlo na viac ako 30 vozidlách. Polícia prípad vyšetrila a majitelia áut museli rýchlo konať. Podobné incidenty môžu nastať kdekoľvek, preto je dôležité vedieť, ako postupovať a čo očakávať od poisťovní.

Zisti, aké kroky podnikajú poisťovne pri riešení škôd spôsobených vandalmi a čo by si mal ako vodič vedieť o ochrane svojho auta.

Klienti poisťovne Kooperativa dostanú náhradu za škody na pneumatikách spôsobené vandalizmom, ak majú havarijné poistenie a polícia potvrdí vandalizmus. Poistenie zahŕňa plnú hodnotu nových pneumatík, pričom sa odpočíta spoluúčasť. Udalosť treba nahlásiť na polícii.

Generali hradí škody na pneumatikách spôsobené vandalizmom, aj keď nie sú poškodené všetky. Balík Plus havarijného poistenia a balík XL PZP kryjú škody na pneumatikách. Poškodenie treba nahlásiť polícii a poisťovni. Poisťovňa vyplatí náhradu na základe technickej hodnoty pneumatík, ktorá zohľadňuje ich vek a opotrebenie.

V poisťovni Allianz sú škody spôsobené vandalizmom kryté v balíkoch Extra alebo MAX. Poistenie pokrýva náklady na opravu pneumatík podľa ich technickej hodnoty, ak hĺbka dezénu dosahuje legislatívne minimum. Poškodenie je potrebné nahlásiť polícii.

Nezabúdaj na dôkazy

Ak ti vandal alebo iná príčina poškodí pneumatiky, nemusíš mať poškodené všetky, aby si dostal poistné plnenie. Po schválení nároku ti vyplatia odškodnenie za skutočnú škodu, nezáleží, či je poškodená jedna alebo viac pneumatík.

Poisťovňa Generali kryje škody spôsobené vandalizmom na vozidle a jeho súčastiach, vrátane pneumatík, už od balíka Plus havarijného poistenia.

Škody na pneumatikách môže kryť aj PZP, ak si zvolíš balík XL. Balík XL pokrýva škody na pneumatikách, ako aj poškodenia spôsobené živlami, hlodavcami, výtlkom či kolíziou s divou zverou.

Keď ti niekto poškodí pneumatiky vandalizmom, čo najskôr to nahlás polícii a poisťovni. Poškodenia nafotografuj a tieto fotky prilož k hláseniu škody. Po posúdení škody ti poisťovňa vyplatí odškodnenie v rozsahu, v akom vznikla škoda. Náhrada za poškodené pneumatiky sa vypočíta podľa ich technickej hodnoty, teda zohľadňuje sa vek a opotrebenie poškodených pneumatík.

„S poškodeniami na vozidlách následkom vandalizmu sa stretávame každodenne. Najčastejšie ide o poškodenie laku na vozidle poškriabaním kľúčom alebo iným predmetom. Časté sú aj poškodenia skiel na vozidle, prípadne svetlometov, ale aj poškodenie jednotlivých častí karosérie prevalením (napr. vandal skákal po aute). Stretli sme sa už aj s preseknutím autodielov krompáčom,“ uviedla pre Pravdu Katarína Ondra z Generali.

Prezúvanie letných pneumatík za zimné počas prvého sneženia v jednom z košických pneuserviso
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Kedy poisťovňa škodu nepreplatí?

Poistenie proti vandalizmu kryje škody spôsobené vandalmi, nezáleží na počte poškodených pneumatík.

Ak vandal poškodí tvoje pneumatiky, poisťovňa preplatí náklady na opravu, ale maximálne do výšky ich technickej hodnoty. Ak hĺbka dezénu nedosahuje legislatívne minimum, poisťovňa nepreplatí škodu.

Podmienky sú, že musíš mať uzatvorený aspoň balík Extra alebo MAX (plné havarijné poistenie), ktoré obsahuje poistenie proti vandalizmu a poškodenie sa musí stať v rámci územnej platnosti zmluvy.

K škode tiež treba privolať políciu podľa poistných podmienok a hĺbka dezénu musí spĺňať legislatívne minimum, uviedla riaditeľka odboru komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa Lucia Strnad Muthová.

Kedy vymeniť staré pneumatiky za nové?

Každý skúsený vodič vie, že pneumatiky sú jedným z najdôležitejších bezpečnostných prvkov automobilu. Ich význam mnohí z nich často podceňujú, a to až do chvíle, keď ich zradia v najnepriaznivejšej situácii.

Vieš, kedy vymeniť staré pneumatiky za nové? Aj keď na veku nezáleží, na technickom stave áno. Ako informuje portál Autoviny.sk, ak nie je vyhovujúci, policajt môže zadržať doklady od vozidla.

Presný termín, kedy treba staré pneumatiky vymeniť za nové, neexistuje. Závisí to však od mnohých faktorov. Celkový stav ovplyvňuje konštrukcia pneumatík, ale napríklad aj osobitný štýl jazdy každého vodiča.

Pri osobných autách sa celková životnosť pneumatík pohybuje okolo 5 rokov.

Postupne sa však pneumatiky opotrebovávajú zvnútra aj zvonku, aj keď si majiteľ vozidla zjavné poškodenia nemusí na povrchu všimnúť. Práve preto je výmena po spomínaných 5 rokoch od výroby bezpečnejšia.

Okrem toho sa môže majiteľ vozidla riadiť napríklad aj počtom najazdených kilometrov. Výmena pneumatík sa v tomto prípade odporúča po približne 50 000 kilometroch.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Pravda, Autoviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá