Prepuknutie vtáčej chrípky na Slovensku: Najväčší dodávateľ musí zlikvidovať 400-tisíc sliepok

  • Najväčší slovenský producent vajec musí utratiť až 400-tisíc sliepok
  • Ceny vajec môžu opäť stúpať
sliepky v klietkovom chove
Ilustračná fotografia TASR/Oliver Ondráš
  • Najväčší slovenský producent vajec musí utratiť až 400-tisíc sliepok
  • Ceny vajec môžu opäť stúpať

Najväčší slovenský producent konzumných vajec, spoločnosť Novogal Dvory nad Žitavou, čelí výskytu vtáčej chrípky. Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Nové Zámky v reakcii na situáciu vytvorila v okolí nákazy ochranné pásmo s polomerom 3 kilometre.

Podľa Denníka N budú musieť utratiť až 400-tisíc sliepok. Firma by mala prežiť, no na trhu bude chýbať významná časť dodávok vajec a cena môže rásť. Ide totiž o najväčšieho producenta vajec na Slovensku.

Úhyn 500 nosníc

Ako informuje portál Poľnoinfo, ešte v pondelok 21. októbra bol na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Nové Zámky nahlásený úhyn 500 kusov nosníc na farme v Dvoroch nad Žitavou. Päť uhynutých nosníc neskôr veterinárny lekár zaslal do Národného referenčného laboratória.

V utorok 22. októbra, v poobedňajších hodinách, informovalo laboratórium o pozitívnom výsledku testovaných vzoriek na vírus vysokopatogénnej aviárnej influenzy (vtáčej chrípky, HPAI).

Spotrebitelia sa však nemusia obávať o svoje zdravie. „Všetky vajcia od tohto producenta boli okamžite stiahnuté z trhu, k spotrebiteľovi sa nedostanú,“ ubezpečil riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár. Podľa jeho slov spoločnosť už podniká potrebné kroky na likvidáciu ohniska nákazy.

„RVPS Nové Zámky zakazuje akékoľvek premiestňovanie živej alebo zabitej/usmrtenej hydiny a iného vtáctva, celých tiel alebo častí mŕtvych voľne žijúcich alebo držaných vtákov (vrátane peria), ich vajec, mäsa a iných produktov živočíšneho pôvodu a ich vedľajších živočíšnych produktov v rámci pásma dohľadu, z pásma dohľadu a do pásma dohľadu,“ informuje dokument novozámockých veterinárov, ktorý má portál poľnoinfo.sk k dispozícii.

Vplyv na slovenský trh

Výpadok produkcie bude mať významný vplyv na slovenský trh s vajcami. Zasiahnutá farma totiž zabezpečuje 10 až 15 percent celkovej ročnej produkcie slepačích vajec v krajine. „Závisí to od dopytu na trhu, no žiadny slovenský producent vajec nedokáže tento výpadok nahradiť,“ vysvetlil Molnár. Predpokladá, že štvormesačný výpadok bude potrebné riešiť dovozom.

V súvislosti so vzniknutou situáciou musia obyvatelia obce Dvory nad Žitavou do 15. novembra nahlásiť na obecnom úrade počty a druhy chovanej hydiny a vtákov držaných v zajatí. Svoje oznámenie môžu podať osobne, telefonicky alebo prostredníctvom emailu.

Ohniská vtáčej chrípky v súčasnosti pribúdajú v celej Európe. Ide o sezónnu nákazu, ktorej prenášačmi sú voľne žijúce vtáky, najmä vodné vtáctvo, ktoré vírus prenáša do hydinových chovov. Pri chovanej hydine sa neskôr vyskytujú takéto náhle úhyny. Vírus sa šíri kontaktom infikovaných vtákov, najmä trusom alebo kontaminovanou podstielkou, krmivom a vodou.

Spoločnosť Novogal je najväčším producentom vajec na Slovensku. Chová celkovo približne 650-tisíc nosníc a v minulom roku dodali na trh 175 miliónov vajíčok. Redakcia Startitup oslovila s otázkou ohľadom predpokladaného nárastu cien vajec Štátnu veterinárnu a potravinovú komoru SR. V čase písania článku sme odpoveď neobdržali.

Zdroje: Denník N, Polnoinfo, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá