Prepúšťanie, reorganizácia a masívne škrty: Plány Muska a Ramaswamyho vyvolávajú obavy

  • Trump chystá revolúciu vo vláde s pomocou dvoch miliardárov
  • Elon Musk a Vivek Ramaswamy predstavili ambiciózny plán
Elon Musk
TASR/AP/Michel Euler
  • Trump chystá revolúciu vo vláde s pomocou dvoch miliardárov
  • Elon Musk a Vivek Ramaswamy predstavili ambiciózny plán

V novembri 2024 oznámil novozvolený prezident USA Donald Trump, vytvorenie nového poradného orgánu, ktorého cieľom je zefektívniť fungovanie federálnej vlády. Na čelo tohto orgánu boli menovaní dvaja prominentní podnikatelia: Elon Musk, generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX a Vivek Ramaswamy, známy biotechnologický podnikateľ.

„Spoločne títo dvaja úžasní Američania vydláždia cestu mojej administratíve, aby zničila vládnu byrokraciu, obmedzila nadmerné regulácie, znížila zbytočné výdavky a reštrukturalizovala federálne agentúry – nevyhnutné pre hnutie „Zachráňte Ameriku“, cituje Trumpa The New York Post.

Dvojica podnikateľov otvorene prehovorila o tom, ktoré oblasti vlády by podľa nich potrebovali zmenu.

Ciele Elona Muska a Viveka Ramaswamyho

Elon Musk na začiatok zdôraznil potrebu finančnej disciplíny. „My, ako krajina, očividne musíme žiť v rámci našich možností,“ povedal Musk pre CNN. „To znamená pozrieť sa na každú položku, každý výdavok a spýtať sa: ‚Je to vôbec potrebné?‘“

Zároveň uznal, že „každý bude musieť obetovať časť svojho komfortu“. Na druhej strane, Ramaswamy navrhol konkrétne kroky na zníženie federálnej byrokracie. Počas svojej kampane uviedol, že by zrušil až 75 % federálnej pracovnej sily, čo zahŕňa takmer 2,3 milióna civilistov.

Ďalej navrhuje zrušenie Ministerstva školstva, ktorého programy by sa začlenili pod Ministerstvo práce. Apeluje aj na reorganizáciu Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) s presunom jeho agentov do iných federálnych agentúr a zrušenie Komisie pre jadrovú reguláciu.

„Odstránenie plytvania vo vláde je nesmierne náročná úloha,“ povedal Stephen Moore, ekonomický poradca Trumpovej kampane „DOGE (Department of Government Efficiency) bude potrebovať stovky ľudí, aby to zvládli. Nebudú to len Elon a Vivek,“ poznamenal.

Kontroverzie a potenciálne konflikty záujmov

Reakcie na vytvorenie DOGE a menovanie Muska a Ramaswamyho sú zmiešané. Zatiaľ čo jedna skupina oceňuje snahu o zefektívnenie vlády a inovatívne podnikateľské prístupy, druhá upozorňuje na riziká, ktoré môžu ohroziť dôležité regulačné mechanizmy a sociálne programy.

Menovanie Elona Muska do čela DOGE vyvolalo otázky o možných konfliktoch záujmov. Jeho spoločnosti, ako Tesla a SpaceX, majú rozsiahle kontrakty s federálnou vládou. Kritici sa obávajú, že Muskova pozícia by mohla ovplyvniť rozhodnutia v prospech jeho podnikateľských záujmov.

Otázna je tiež Muskova aktívna podpora kryptomien, najmä Dogecoinu. Názov DOGE je totiž akronymom, ktorý odkazuje na populárne internetové meme a kryptomenu Dogecoin. Je verejne známe, že Musk ju často propagoval na svojich sociálnych sieťach.

Po oznámení vzniku DOGE došlo k výraznému nárastu hodnoty Dogecoinu, čo vyvolalo špekulácie o možnom ovplyvňovaní trhu.

Rovnako sa diskutuje o Ramaswamyho názore na obmedzovanie regulačných rámcov. Existuje riziko, že zníženie regulačných opatrení by mohlo viesť k negatívnym dôsledkom. Ide najmä o oslabenie ochrany spotrebiteľov, zamestnancov a životného prostredia.

Zdroje: The New York Post, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá