Presne pred tromi rokmi bol na Slovensku zachytený prvý prípad koronavírusu

  • Prvýkrát si pripomenieme na Slovensku Deň obetí pandémie COVID-19
  • Ide však iba o jeden z dvoch nových pamätných dní
Seniori s rúškami v nemocnici a zdravotná sestra
Ilustračný obrázok TASR/Milan Kapusta, TASR/Michal Svítok
  • Prvýkrát si pripomenieme na Slovensku Deň obetí pandémie COVID-19
  • Ide však iba o jeden z dvoch nových pamätných dní

Presne pred tromi rokmi obletela Slovensko správa o prvom človeku nakazenom koronavírusom. 6. marca 2020 ho diagnostikovali mužovi v Bratislave. Nasledovali mesiace rúšok, respirátorov, testovania a obmedzení. Na väčšinu z toho si dnes ani nespomenieme.

V pondelok si však na Slovensku po prvýkrát pripomenieme Deň obetí pandémie COVID-19, ktorý bol zavedený ako nový pamätný deň v rámci zákona o štátnych sviatkoch, pracovných dňoch a pamätných dňoch. Okrem Dňa obetí pandémie COVID-19 sa 22. september stal Dňom boja proti nenávistným prejavom na deťoch.

Tragické obdobie

„Pandémia COVID-19 zásadne ovplyvnila životy ľudí nielen na Slovensku, ale na celom svete. Najväčšiu traumu spôsobila rodinám, ktorým vzala ich blízkych,“ uviedli predkladatelia k návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch.

Pripomenuli, že pozostalí obetí, ktorí sa spojili v občianskom združení Skutočné obete, rovnako presadzovali myšlienku, aby sa Deň obetí pandémie COVID-19 ukotvil v zákone 6. marca ako pamätný deň na pripomenutie si pamiatky svojich blízkych.

„Mali by sme si pandémiu pri príležitosti pamätného dňa každoročne pripomínať práve preto, aby sme dokázali všetky jej negatívne dosahy správne pomenovať, interpretovať a poučiť sa. Tragické pandemické obdobie by malo zostať v kolektívnej pamäti národa,“ zdôraznila spoluzakladateľka občianskeho združenia Skutočné obete Lenka Straková.

Dátum 6. marec bol zvolený preto, lebo 6. marca 2020 sa na Slovensku potvrdil prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Infikovaný bol 52-ročný muž z Kostolišťa pri Malackách.

Potvrdené úmrtia

O mesiac neskôr, 6. apríla 2020, vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že Slovensko má potvrdené prvé dve úmrtia na ochorenie COVID-19. Odvtedy pripravil COVID-19 na Slovensku o život viac ako 21 000 ľudí, ďalšie tisíce pacientov zomreli pre obmedzenú bielu medicínu.

Generálna prokuratúra SR v januári tohto roku oznámila, že preverí, či v súvislosti s manažmentom pandémie COVID-19 nedošlo na Slovensku ku konaniu alebo k opomenutiu konania, za ktoré by mal niekto niesť trestnú zodpovednosť.

Prvým človekom s vírusom SARS-CoV-2 na svete bol 55-ročný muž z čínskej provincie Chu-pej, ktorý sa nakazil už 17. novembra 2019. Práve z metropoly tejto provincie Wu-chan sa smrteľný koronavírus postupne rozšíril do celého sveta a spôsobil pandémiu. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) si na celom svete vyžiadal už takmer 7 miliónov obetí.

Informácie o pôvode pandémie

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval všetky krajiny, aby sa podelili o informácie, ktoré majú o pôvode ochorenia COVID-19. Urobil tak po vyhlásení amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), podľa ktorého koronavírus unikol z laboratória v čínskom Wu-chane. V sobotu to uviedol denník The Guardian, informuje TASR.

Koronavírus
zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

„Ak nejaká krajina disponuje informáciami o pôvode pandémie, je potrebné, aby sa so svojimi zisteniami podelila s WHO a medzinárodným vedeckým spoločenstvom,“ vyhlásil Ghebreyesus.

Riaditeľ FBI Christopher Wray pre americkú televíziu Fox News povedal, že „FBI už nejaký čas usudzuje, že za vznikom pandémie je s najväčšou pravdepodobnosťou možný laboratórny incident vo Wu-chane“. Práve v tomto čínskom meste sa v roku 2019 koronavírus prvýkrát vyskytol.

Wray však dodal, že v tejto súvislosti stále prebieha vyšetrovanie a v súčasnosti tak nemôže poskytnúť „celý rad bližších informácií, ktoré sú tajné“.

Peking tieto tvrdenia poprel, pričom hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedla, že vyšetrovanie pôvodu koronavírusu by malo byť vedeckou záležitosťou a nemalo by sa „politizovať“.

Šéf WHO však zdôraznil, že nechce nijakým spôsobom hádzať na niekoho vinu, ale „lepšie porozumieť, ako pandémia koronavírusu vznikla a ako by sa podobným pandémiám a epidémiám v budúcnosti dalo predchádzať“.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá