Presťahuj sa sem a ešte ti aj zaplatia. Dovolenkový raj ponúka novým obyvateľom slušnú sumičku

  • Sardínia ponúka novým prisťahovalcom vládny grant
  • Snažia sa bojovať s úbytkom obyvateľstva
  • Podobný krok podniklo Taliansko aj nedávno
sardinia peniaze
Unsplash/Chloe Frost Smith, Ibrahim Boran
  • Sardínia ponúka novým prisťahovalcom vládny grant
  • Snažia sa bojovať s úbytkom obyvateľstva
  • Podobný krok podniklo Taliansko aj nedávno

Predstav si, že sa môžeš presťahovať do tropického raja a ešte za to aj dostaneš zaplatené. Presne to sľubuje taliansky ostrov Sardínia, ktorý má pre prípadných záujemcov pripravených až 15 000 eur.

Sardínia je idylický taliansky ostrov v Stredozemnom mori, ktorý je skutočne dovolenkovým rajom. Vysporadúva sa však so zložitým problémom, píše portál LadBible. V odľahlejších vidieckych oblastiach totižto žije čoraz menej domáceho obyvateľstva.

Taliansko chce tento stav zmeniť tým, že ľuďom zo zahraničia, ktorí sa rozhodnú presťahovať sa na tento dovolenkový ostrov, ponúka grant až do výšky 15 000 eur. Peniaze však nedostaneš len tak. Najprv by si musel splniť zopár podmienok.

Pár podmienok

Prvou je, že všetky peniaze, ktoré ti štát dá, musíš minúť na kúpu alebo aspoň renováciu nejakého sardínskeho domu, vysvetľuje TravelTomorrow. Ďalej, tvoje vybrané miesto pobytu nemôže mať počet obyvateľov vyšší ako 3 000.

15-tisíc eur je pritom absolútnym maximom. Vo všeobecnosti však platí, že pokiaľ máš už vybratú konkrétnu nehnuteľnosť, do ktorej sa chceš nasťahovať, vláda ti prispeje len polovicu hodnoty kúpy či renovácie.

Sardínia ti taktiež nastaví časový limit. Na registráciu svojho obydlia budeš mať 18 mesiacov a časomiera začne tikať hneď po vstupe do krajiny, čiže prípadné renovácie musíš stihnúť rýchlo.

Ľudí ubúda

Vláda Talianska sa týmto spôsobom snaží bojovať s rapídnou depopuláciou, ktorou trpí mnoho území tohto ostrova. Taktiež sa zdá, že to vníma skutočne seriózne, pretože na celú snahu schválila finančný balík vo výške 45 miliónov eur, píše ďalej LadBible.

K snahe sa vyjadril aj prezident Sardínie Christian Solinas, ktorý ju považuje za výborný prvý krok k navráteniu „slávy“ týmto menším oblastiam.

Vďaka príspevku na ich prvé domy sa ostrov posilní a stane sa úrodnou pôdou pre tých, ktorí sa sem rozhodnú presťahovať, alebo si tu založiť rodinu,“ vyjadril sa na margo vládneho grantu.

sardínia
zdroj: Unsplash/@rag0zin

Nemôže existovať žiadny reálny rast bez vylepšenia týchto teritórií, a bez vylepšenia najviac znevýhodnených oblastí, ktoré potrebujú tieto nové postupy na ich repopuláciu,“ dodal Solinas.

Nejde však o prvý prípad, keď talianska vláda ponúkala peniaze na ruku v snahe prilákať viac migrantov. Ako uvádza Schengen Visa Info, len minulý mesiac v krajine schválili ďalší zákon, ktorý umožňoval udelenie jednorazového príspevku pre všetkých pracovníkov, ktorí nie sú občanmi Talianska.

Zamestnanci z vonka

Príspevok mal hodnotu 200 eur, a vyžiadať od vlády si ho mohol každý. Jedinou podmienkou bolo, že daný pracovník musel v Taliansku žiť pred 1. júlom 2022. Tento krok taliansku vládu taktiež stál nemalú čiastku.

Väčšina ľudí v Taliansku, zamestnaných v súkromnom sektore, totiž pochádza zo zahraničia. Dáta z roku 2021 ukazujú, že v tomto sektore pracovalo takmer milión ľudí, z čoho až 70 % tvorili migranti.

Podobné štatistiky však nie sú nezvyčajné pre krajiny Európskej únie, dodáva Schengen Visa Info. Napríklad v Nemecku bolo v roku 2021 zaregistrovaných 295 000 ľudí, ktorí v krajine bývali za účelom práce.

pracujúca dvojica migrantov
zdroj: Unsplash/Daniel Mensah

Vo Švajčiarsku zase pokrývajú migranti najmä nedostatkové odvetvia, napríklad IT sektor, ktorý sa v krajine prudko rozrástol po celoplošnej digitalizácii.

Rovnaká situácia na druhú stranu neplatí vo všetkých krajinách EÚ. V štátoch ako Bulharsko, Rumunsko alebo aj Slovensko tvoria zahraniční pracovníci len malú čiastku z celkovej pracovnej sily.

Najvyššie čísla môžeme naopak pozorovať v krajinách ako Írsko (26 %), Cyprus (29 %) a Luxembursko (53 %).

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: LadBible, TravelTomorrow, Schengen Visa Info

Najnovšie videá

Trendové videá