Prestížny britský magazín píše o primátorovi Bratislavy: Prirovnáva ho k Donaldovi Trumpovi
- Matúša Valla označili ako moderného hipsterského architekta
- Britské médium píše o primátorových úspechoch, ktoré presadil v Bratislave
- Matúša Valla označili ako moderného hipsterského architekta
- Britské médium píše o primátorových úspechoch, ktoré presadil v Bratislave
Matúša Valla ako primátora Bratislavy už viackrát spomínali zahraničné médiá vo svojich článkoch. Naposledy sa tak stalo naozaj len nedávno, keď významný britský týždenník The Economist venoval celý článok Vallovej osobe a jeho riadeniu hlavného mesta.
Hipsterský architekt
The Economist vo svojom najnovšom článku venovanom Matúšovi Vallovi predstavuje bratislavského primátora ako moderného architekta so štýlom hipstera vďaka jeho brade, teniskám so svietiacimi šnúrkami a skladacím bicyklom Brompton.
V článku sa spomínajú rôzne projekty, na ktorých Vallo pracoval počas svojho pôsobenia v primátorskom kresle. Patria sem napríklad aj odstránenie vizuálneho smogu v podobe bilbordov, revitalizácia fontány na Námestí slobody a ambiciózny plán na výstavbu parku nad rušnou Staromestskou ulicou v srdci mesta.
Zároveň týždenník spomína aj pre niektorých Bratislavčanov kontroverzné témy, ako napríklad parkovaciu politiku alebo aj čerstvý cyklistický pruh popri nábreží Dunaja.
Vallo sa dokonca dočkal aj ironického prirovnania k Donaldovi Trumpovi. Podľa Economist totiž nie je žiaden politik, ktorý s takým nadšením používa slovíčko „fantasticky“.
Aj keď sa zdá, že má primátor plný batoh unikátnych nápadov, tak pre Economist povedal, že väčšina z týchto nápadov sú len prebraté projekty zo zahraničia, kde videl, že jednoducho fungujú. Cyklotrasou sa inšpiroval v Paríži a napríklad nové lavičky videl prvýkrát v Prahe.
The Economist zdôrazňuje, že idealizmus Matúša Valla je potrebný pre mesto, ktoré má síce „čarovné“ centrum, ale trpí desaťročiami komunistického vplyvu na architektúru a kapitalistickým nástupom v podobe obchodných centier a kancelárskych budov od roku 1989.
Článok ďalej uvádza, že nedbanlivosť predchádzajúcich primátorov nepomohla mestu ani tak vo vytváraní cyklistických pruhov, ako v obnovení jeho duše.
Podľa týždenníka by potreboval Vallo ešte nejaký čas na to, aby sa Bratislava mohla porovnať s Viedňou. Ďalej by však mohol skončiť aj napríklad ako primátori Varšavy alebo Budapešti, ak by vládu zostavil Smer. Odizoloval by Bratislavu od Slovenska, ktoré by sa hnalo do extrému.
O Bratislave už písali v minulosti
Bratislava si v tomto prípade nevybojovala svoju zmienku v The Economist prvýkrát. Len nedávno sme ťa informovali, že sa umiestnila v ich prestížnom rebríčku najlepších miest na život. Hodnotené boli životné podmienky v 173 mestách v piatich kategóriách: stabilita, zdravotná starostlivosť, kultúra a životné prostredie, vzdelávanie a infraštruktúra.
Rebríčku kraľovala metropola našich západných susedov – Viedeň. Tá sa pravidelne objavuje aj na čele celosvetových rebríčkov, v indexe EIU tentoraz získala 98,4 zo 100 možných bodov. Titul najlepšieho svetového mesta pre život získala na základe najvyššieho získaného hodnotenia v prípade spomínaných ukazovateľov.
Obrovský úspech v rebríčku však dosiahlo aj Slovensko. Naše hlavné mesto sa ocitlo na skvelom druhom mieste v kategórii „Najvyšší nárast spomedzi hodnotených európskych miest“. V náraste spomedzi hodnotených európskych miest nás predbehla iba rumunská Bukurešť, tretie miesto patrí poľskej Varšave.
Zdroje: The Economist, Startitup