Prestížny portál zostavil rebríček TOP slovenských špecialít. Víťaz mnohých prekvapil

  • Portál Tasteatlas aktualizoval zoznam najlepších slovenských jedál
  • Nájdu sa v ňom mnohé klasiky
  • Neunikli ani jedlá z bryndze či sladké dezerty
Halušky v hrnci a žena konzumuje kapustnicu.
Ilustračné foto TASR/František Iván
  • Portál Tasteatlas aktualizoval zoznam najlepších slovenských jedál
  • Nájdu sa v ňom mnohé klasiky
  • Neunikli ani jedlá z bryndze či sladké dezerty

5. Šišky

Šišky majú nejasný pôvod, no predpokladá sa, že vznikli už v stredovekej Európe. Vyprážané cesto si postupne našlo cestu aj do Uhorska a neskôr do Rakúsko-Uhorska. Na Slovensku sa šišky stali obľúbeným dezertom, ktorý sa tradične pripravuje počas fašiangov. Najčastejšie sa podávajú s lekvárom a posypané práškovým cukrom, no moderné verzie zahŕňajú aj čokoládové či iné netradičné polevy.

V minulosti symbolizovali hojnosť a bohatstvo. Tradičné slovenské šišky sa odlišujú od amerických donuts tým, že nemajú dieru uprostred. Tento detail ich robí jedinečnými a zachováva ich pôvodný charakter.

4. Lokše

Lokše vznikli v roľníckych domácnostiach ako rýchla a lacná náhrada chleba. Zemiaky, ktoré boli dostupné a nenáročné na skladovanie, tvorili základ ich cesta. Príprava nebola zložitá, čo z nich robilo ideálne jedlo na každodenné použitie.

Placky sa piekli priamo na platni alebo nad otvoreným ohňom, najmä počas jesene a zimy, keď mali ľudia zásoby zemiakov. Slané lokše sa plnia mäsom či pečienkou, zatiaľ čo sladké verzie sa podávajú s makom alebo lekvárom. Ako príloha k husacine patria medzi tradičné jedlá, ktoré si stále držia svoju obľubu.

3. Bryndzové halušky

Bryndzové halušky, ktoré mnohí považujú za slovenské národné jedlo, sa dostali na stoly Slovákov pomerne neskoro. Bohatší si ich obľúbili už v 17. storočí, no medzi chudobnejšími sa rozšírili až v 19. storočí. Dôvodom bola vysoká cena bryndze, ktorá zlacnela až s priemyselným spracovaním. Tento slaný syr má korene v 15. storočí a jeho vznik súvisí s Valachmi, pastiermi oviec rumunského a rusínskeho pôvodu.

V minulosti sa bryndzové halušky jedli najmä na Liptove, Orave, Gemeri a Spiši, kde bolo ovčiarstvo najviac rozšírené. Bryndza, podobne ako parenica, patrí medzi produkty s chráneným zemepisným označením. Slovensko sa môže pochváliť aj majstrovstvami sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek, kde niektorí súťažiaci dokážu zjesť porciu za menej než minútu.

2. Zemiakové placky

Zemiaky sa do Európy dostali v 16. storočí, no na Slovensku sa začali pestovať až v 18. storočí. V horských oblastiach nahradili málo výnosné obilniny a stali sa dôležitou súčasťou jedálnička.

Zemiakové placky, ktoré portál Tasteatlas zaradil medzi druhé najobľúbenejšie slovenské jedlá, vznikli vo vidieckych oblastiach. Roľníci ich pripravovali ako rýchle a výdatné jedlo. Cesto sa skladá zo zemiakov, múky, cesnaku a soli, placky sa vyprážajú na tuku. Hoci ich Slováci a Česi jedia na slano, v Nemecku je obľúbená aj sladká verzia. Tento pokrm však nie je výlučne slovenský, poznajú ho aj Poliaci, Česi či Nemci.

1. Ovčí salašnícky údený syr

Údený ovčí syr získal najvyššie hodnotenie spomedzi slovenských potravín. Táto tradičná pochúťka má dlhú históriu, keďže ovčí syr vyrábali už staroveké civilizácie. Do karpatskej oblasti sa jeho výroba dostala v stredoveku vďaka Valachom. Ovčí syr si ľudia cenili pre jeho výživnosť a jednoduché skladovanie. V porovnaní s kravským syrom obsahuje viac vápnika, vitamínu D a prospešných tukov.

Údenie sa využíva hlavne pri polotvrdých a tvrdých syroch, pričom proces prebieha nad dymom z bukového alebo ovocného dreva a trvá niekoľko hodín. Tento postup nielenže zlepšuje chuť, ale aj predlžuje trvanlivosť syra. Podľa portálu Tasteatlas sa slovenský údený ovčí syr umiestnil na 12. mieste medzi najlepšími ovčími syrmi v Európe. Predbehli ho najmä syry z Talianska, Grécka a Portugalska, ktoré patria medzi svetové syrárske veľmoci.

Zdroje: Tasteatlas, Tasteatlas 2

Najnovšie videá

Trendové videá