Prevalil sa škandál OSN: Peniaze od EÚ aj USA v Gaze smerovali do rúk násilníkov
- Škandál OSN v pásme Gazy naberá obrovské rozmery
- Agentúra UNRWA údajne zamestnávala extrémistov aj vrahov
- Škandál OSN v pásme Gazy naberá obrovské rozmery
- Agentúra UNRWA údajne zamestnávala extrémistov aj vrahov
Keď v polovici januára uverejnila mimovládna organizácia UN Watch na platforme X výzvu pre agentúru UNRWA, svet začal tušiť, že demokratické štáty možno nevedomky podporovali extrémistov v pásme Gazy. Táto organizácia má za úlohu monitorovať výkon rôznych orgánov OSN vrátane tých, ktoré dosiaľ pôsobili v Izraeli.
Generálny riaditeľ UN Watch Hillel Neuer 15. januára oznámil, že UNRWA, ktorá pôsobila ako Úrad OSN pre palestínskych utečencov, zamestnávala viac ako 3 000 extrémistických učiteľov. Tí vyučovali v palestínskych školách a podľa jeho slov „oslavovali vrahov a násilníkov“ extrémistického a teroristického hnutia Hamas.
OSN aj URNWA tieto obvinenia popierali. Neuer im teda odkázal, že majú približne 24 hodín na to, aby prestali tieto osoby kryť a aby sa za všetko ospravedlnili. Inak sa vyhrážal, že uverejní dlhý zoznam extrémistických zamestnancov vrátane ich vzájomnej komunikácie. Tá slúžila ako dôkaz oslavovania teroristických činov Hamasu.
BREAKING: UN Watch’s Hillel Neuer announced that he is giving the United Nations Secretary-General and UNRWA until 1 pm tomorrow to stop denying that UNRWA teachers celebrated the Hamas massacre on Telegram, or else he will release photos, files & IDs proving they work for UNRWA. https://t.co/1BK3wpfi9m
— UN Watch (@UNWatch) January 15, 2024
Pravda vyšla najavo
Počas nasledujúcich týždňov sa začali objavovať ďalšie a ďalšie znepokojivé správy. Až 28. januára vyšiel v prestížnom magazíne The New York Times obšírny riport plný skutočne vážnych obvinení. Jeden zo zamestnancov UNRWY – agentúry podporovanej rôznymi štátmi vrátane krajín EÚ – je obvinený z únosu ženy. Ďalší mal teroristom rozdávať muníciu.
A tretia osoba čelí obvineniam z účasti na masakre v jednom z izraelských kibucov zo siedmeho a ôsmeho októbra. Konkrétne mal tento človek zaútočiť spolu s militantmi Hamasu na dedinu, v ktorej vyzabíjali 97 ľudí, prevažne civilistov vrátane žien a detí.
Ako sme ťa informovali v našej obšírnej reportáži z vojnovej krajiny či videoreportáži zo zničeného kibucu, siedmeho a ôsmeho októbra umrelo rukami Hamasu po celom Izraeli 1 139 ľudí. Extrémisti napadli miestne komunity či hudobný festival a dopúšťali sa nemysliteľných činov. Týrali, zneužívali, stínali a upaľovali.
Izrael následne v reakcii na tento útok spustil masívne ostreľovanie pásma Gazy, ktorému Hamas od roku 2006 vládol. V oblasti dodnes umierajú ľudia a vojna zatiaľ nekončí. Izrael bojuje proti Hamasu v komplikovanej situácii. Hnutie svoje objekty, zbrane, sklady či základne rozmiestňuje v civilistami obývaných oblastiach.
Izrael v súčasnosti čelí výzve od Medzinárodného súdneho dvoru, aby v pásme Gazy zabránil genocíde, informovali sme.
Reportáže a rozhovory chronologicky:
Rodina rukojemníka EXKLUZÍVNE pre Startitup: Nezabúdajte na nás. O Jairovi nič nevieme už 68 dní
Rozhovor priamo z Izraela: Po neopísateľnom útoku ich syna odvliekli, mesiace žijú v strachu
VIDEOREPORTÁŽ z miest plaču: Stál som na mieste masakru a hľadel na boje v Gaze
UNRWA stráca všetku podporu
Ako informuje TASR, Európska únia v pondelok vyzvala na urýchlené vykonanie auditu agentúry UNRWA. Zároveň dočasne pozastavila financovanie tejto organizácie.
Hovorca Európskej komisie (EK) Eric Mamer povedal, že audit musí prebehnúť pod vedením odborníkov poverených eurokomisiou a musí sa vykonať súčasne s vyšetrovaním obvinení vznesených Izraelom, ktoré podniká OSN.
„Je úplne jasné, že tieto opatrenia sú naliehavé. Sú dôležité a mali by sa začať bezodkladne,“ uviedol. Európska únia patrila medzi najväčších prispievateľov do UNRWA.
Humanitárna pomoc pre Palestínčanov v pásme Gazy a na západom brehu Jordánu bude podľa Komisie pokračovať a jej miera neklesne. Financovanie UNRWA už dočasne pozastavili Spojené štáty, Austrália, Kanada, Taliansko, Británia, Nemecko, Francúzsko, Fínsko, Švajčiarsko, Japonsko a Rakúsko. Podobné kroky medzičasom avizovalo aj Rumunsko.
Zdroje: X/UN Watch, The New York Times, TASR