Prevratná liečba choroby, ktorou trpia milióny ľudí: Už žiadne ihly, postačí nová tabletka
- Cukrovka sa po novom nemusí liečiť už len inzulínovými injekciami
- Vedcom sa podarilo vyvinúť liek, ktorý pozastaví jej vývoj
- Cukrovka sa po novom nemusí liečiť už len inzulínovými injekciami
- Vedcom sa podarilo vyvinúť liek, ktorý pozastaví jej vývoj
Ľudstvo trápi naozaj zákerných chorôb hneď niekoľko. Zdá sa však, že dnešok je práve jedným z tých dní, keď sa vedcom podarilo opäť ohlásiť naozaj radostnú správu. Podarilo sa im totiž vyvinúť liek na problém, ktorý trápi po celom svete milióny ľudí.
Čo je vlastne cukrovka?
Ide konkrétne o cukrovku, ktorá je v dnešnom svete skutočne bežným ochorením. Medzinárodná cukrovkárska federácia odhaduje, že celosvetovo až 537 miliónov dospelých bojuje s touto chorobou, pričom by ich počet mohol do roku 2045 vzrásť až na takmer 800 miliónov. Na Slovensku je podľa reportu NCZI z roku 2018 cukrovkárov až 355 000, z toho väčšina trpí cukrovkou 2. typu.
Cukrovka je naozaj zákerným ochorením, pri ktorom je problémom schopnosť tela vytvárať či správne využívať inzulín, uvádza CDC. Samotný inzulín je hormón, ktorý kontroluje využitie krvného cukru. Všeobecne poznáme 2 druhy tohto ochorenia, a to cukrovka typu 1 a cukrovka typu 2.
Typ 2 je u pacientov oveľa bežnejší a vyskytuje sa u 90 – 95 % všetkých cukrovkárov. Cukrovka tohto typu sa najčastejšie vyskytuje u pacientov v produktívnom veku a je spôsobená tým, že telo nedokáže správne využívať inzulín či regulovať jeho produkciu.
Často sa stáva, že pacienti si tento typ privodia sami nesprávnou životosprávou. Dá sa naopak čiastočne vyliečiť zdravým životným štýlom.
Vzácnejší je prvý typ, ktorý sa vyskytuje najmä u mladých ľudí a detí. Má ho približne 5 – 10 % všetkých pacientov. Ide o autoimunitné ochorenie, čo v preklade znamená, že telo útočí samo na seba. V prípade cukrovkárov, ktorí trpia typom 1, telo útočí na ich pankreatické bunky, ktoré majú za normálnych okolností za úlohu produkovať inzulín.
Prelomová liečba
Úžasný objav vedcov sa vzťahuje práve na cukrovku typu 1. Ak máš v rodine alebo v kruhu blízkych niekoho, kto trpí touto chorobou, iste poznáš spôsob, akým sa dnes cukrovka bežne lieči. Pacienti udržujú svoju hladinu v inzulínu v krvi jeho častou kontrolou a následným vpichom inzulínu z injekčnej striekačky. Keďže ide o ťažší typ tohto ochorenia, doposiaľ ho nebolo možné liečiť liekmi, ako tomu je pri cukrovke typu 2.
To sa však, ako informuje BBC, môže čoskoro zmeniť. Cukrovkárom má s ich stavom pomôcť látka s názvom teplizumab, ktorá dokáže v skratke „preprogramovať“ imunitný systém. Ten by sa mal po podaní lieku odnaučiť útočiť na zdravé pankreatické bunky a zvrátiť tak často fatálne následky tohto ochorenia.
Ide vôbec o prvý prípad liečby, ktorá sa nesústreďuje na reguláciu symptómov, ale naopak na samotný pôvod problému. Teplizumab bol prvýkrát testovaný v roku 2019, keď pomohol viacerým subjektom zvrátiť vývoj cukrovky.
Dá im čas naviac
Americká FDA však jeho uvedenie na trh odobrila len niekoľko dní dozadu. Je však potrebné dodať, že nejde o žiadny zázračný liek a svoje využitie pravdepodobne nájde len v určitých prípadoch. Podávaný bude pravdepodobne primárne detským pacientom, u ktorých už bola vopred diagnostikovaná cukrovka typu 1 a to najneskôr v jej druhom štádiu.
Pri včasnom podaní liečiva by sa tak vývoj ochorenia a jeho prechod do neskorších štádií mohol zastaviť až na niekoľko rokov. Ide však o skutočne prelomový krok vpred pri skúmaní nových možností liečby cukrovky.
Okrem toho tým, že sa vývoj ochorenia na určitú dobu pozastaví, sa môžu pacienti po podstatne dlhú dobu vyhnúť rôznym komplikáciám spojeným s cukrovkou, ako napríklad ochoreniam obličiek či očí.
Zdroje: IDF, CDC, NCZI, BBC, FDA