Prevratná slovenská aplikácia: Ukáže ti, čo dýchaš a kedy by si nemal vonku ani cvičiť
- Aplikácia Dnes dýcham ponúka informácie o kvalite ovzdušia z celého Slovenska
- Je dostupná zadarmo
- Nájdeš v nej užitočné odporúčania
- Aplikácia Dnes dýcham ponúka informácie o kvalite ovzdušia z celého Slovenska
- Je dostupná zadarmo
- Nájdeš v nej užitočné odporúčania
Kvalita vzduchu je údaj, ktorý by zaujímal zrejme každého z nás. Málokedy sa nám však podarí dopočuť sa o tom, aký vzduch to vlastne vonku dýchame. Jednoduchý prístup k týmto informáciám ti po novom umožní mobilná aplikácia.
Zisti, čo dýchaš
Nesie názov Dnes dýcham a je výsledkom spolupráce Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR), Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Rovnomenná stránka existuje už dlhšie, no aplikácia je relatívnou novinkou.
„Keď ideme von, automaticky kontrolujeme, aké bude počasie. Rovnakú rutinu by sme si mali osvojiť aj pri zisťovaní kvality ovzdušia. Vystavenie sa znečistenému ovzdušiu počas pobytu vonku môže predstavovať seriózne riziko pre ľudské zdravie,“ upozorňuje portál Dnes dýcham.
S aplikáciou v mobilom telefóne si ho pred vyjdením von jednoducho vytiahneš a informuješ sa o aktuálnej kvalite vzduchu v tvojej oblasti. V tele aplikácie je vyobrazená tromi farbami – červenou, oranžovou a zelenou, pričom je červená najhoršia a zelená najlepšia.
Viacero funkcií
Údaje, ako informuje stránka Dnes dýcham, pochádzajú z automatických meracích staníc, ktoré sú rozmiestnené naprieč Slovenskom a prevádzkuje ich SHMÚ. Aplikáciu sme si stiahli aj my. V doobedňajších hodinách v nedeľu, ako sa dalo viac-menej očakávať, je kvalita vzduchu vo väčšine krajiny dobrá, prevažujú miesta so zelenou farbou.
Samozrejme, závisí to od viacerých faktorov, ako napríklad časti dňa. Kvalitu ovzdušia môže ovplyvniť trebárs premávka.
Ako ďalej vysvetľuje portál Veda na dosah, aplikácia mapuje úroveň PM10 a PM2,5. Ide o drobné častice alebo kvapôčky s aerodynamickým priemerom menším ako 10 μm, resp. 2,5 μm. Zaznamenáva však aj úrovne SO2, NO2 či O3.
Okrem toho sa dozvieš aj odporúčania pre konkrétnu farbu semafora. Napríklad, pri oranžovej farbe aplikácia neodporúča vykonávanie fyzicky náročných aktivít deťom, starým a chorým ľuďom či tehotným ženám.
Ak si Dnes dýcham stiahneš, môžeš si vybrať, z ktorých staníc ti budú v prípade zmeny kvality ovzdušia prichádzať upozornenia. Kontrolovať vzduch, ktorý dýchaš v meste, v ktorom žiješ, je tak naozaj jednoduché. Ako používateľ môžeš taktiež dotvárať obsah, a to upozornením na zhoršenú kvalitu ovzdušia prostredníctvom formulára či priloženou fotografiou.
Nový zákon
Štát po novom ovzdušie nielen kontroluje, ale aj chráni. Dopomáha k tomu zákon o ochrane ovzdušia z minulého mesiaca, ktorý prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila na opätovné prerokovanie.
Legislatíva sleduje tri hlavné ciele, a to znižovanie celkového množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, zvyšovanie kvality ovzdušia aj obmedzenie množstva emisií priamo na zdroji.
Zákon stanovuje prípustnú mieru znečistenia ovzdušia v krajine, vymedzuje pôsobnosť orgánov ochrany ovzdušia, určuje povinnosti a zákazy pre fyzické a právnické osoby a koriguje monitoring a hodnotenie kvality ovzdušia. Zohľadňuje aj lokálny prístup k riadeniu kvality ovzdušia.
Obce by mohli podľa zákona zakázať vybrané osobitné činnosti na svojom území. Získať majú aj právomoc vytvárať nízkoemisné zóny s možnosťou obmedziť cestnú dopravu.
Nová legislatíva je podľa slov ministerstva životného prostredia vôbec prvou právnou úpravou, ktorá upravuje reguláciu zápachu. Obciam má prisúdiť právomoc regulovať zápach verejne záväzným nariadením.
Zavádza sa aj možnosť kontroly individuálneho spaľovania zo strany Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). Zákon má priniesť posilnenie prevencie a kontroly zo strany inšpekcie vrátane širokých právomocí. Envirorezort preto plánuje výrazné personálne i materiálno-technické posilnenie kapacít inšpekcie aj okresných úradov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Dnes dýcham, Veda na dosah, TASR