Prevratná terapia, ktorá znižuje stresujúce emócie a spomienky. EMDR vyskúšal už aj princ Harry
- Terapia EMDR nepomáha ľuďom zabudnúť na zlé spomienky, ale údajne tlmí utrpenie a zlé emócie
- Podporujú ju aj svetové organizácie ako NICE a PTSD
- Práve túto terapiu si vyskúšal princ Harry v novom seriáli Me You Can’t See
- Terapia EMDR nepomáha ľuďom zabudnúť na zlé spomienky, ale údajne tlmí utrpenie a zlé emócie
- Podporujú ju aj svetové organizácie ako NICE a PTSD
- Práve túto terapiu si vyskúšal princ Harry v novom seriáli Me You Can’t See
Princ Harry mal 12 rokov, keď v auguste 1997 zomrela Diana, známa ako princezná z Walesu. Zahynula pri autonehode v Paríži, keď ju prenasledovali paparazzi.
Práve týmto traumatizujúcim spomienkam z detstva sa princ Harry venuje v prvých troch epizódach seriálu Me You Can’t See na Apple TV. Je to dokumentárny seriál o duševnom zdraví s Oprah Winfreyovou.
EMDR ako psychologická terapia
V seriáli princ Harry podstupuje formu terapie známej ako EMDR – desenzibilizácia a prepracovanie očných pohybov. Táto terapia má slúžiť na liečbu nevyriešenej úzkosti, ktorú má zo smrti jeho matky Diany.
Terapia EMDR bola vyvinutá v 80. rokoch minulého storočia americkou psychologičkou Francine Shapiro, uvádza The Guardian. Pri prechádzke v parku mala Shapiro podozrenie, že jej pohyby očí zmenšovali strach z jej vlastných traumatických spomienok.
Shapiro tento prístup otestovala aj na iných ľuďoch, výsledok bol pozitívny. Postupom času sa jej podarilo vytvoriť štandardizovanú psychologickú terapiu, ktorá slúži na liečbu ľudí s traumatizujúcimi spomienkami.
Terapiu odporúčajú aj svetové organizácie
Terapiu dokonca odporúča aj NICE, Národný inštitút pre zdravie a starostlivosť, taktiež aj Svetová zdravotnícka organizácia pre posttraumatickú stresovú poruchu (PTSD). Je využívaná pri rôznych problémoch spôsobených traumami z minulosti.
Mnoho ľudí má v pamäti znepokojujúce udalosti, ktoré sa im do hláv vracajú v podobe dotieravých myšlienok či nočných môr. Následne to spôsobuje strach, úzkosť, ale aj nutkanie vyhnúť sa situáciám, ktoré tieto myšlienky spúšťajú, uvádza EMDR.
Cieľom EMDR je znížiť stresujúce emócie, ktoré vyvolávajú konkrétne spomienky a situácie. Nie je úplne jasné, ako to funguje, ale predpokladá sa, že traumatické udalosti sa neukladajú rovnakým spôsobom ako bežné a zdravé spomienky, vplyvom čoho sa opätovne objavujú.
Pri danej terapii sú ľudia nútení rozdeliť svoju pozornosť so zameraním na bilaterálnu stimuláciu a súčasne so zameraním na traumatizujúcu udalosť. Ako EMDR objasňuje, terapia nepomáha ľuďom zabudnúť na zlé spomienky, ale údajne tlmí utrpenie a zlé emócie.
Ľudia neupadajú do hypnózy
Ľudia, ktorí sa zúčastňujú EMDR terapie, absolvujú niekoľkých sedení, počas ktorých sa od nich žiada, aby sa zamerali na skúsenosti, ktoré ich trápia a pocity, ktoré prežívajú.
Podobne to má aj princ Harry, ktorý na svojich stretnutiach s psychoterapeutkou Sanjou Oakleyovou popisuje let do Londýna. Vníma ho ako spúšťač svojich vlastných úzkostí.
Zamerajúc sa na konkrétny zážitok alebo udalosť, ľudia podstupujúci EMDR dostávajú takzvanú bilaterálnu stimuláciu, uvádza The Guardian. Patrí tam napríklad sledovanie prsta terapeuta pri pohybe doľava a doprava či prehrávanie zvukov do jedného ucha, a potom do druhého.
Princ Harry si v tomto prípade prekrížil ruky na hrudi a stimuláciou si ťukal striedavo do hrudníka na ľavej a pravej strane. Nejde však o žiadnu hypnózu, pretože ľudia sú počas celej terapie pri plnom vedomí.
Zdroje: The Guardian, EMDR