Prevratné odhalenie: Populárna diéta na chudnutie výrazne urýchľuje starnutie

  • Ketogénna diéta je populárna najmä medzi biohackermi
  • Podľa nových zistení môže urýchľovať starnutie orgánov
Volské oko a párky
Freepik
  • Ketogénna diéta je populárna najmä medzi biohackermi
  • Podľa nových zistení môže urýchľovať starnutie orgánov

Nedávna štúdia zistila, že ketogénna diéta, ktorá je populárna pre svoju schopnosť podporovať chudnutie a kontrolovať hladinu cukru v krvi, môže urýchliť starnutie orgánov.

Ketogénna diéta zahŕňa konzumáciu veľmi nízkeho množstva sacharidov a ich nahradenie tukom, aby sa telo dostalo do ketózy – metabolického stavu, pri ktorom spaľuje tuky ako primárny zdroj energie.

Účinky ketogénnej diéty

Naše telo za normálnych okolností využíva glukózu ako hlavný zdroj energie na udržiavanie tepla či podporu základných funkcií orgánov. Ak telo nemá prístup k tomuto zdroju energie, začne hľadať náhradný zdroj, ktorým sú tuky.

Mozog pri nedostatku glukózy siahne po uložených zásobách v pečeni a svaloch. Po 3-4 dňoch, keď sú tieto zásoby vyčerpané, začne premieňať uložený tuk na ketóny, teda alternatívny zdroj energie. Tento proces sa nazýva ketóza.

Ako uvádza Good Food, z evolučného hľadiska je ketóza prirodzenou adaptívnou reakciou, ktorá umožnila ľuďom prežiť obdobia hladu. Dnes tento mechanizmus využívajú diétne režimy s nízkym obsahom sacharidov na podporu chudnutia.

Ketogénna diéta je obzvlášť prínosná pre ľudí s diabetom 2. typu, pretože im pomáha lepšie regulovať hladinu cukru v krvi. Štúdie ukázali, že tí, ktorí dodržiavali ketogénnu diétu, schudli v priemere 11,9 kg počas dvojročného obdobia.

Jedna štúdia tiež zistila, že ketogénna diéta môže byť bezpečným a vhodným doplnkom k chemoterapii a rádioterapii pre niektoré typy rakoviny. Táto diéta môže zvýšiť oxidačný stres v rakovinových bunkách, čo vedie k ich smrti.

Tento spôsob stravovania však nie je vhodný pre každého. Ľudia s ochoreniami obličiek a pečene, tehotné a dojčiace ženy, a tí, ktorí užívajú určité lieky, by sa mali tejto diéte vyhnúť.

Senescentné bunky

Štúdia vedená Davidom Giusom z University of Texas Health Science Center v San Antoniu skúmala vplyv keto diéty na myši. Myši boli kŕmené diétou, pri ktorej viac ako 90 % kalórií pochádzalo z tukov a menej ako 1 % z uhľohydrátov.

Výsledky ukázali, že myši na keto diéte mali výrazne viac senescentných buniek v srdci, obličkách, pečeni a mozgu v porovnaní s myšami na štandardnej strave.

Senescentné bunky alebo tzv. „zombie“ bunky už nemôžu plniť svoju funkciu, no zostávajú naďalej živé, pričom sa akumulujú v tkanivách, kde uvoľňujú toxíny a podporujú zápal. Výskum ukázal, že myši na keto diéte mali štvornásobne vyššie množstvo markerov senescencie v obličkách ako tie na štandardnej diéte.

Ako uvádza New Scientist, zvýšenie počtu týchto buniek je spojené so zvýšeným rizikom srdcových ochorení, rakoviny a cukrovky 2. typu. Avšak prechod myší späť na štandardnú stravu znížil počet senescentných buniek, čo naznačuje, že keto diéta môže mať reverzibilné účinky na starnutie orgánov.

Zatiaľ čo tieto výsledky sú významné, stále nie je jasné, ako sa budú vzťahovať na ľudí. Russell Jones z Van Andel Institute v Michigane upozornil, že „diéta s 90 % tuku je pre ľudí prakticky neudržateľná“.

Keto diéta môže byť prínosná pri určitých zdravotných stavoch. Je však dôležité, aby ľudia občas prerušovali keto diétu a dávali si pauzu na minimalizovanie potenciálnych negatívnych účinkov. Viac o tomto type stravovania si môžeš prečítať v našom článku.

Zdroje: Science, Good Food, Pubmed , New Scientist

Najnovšie videá

Trendové videá