Prevratné odhalenie: S fajčením sa dá seknúť prekvapivo rýchlo. Pomôžu ti jednoduché rady
- Tí, čo chcú s fajčením prestať, by sa mali pripraviť na náročné obdobie
- Týchto pár tipov môže pomôcť
- Tí, čo chcú s fajčením prestať, by sa mali pripraviť na náročné obdobie
- Týchto pár tipov môže pomôcť
Fajčenie a iné formy konzumácie tabaku sa na celom svete považujú za jednu z hlavných príčin chorobnosti a predčasnej úmrtnosti, ktorej sa dá predchádzať, uvádza ÚVZ. Na Slovensku v roku 2013 fajčilo 21,7 % populácie, v roku 2019 to bolo 18,5 % a v roku 2022 približne 23 % ľudí.
Keď sa človek snaží prestať fajčiť, za úspech sa považuje už prekonanie prvých troch dní. Po troch týždňoch už dochádza k prekonaniu šoku z fyzického odvykania. Čo sa však skutočne stane s telom po približne 21 dňoch od posledného fajčenia a kedy prídu prvé zdravotné benefity?
Prvé tri dni sú intenzívne
Prvé účinky odvykania od fajčenia začne podľa LAD Bible človek pociťovať už približne dvadsať minút po poslednej cigarete, kedy sa tepová frekvencia začne vracať do normálu. K obnove hladiny kyslíka dôjde po ôsmich hodinách a pretrvávajúci oxid uhoľnatý sa z tela vyplaví po 48 hodinách.
Tieto výhody teda nepochybne stoja za to, avšak odvykať si od fajčenia nie je, obzvlášť pre dlhoročného fajčiara, vôbec jednoduché. Prvé tri dni sú intenzívne a už po 48 hodinách pociťujú mnohí fajčiari nepohodlie z fyzického odvykania.
Symptómy tohto odvykania zahŕňajú príznaky podobné chrípke, podráždenosti, úzkosti, nespavosti a potrebu viac jesť, takže nejde o nič príjemné. Tento abstinenčný stav však možno zmierniť pravidelným príjmom piatich jedál denne, prechádzkami, pitným režimom či krátkym spánkom počas dňa. Tieto stavy by mali prestať po troch až štyroch týždňoch od posledného fajčenia.
Koniec s fajčením môže zachrániť život
Síce to tak v procese odvykania nemusí byť zjavné, no telo fyzickú potrebu nikotínu po pár týždňoch prekoná. Very Well Health odporúča každému, kto chce s fajčením skončiť a ignorovať nutkanie, aby si človek zapisoval, prečo sa chce tejto závislosti zbaviť. Zameranie sa na príjemnejšie a produktívnejšie myšlienky predstavuje ešte väčšie plus.
Rovnako dôležité je vedieť identifikovať spúšťače, ktoré vyvolávajú túžbu po cigarete, aby bol človek pripravený vysporiadať sa s nimi. Mnohí fajčiari po troch mesiacoch pokušeniu podľahnú, ale je dôležité zamerať sa na zdravotné prínosy a pripomenúť si, že hlavným cieľom je odvrátiť pozornosť od týchto myšlienok.
LAD Bible dodáva, že sa už do troch mesiacov abstinentovi uľaví v súvislosti s kašľom, problémami s dýchaním a po jednom roku bez cigarety sa riziko srdcového infarktu zníži o polovicu v porovnaní s fajčiarom.
Aby to však skutočne stálo za to aj po dlhšom období, motiváciou môže byť fakt, že sa po desiatich rokoch bez fajčenia človeku zníži riziko úmrtia na rakovinu pľúc o polovicu v porovnaní so závislým na nikotíne.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: ÚVZ, SIU, LAD Bible, Very Well Health