Prevratné tvrdenie vedcov: Alkoholikom môže v liečbe pomôcť tvrdá droga
- Vedci skúmajú, či ketamín pomáha alkoholikom abstinovať
- Tento spôsob liečby by mal byť bezpečný aj pre ťažkých alkoholikov
- Vedci skúmajú, či ketamín pomáha alkoholikom abstinovať
- Tento spôsob liečby by mal byť bezpečný aj pre ťažkých alkoholikov
Britskí výskumníci z Exeterskej univerzity začali už tretiu fázu štúdie liečenia závislosti od alkoholu pomocou ketamínu. Informáciu priniesla agentúra TASR na základe správy televízie Sky News.
Počas druhej fázy vedeckej štúdie sa potvrdilo, že tento spôsob liečby je bezpečný aj pre ťažkých alkoholikov. Až 86 percent účastníkov výskumu dokázalo abstinovať počas šiestich mesiacov.
Licencovaná lekárska droga
V Spojenom kráľovstve majú vážne problémy s alkoholom viac ako dva milióny dospelých. Z nich sa lieči iba jedna pätina (asi 400 000), pričom tri štvrtiny z nich (asi 300 000) nedokážu abstinovať dlhšie ako rok a opäť začnú intenzívne piť, povedala vedúca výskumu profesorka Celia Morganová.
„Odhaduje sa, že škody súvisiace s alkoholom stoja NHS (pozn. red. – britský zdravotnícky systém) každý rok približne 3,5 miliardy libier a v rámci celej spoločnosti v Spojenom kráľovstve to je 40 miliárd libier,“ povedala Morganová.
V lete sa v ôsmich britských mestách do tretej fázy štúdie zapojí 280 alkoholikov. Náhodne budú rozdelení do dvoch skupín, pričom jednej bude spolu s terapiou podávaný ketamín v dávke použitej v prvej fáze klinického výskumu. Zvyšok dostane veľmi nízku dávku ketamínu a sedem terapeutických sedení o škodlivých účinkoch alkoholu.
„Po pandémii koronavírusu ešte viac vzrástli úmrtia súvisiace so závislosťou na alkohole. Preto naliehavo potrebujeme nové spôsoby liečby,“ dodala profesorka Morganová.
Ketamín patrí v Británii medzi licencované lekárske drogy a slúži ako anestetikum. Britské ministerstvo vnútra ho klasifikuje ako zakázanú látku triedy B, pričom sa často zneužíva ako rekreačná droga.
Hospitalizácie na psychiatrii
Problémy s alkoholom sužujú aj našu krajinu. Najčastejším dôvodom hospitalizácií v psychiatrických ambulanciách na Slovensku je alkoholizmus. Stúpol počet mladších vekových kategórií v psychiatrickej starostlivosti. Vyplýva to z aktuálnych údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Na Slovensku hospitalizovali na psychiatrických oddeleniach posteľových zdravotníckych zariadení v roku 2021 pre duševné poruchy a poruchy správania 37 482 pacientov. Najväčší podiel na tom majú poruchy psychiky a správania, ktoré zapríčinil alkohol. Na psychiatrických hospitalizáciách sa podieľa takmer 26 percentami. Najčastejšie boli s touto diagnózou hospitalizované slobodné a nezamestnané osoby.
Vlani medziročne stúpol počet hospitalizácií v skupine 15 až 19-ročných o 13,8 %, v skupine 20 až 29-ročných o 7,9 % a vo vekovej skupine 30 až 44 rokov o 5,4 %. Z pohľadu sociálno-ekonomických ukazovateľov boli najčastejšie s psychiatrickou diagnózou hospitalizovaní slobodní muži s podielom viac ako 59 percent. Takmer polovica z nich bola vo veku 25 až 39 rokov.
Podobne aj v prípade žien boli najčastejšie hospitalizované slobodné ženy, z ktorých boli najviac zastúpené vekové skupiny do 24 rokov a 25 až 39 rokov. Najvyšší počet hospitalizácií bol pri mužoch so stredoškolským vzdelaním bez maturity a pri ženách so stredoškolským vzdelaním s maturitou.
Alkohol je na Slovensku dlhodobo problém, ktorý priamo súvisí so samovraždami, smrteľnými dopravnými nehodami či s rodinnými tragédiami. A podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa to počas pandémie COVID-19 len zhoršilo . Počas pandemických rokov stúpla celosvetovo spotreba alkoholu, pričom Slovensko so spotrebou 11,1 litra na obyvateľa prevýšilo nielen európsky priemer, ale takmer dvojnásobne aj svetový.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SITA