Prevratné vedecké zistenie: 1 vitamín skupiny B dokáže skracovať život

  • Vedci prišli s prekvapivým zistením o známom doplnku výživy
  • Jeho dlhodobé a hlavne nadmerné užívanie nemusí byť také prospešné, ako sme si mysleli
longevity, vedec, jedlo
freepik
  • Vedci prišli s prekvapivým zistením o známom doplnku výživy
  • Jeho dlhodobé a hlavne nadmerné užívanie nemusí byť také prospešné, ako sme si mysleli

Folát, známy aj ako vitamín B9 alebo kyselina listová, je nevyhnutný pre správny vývoj organizmu, pretože sa podieľa na procesoch bunkového rastu, delenia a diferenciácie.

Tento vitamín je známy pre svoju schopnosť predchádzať vrodeným chybám, ako sú defekty neurálnej trubice, čím prispieva k zdraviu matky aj dieťaťa počas tehotenstva. Avšak nedávna štúdia naznačuje, že dlhodobé užívanie folátu nemusí prinášať až také výhody, ako sa pôvodne predpokladalo.

„Optimálny príjem folátu sa môže líšiť v závislosti od veku jednotlivca,“ cituje Scitech Daily Michaela Polymenisa, profesora a vedúceho postgraduálnych programov na Katedre biochémie a biofyziky Texas A&M College of Agriculture and Life Sciences. „Zatiaľ čo vyšší obsah kyseliny listovej je v ranom veku rozhodujúci pre rast a vývoj, nižší príjem v neskorších fázach života môže prospieť k správnej funkcii metabolizmu a dlhovekosti.“

Nový pohľad na folát a starnutie

Donedávna sa verilo, že dlhodobý príjem folátu má pozitívny vplyv na zdravie. Avšak novšie výskumy tento pohľad začínajú spochybňovať. Štúdia uskutočnená vedcami z Texas A&M AgriLife Research ukázala, že obmedzenie príjmu folátu pri starnúcich zvieratách zlepšilo ich metabolickú flexibilitu a zvýšilo celkovú metabolickú aktivitu.

Zvieratá s nižším príjmom folátu lepšie zvládali prechody medzi spaľovaním tukov a sacharidov, čo je schopnosť, ktorá sa s pribúdajúcim vekom často oslabuje. Tento výskum naznačuje, že optimálna hladina folátu môže byť závislá od veku a zníženie jeho príjmu v strednom a staršom veku môže mať pozitívny vplyv na zdravé starnutie.

„Keď spíte, váš metabolizmus spaľuje tuk,“ vysvetľuje Polymenis. „A keď ste bdelí a aktívní, zvyčajne spaľujete sacharidy, aby ste získali rýchlejšie energiu. Ako starnete, prechod medzi týmito stavmi spaľovania tukov a uhľohydrátov trvá dlhšie, ale zdá sa, že táto metabolická plasticita sa lepšie udržiava na zvieracích modeloch na diéte s obmedzeným obsahom folátu.“

V rámci budúcich plánov je ďalším krokom zopakovanie experimentu na geneticky pestrejších modeloch, ktoré lepšie napodobňujú genetickú rozmanitosť ľudskej populácie. Okrem toho sa výskumníci plánujú zamerať na skúmanie nových zlúčenín, ktoré by mohli efektívne obmedziť príjem folátu, čo by mohlo následne viesť k realizácii klinických štúdií.

Budúce plány

Michelle Routhenstein, odborníčka na preventívnu kardiológiu, pre Medical News Today uviedla: „Folát zostáva dôležitý pre celkové zdravie vrátane kardiovaskulárneho zdravia, takže je dôležité udržiavať stravu bohatú na foláty.“ Folát sa prirodzene vyskytuje predovšetkým v listovej zelenine, strukovinách a v niektorých druhoch ovocia, ako sú napr. citrusy.

„Odporúčam konzultáciu s registrovaným dietológom, aby ste zostali informovaní o novom výskume výživy a pokračovali v dodržiavaní zavedených výživových smerníc,“ dodala Routhenstein.

Polymenis navrhol možnú stratégiu na zníženie príjmu folátu u starších osôb, ak sa jeho výskumné výsledky potvrdia aj u ľudí. V súčasnosti sa do niektorých potravín pridávajú živiny, napríklad vitamín D do mlieka alebo kyselina listová do obilnín a chleba.

V budúcnosti by sa do potravín mohli pridávať látky znižujúce hladinu folátu, čo by ľuďom v strednom a staršom veku, ktorí ho už nepotrebujú vo veľkých množstvách, umožnilo jednoducho regulovať jeho príjem.

Zdroje: Scitech Daily, Medical News Today

Najnovšie videá

Trendové videá