Prevratné výsledky „halucinogénneho výletu“. Štúdia dokazuje, že vie nevšedná terapia pomôcť pri depresii

  • Veľká štúdia o psychadelikách ukazuje sľubné riešenie pre pacientov s depresiou
  • Výsledky naznačujú rýchle a výrazné antidepresívne účinky
Žena v depresii a výskumníčka pri práci
Ilustračný obrázok Unsplash/Sinitta Leunen, Unsplash/@jkoblitz
  • Veľká štúdia o psychadelikách ukazuje sľubné riešenie pre pacientov s depresiou
  • Výsledky naznačujú rýchle a výrazné antidepresívne účinky

Londýnska biotechnológia Small Pharma nedávno zverejnila na svojej webovej stránke špičkové údaje o svojej terapii s pomocou substancie DMT pre pacientov s veľkou depresívnou poruchou (MDD). Výsledky sa ukazujú ako veľmi sľubné.

Podľa dostupných informácií je DMT prirodzene sa vyskytujúca chemikália nachádzajúca sa vo všetkých druhoch živočíchov a rastlín, pričom v malých množstvách vzniká aj v ľudskom mozgu.  

„Halucinogénny výlet“

Ako informuje portál Freethink, v rámci štúdie výskumníci, ktorí podávali vnútrožilovo DMT chemikáliu SPL026, spozorovali „štatisticky významné a klinicky relevantné“ zníženie symptómov depresie.

Výsledky štúdie naznačujú, že „iba jedna dávka SPL026 s podpornou terapiou má výrazné antidepresívne účinky, a to až do troch mesiacov“. Informovala o tom Carol Routledgeová, hlavná lekárska a vedecká pracovníčka spoločnosti Small Pharma. 

Antidepresívna aktivita sa objavila už do jedného týždňa po liečbe. „Taký dobrý súbor výsledkov, aký sme len mohli očakávať,“ uviedla Routledgeová.

Pri terapii s DMT sa človek dostane na „intenzívny a krátky halucinogénny výlet“„Je to skúsenosť, ktorá existuje mimo nášho každodenného vnímania reality,“ uviedla pre portál Freethink britská psychiatrička Chloe Sakalová, ktorá sa ako dobrovoľníčka zúčastnila štúdie skúmajúcej účinky DMT na mozog.

„Je to ako zažiť piatu dimenziu, ale potom mať iba štyri dimenzie na to, aby ste ju opísali.“ 

Terapia DMT má však aj svoje potenciálne nevýhody. Jednou z nich je, že vykonávanie akéhokoľvek druhu terapeutického vedenia počas zážitku je mimoriadne ťažké. Ako uviedol Rick Strassman, klinický docent psychiatrie na University of New Mexico, je to aj jeden z dôvodov, prečo sa o terapiu počas psychedelických zážitkov nepokúšali.

Prípravná terapia

Do štúdie v rámci fázy 2 bolo zaradených celkom 34 pacientov so stredne ťažkou alebo ťažkou MDD. Ako informuje portál European Pharmaceutical Review, užívané farmakologické antidepresíva boli pred dávkovaním DMT vysadené. 

Žena na kresle
zdroj: Unsplash/@enioku

Štúdia sa uskutočnila v dvoch samostatných častiach. V prvom kontrolovanom štádiu boli subjekty rozdelené do skupín DMT a placebo. Personál pritom nevedel, čo pacientom podáva, pričom nebol prítomný ani pri dávkovaní. Všetky dávky sa podávali vnútrožilovo, pričom psychedelické zážitky trvali od 20 do 30 minút. 

Druhé štádium štúdie bolo otvorené, čo znamená, že každý vedel o tom, čo dostal. Táto fáza pomohla zistiť, či jedna alebo dve dávky urobili nejaký rozdiel. Okrem toho mohli výskumníci sledovať aj trvanlivosť antidepresívneho účinku. 

Dôležitá bola aj časť „psychedelickej terapie“. Pacientom boli už pred zážitkom ponúknuté tri prípravné terapeutické sedenia, na ktorých sa dozvedeli, čo všetko môžu prežiť a stanoviť si svoje liečebné ciele. 

Dočasné zlepšenie

Pacienti s DMT mali týždeň po liečbe v priemere o 10,8 bodu nižšie skóre MADRS (Montgomery-Åsbergova stupnica hodnotenia depresie) v porovnaní s pacientmi s placebom a po uplynutí dvoch týždňoch boli o ďalších 7,4 bodu nižšie.

Ako uviedla Routledgeová, zníženie o 2 až 5 bodov by sa považovalo za úspešné pre bežné antidepresívum. Zjavný rozdiel v jednej dávke oproti dvom ale nepozorovali. Účinky však stále pretrvávali tri mesiace pri obidvoch variantoch. 

Po troch mesiacoch bolo MDD u celkom 57 % pacientov v remisii (dočasné zlepšenie choroby).

„Údaje sú zaujímavé,“ uviedol Bryan Roth, uznávaný profesor farmakológie na Univerzite v Severnej Karolíne. „Bude dôležité vidieť, ako tieto výsledky súhlasia s ďalšími prebiehajúcimi štúdiami s DMT.“

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Freethink, European Pharmaceutical Review, Small Pharma

Najnovšie videá

Trendové videá