Prevratný objav: Vedci našli gigantický „prsteň“ galaxií, aký by nemal existovať
- Veľký prsteň spochybňuje základný princíp chápania kozmu
- Vesmírna entita nie je jediná svojho druhu
- Prečo vznikajú alebo vznikli, je záhadou
- Veľký prsteň spochybňuje základný princíp chápania kozmu
- Vesmírna entita nie je jediná svojho druhu
- Prečo vznikajú alebo vznikli, je záhadou
Anglickí vedci z University of Central Lancashire objavili vo vesmíre gigantickú štruktúru prstencovitého tvaru. Prstenec tvorený z galaxií má priemer 1,3 miliardy svetelných rokov a je približne 15-krát väčší ako Mesiac na nočnej oblohe, keď sa naň dívame zo Zeme.
Portál BBC informuje, že astrológovia nazvali útvar Veľký prsteň (The Big Ring) a je tvorený z galaxií a zoskupení galaxií. Vďaka svojej veľkosti úplne spochybňuje doterajšie chápanie vesmíru. Nakoľko je prstenec veľmi vzdialený, nie je možné vidieť ho voľným okom. Identifikácia všetkých galaxií, ktoré prstenec tvoria, si vyžiadala veľa času a výpočtového výkonu. Objav bol odprezentovaný na 234. stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti v New Orleans.
Podľa jedného z hlavných princípov astronómie, nazývaného kozmologický princíp, by takéto štruktúry nemali existovať. Aj keď sa nám na prvý pohľad zdá, že je vesmír iba zhlukom hviezd a planét, nie je to tak.
Objav spochybňuje zákony vesmíru
Kozmologický princíp je hypotéza, podľa ktorej je vesmír homogénny a izotropný, teda je rovnaký v celom svojom priestore a v každom smere. Podľa tejto hypotézy, vo vesmíre neexistuje žiadne privilegované miesto ani smer, a fyzikálne zákony a konštanty sú v každom bode rovnaké. Tento princíp hovorí nielen o priestorovej, ale i časovej homogénnosti. Z tejto hypotézy vychádzajú viaceré kozmologické teórie.
Objav Veľkého prsteňa nie je prvým porušením kozmologického princípu. Podľa Roberta Masseyho, zástupcu riaditeľa Kráľovskej astronomickej spoločnosti, pribúdajú dôkazy na prehodnotenie toho, čo bolo ústredným bodom astronómie. „Toto je už siedma veľká štruktúra objavená vo vesmíre, ktorá odporuje myšlienke, že vesmír je v najväčšom meradle hladký. Ak sú tieto štruktúry reálne, potom je to určite podnet pre kozmológov a akceptovanie uvažovania o tom, ako sa vesmír časom vyvíjal,“ cituje Masseyho portál BBC.
Prstenec galaxií identifikovala Alexia Lopez, doktorandka univerzity, ktorá taktiež objavila štruktúru Obrovský oblúk (The Giant Arc). Táto štruktúra má rozlohu neuveriteľných 3,3 miliardy svetelných rokov. Zatiaľ čo sa Veľký prsteň javí ako takmer dokonalý prsteň na oblohe, analýza Lopezovej naznačuje, že má skôr tvar špirály, s tvárou zarovnanou so Zemou.
Doktorandka nadšenie z objavu neskrývala. „Musím sa štípať, pretože tieto objavy som urobila náhodou. Ale je to veľká vec a nemôžem uveriť, že o tom hovorím. Ani jednu z týchto dvoch veľkých štruktúr nie je ľahké vysvetliť skrz naše súčasné chápanie vesmíru,“ vyjadrila sa Lopez.
Obe štruktúry sú relatívne blízko seba, konkrétne v blízkosti súhvezdia Pastier. Profesor Don Pollaco, z katedry fyziky na University of Wawrick, sa vyjadril, že pravdepodobnosť toho, že by štruktúry vznikli vedľa seba, je mizivo malá. Podľa neho tieto dva objekty môžu súvisieť a vytvárať ešte väčšiu štruktúru.
Ako Veľký prsteň vznikol, je záhadou
Predstaviť si mechanizmus ktorý by mohol spôsobiť zrod takýchto zhlukov galaxií, je neuveriteľne ťažké. Astrológia sa tak skôr pohrávajú s myšlienkou, že tieto štruktúry sú pozostatok raného vesmíru. Materiály, z ktorých sú, majú vysokú a nízku hustotu, a sú „zamrznuté“ v extra-galaktickom médiu. Podobné galaktické štruktúry už boli objavené aj inými kozmológmi.
Napríklad štruktúra Sloan Great Wall, čo je štruktúra dlhá asi 1,5 miliárd svetelných rokov alebo Múr južného pólu (South Pole Wall), ktorý sa tiahne v priemere 1,4 miliardy svetelných rokov. Avšak pravdepodobne najväčšia samostatná entita vesmíru, ktorú vedci doposiaľ identifikovali, je superkopa (supercluster) nazývaná Veľký múr Hercules – Corona Borealis. Táto superkopa galaxií je široká pravdepodobne neuveriteľných 10 miliárd svetelných rokov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: BBC, Unsplash/Greg Rakozy, Encyklopedia Beliana