PREVRATNÝ OBJAV: Vedci objavili novú časť ľudského tela, ktorá sa prehliadala celé roky

  • Vedcom sa podarilo objaviť časť ľudského teľa, o ktorej sa doteraz iba debatovalo
  • Objavili ďalšiu vrstvu žuvacieho svalu
  • Táto vrstva by sa mala podieľať na stabilizácii dolnej čeľuste
  • Vedci, ktorí na výskume pracovali, prirovnali svoj objav k objavu nového živočíšneho druhu
Lebka
Annals of Anatomy
  • Vedcom sa podarilo objaviť časť ľudského teľa, o ktorej sa doteraz iba debatovalo
  • Objavili ďalšiu vrstvu žuvacieho svalu
  • Táto vrstva by sa mala podieľať na stabilizácii dolnej čeľuste
  • Vedci, ktorí na výskume pracovali, prirovnali svoj objav k objavu nového živočíšneho druhu

Je 21. storočie a my stále objavujeme nové poznatky o ľudskom tele. Vedci najnovšie objavili novú časť ľudského teľa, o ktorej existencii sa doteraz len debatovalo.

Výskumníci objavili ďalšiu vrstvu žuvacieho svalu, ktorú vo svojom výskume podrobne popísali a dokonca jej navrhli i meno.

„Žuvací sval je najvýraznejší z čeľustných svalov. Ak si položíte prsty na zadnú stranu líc a stlačíte zuby k sebe, pocítite napnutie svalu. Učebnice anatómie vo všeobecnosti popisujú žuvací sval ako pozostávajúci z jednej povrchovej a jednej hlbokej časti,“ opisujú žuvací sval vedci pod vedením Dr. Szilvie Mezey z ​​Katedry biomedicíny Bazilejskej univerzity a profesora Jensa Christopha Türpa z Univerzitného centra zubného lekárstva Basel (UZB). Výskumníci ale objavili ďalšiu štruktúru pozostávajúcu z ďalšej tretiny, ktorá je ešte hlbšia vrstva v strede.

Skúmali živých, ale i mŕtvych ľudí 

Štúdia s objavom bola publikovaná v recenzovanom akademickom časopise Annals of Anatomy. Vedci chcú, aby táto vrstva dostala meno Musculus masseter pars coronidea – inými slovami, koronoidná časť žuvacieho svalu, pretože novo popísaná vrstva svalu je pripojená k svalu (alebo „koronoidu“) dolnej čeľuste.

Jerusalem Post uvádza, že zmienky o tejto štruktúre sa objavili už v minulosti v lekárskom časopise s rovnomerným názovom, ako má slávny seriál Gray’s Anatomy z roku 1858. Nikdy až doteraz sa však vedci nepokúšali zistiť, či vôbec existuje u ľudí.

zdroj: Annals of Anatomy

Výskumníci túžili uviesť literatúru na pravú mieru, preto sa podujali na nový výskum. „Vzhľadom na tieto protichodné popisy sme chceli znova komplexne preskúmať štruktúru žuvacieho svalu,“ hovorí profesor Türp.

V rámci svojho vedeckého bádania použili 12 ľudských hláv z mŕtvol, ktoré boli konzervované vo formaldehyde, aby sa mohli použiť na pitvu. Ďalej vedci použili 16 čerstvých tiel, ktoré podrobili CT vyšetreniu.

Výskum sa odohral aj na živých ľuďoch, ktorých čeľuste boli skúmané pomocou magnetickej rezonancie.

Ako objavenie nového živočíšneho druhu 

Všetky skúmané objekty ukázali novú štruktúru. „Táto hlboká časť žuvacieho svalu je jasne odlíšiteľná od dvoch ďalších vrstiev, pokiaľ ide o jej priebeh a funkciu,“ vysvetlila doktorka Mezey.

Usporiadanie svalových vlákien naznačuje, že táto vrstva sa podieľa na stabilizácii dolnej čeľuste. Tiež sa zdá, že je to jediná časť žuvacieho svalu, ktorá môže potiahnuť spodnú čeľusť dozadu, teda smerom k uchu.

zdroj: Annals of Anatomy

Profesor Türpa tento objav prirovnal k nájdeniu nového živočíšneho druhu.

„Hoci sa všeobecne predpokladá, že anatomický výskum za posledných 100 rokov nenechal kameň na kameni, naše zistenie je tak trochu podobné, ako keby zoológovia objavili nový druh stavovcov,“ vysvetlil profesor.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Annals of Anatomy, Jerusalem Post, Science Daily 

Najnovšie videá

Trendové videá