Prevratný objav: Vedci zistili, ako vyzerala naša galaxia „zamlada“. Dopĺňa chýbajúcu kapitolu jej vzniku
- Vedci našli galaxiu starú 13 miliárd rokov
- Vyzerá presne ako naša Mliečna cesta, keď bola ešte mladá
- Vedci našli galaxiu starú 13 miliárd rokov
- Vyzerá presne ako naša Mliečna cesta, keď bola ešte mladá
Predstav si, že by si mohol cestovať späť v čase a vidieť, ako vyzerala naša Mliečna cesta, keď bola ešte len v plienkach.
Presne takýto pohľad sa podaril vedcom vďaka najvýkonnejšiemu vesmírnemu teleskopu všetkých čias – James Webb Space Telescope (JWST). Informuje o tom portál sciencealert.
Svetluška v temnom vesmíre
Galaxia s milou prezývkou „Firefly Sparkle“ (Svetluška) sa nachádza neuveriteľných 13,2 miliardy svetelných rokov od Zeme. To znamená, že ju pozorujeme v čase, keď mal vesmír len 600 miliónov rokov – bol prakticky ešte batoľa. Pre predstavu, keby sme celú históriu vesmíru zhustili do jedného roka, táto galaxia by existovala už 12. januára. Jej svetlo k nám putovalo cez takmer celú históriu vesmíru, preletelo vzdialenosť, ktorú si ani nevieme predstaviť – je to ako keby si mal obísť Zem po rovníku päťsto miliárd-krát.
„Nemyslela som si, že bude možné rozlíšiť galaxiu z takého raného vesmíru na toľko samostatných komponentov,“ hovorí astrofyzička Lamiya Mowla z Wellesley College. „Navyše má podobnú hmotnosť ako naša galaxia v čase jej formovania.“
Vedci využili geniálny trik, ktorý predpovedal už Einstein vo svojej teórii relativity. Medzi nami a vzdialenou galaxiou sa nachádza masívny zhluk galaxií, ktorý funguje ako obrovská vesmírna lupa. Jeho gravitácia ohýba priestor natoľko, že svetlo vzdialenej galaxie zväčší a umožní nám ju vidieť v nevídaných detailoch.
Je to podobné, ako keď kvapka vody na skle zväčší text pod ňou – len v tomto prípade ako lupu používame gravitáciu celej skupiny galaxií. Tento jav, známy ako gravitačné šošovkovanie, zväčšil obraz Svetlušky natoľko, že vedci dokázali rozoznať detaily, ktoré by inak zostali navždy skryté pred našimi očami.
Kanibalizmus vo vesmíre
Vedcom sa podarilo identifikovať až desať samostatných hviezdnych zhlukov v tejto vzdialenej galaxii. V každom z nich prebiehajú rôzne fázy vzniku hviezd súčasne, čo vytvára fascinujúci pohľad na galaxiu v procese formovania. Je to ako sledovať výstavbu mesta z vtáčej perspektívy – na jednom mieste sa kopú základy, inde už stoja hotové budovy a niekde práve prebieha rekonštrukcia.
Každý z týchto zhlukov obsahuje státisíce až milióny hviezd, ktoré sa rodia z oblakov plynu a prachu. Proces je taký intenzívny, že keby sme tam boli, videli by sme na oblohe desiatky jasných modrastých hviezd, ktoré sú oveľa masívnejšie a jasnejšie než naše Slnko.
Navyše objavili dve blízke „susedské“ galaxie, ktoré sú vzdialené len 6 500 a 42 000 svetelných rokov, čo je v kozmických meradlách skutočne blízko. Pre porovnanie, naša najbližšia veľká susedná galaxia, Andromeda, je vzdialená približne 2,5 milióna svetelných rokov. Tieto tri galaxie sú si také blízke, že ich môžeme prirovnať k tanečníkom vo vesmírnom valčíku, kde gravitácia určuje ich kroky.
Zaujímavé je, že tie tri blízke galaxie pravdepodobne gravitačne interagujú. „Dlho sa predpokladalo, že galaxie v ranom vesmíre vznikali postupným pohltením menších galaxií,“ vysvetľuje Yoshihisa Asada z Kyotskej univerzity. „Možno práve sledujeme tento proces v priamom prenose.“ Tento kozmický kanibalizmus nie je v živote galaxií ničím výnimočným – dokonca aj naša Mliečna cesta má na svedomí pohltenie niekoľkých menších galaxií, ktorých pozostatky môžeme dodnes pozorovať ako prúdy hviezd v našej galaxii.
Prečo je tento objav prelomový?
Vďaka kombinácii JWST a vesmírnej lupy môžeme prvýkrát v histórii vidieť, ako vyzerala „teenage“ verzia galaxie podobnej našej Mliečnej ceste. Tento prelomový objav nám umožňuje nahliadnuť do období, o ktorých sme doteraz mohli len teoretizovať. Vidíme procesy, ktoré formovali nielen našu galaxiu, ale aj celý viditeľný vesmír taký, ako ho poznáme dnes.
Je to ako keby sme objavili chýbajúcu kapitolu v príbehu o vzniku nášho vesmírneho domova. Každý detail tejto vzdialenej galaxie nám prezrádza niečo o tom, ako sa z prvotného chaosu mladého vesmíru vyvinuli usporiadané hviezdne systémy.
„Toto je len prvá z mnohých takýchto galaxií, ktoré JWST objaví,“ dodáva astronomička Maruša Bradač z Univerzity v Ľubľane. „Rovnako ako nám mikroskopy umožňujú vidieť peľové zrnká, JWST a gravitačné šošovky nám umožňujú vidieť najmenšie detaily v galaxiách.“ Vesmírny teleskop James Webb, ktorý stál približne 10 miliárd dolárov, tak potvrdzuje svoju hodnotu.
Jeho infračervené oči dokážu preniknúť cez vesmírny prach a hmlu a ukázať nám veci, ktoré boli doteraz skryté. Každé nové pozorovanie prináša nové prekvapenia a otázky. Vedci predpokladajú, že v nasledujúcich rokoch objavia stovky podobných galaxií, čo nám pomôže lepšie pochopiť, ako sa z chaotického mladého vesmíru vyvinuli elegantné špirálové galaxie, akou je aj náš domov – Mliečna cesta.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: webtelescope, sciencealert, science.nasa, webtelescope, webtelescope