Prevratný objav: Vedcom sa podarilo obnoviť erektilnú funkciu u prasiat. Mohlo by to fungovať aj u mužov
- Erektilná dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu
- Na nahradenie poškodeného tkaniva sa používa tkanivo z iných častí tela
- Erektilná dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu
- Na nahradenie poškodeného tkaniva sa používa tkanivo z iných častí tela
Vedcom v Číne sa podarilo obnoviť erektilnú funkciu u ošípaných, ktoré mali poranený penis. To všetko pomocou umelého tkaniva. Vedci označili výsledky za sľubný vývoj na liečenie takto podobných problémov u ľudí, uviedla agentúra TASR.
„Tejto oblasti sa venuje málo pozornosti, no s ňou spojené potreby sú rozsiahle,“ uviedol Xuetao Shi, autor štúdie, ktorá bola zverejnená v stredu vo vedeckom časopise Matter.
Erektilná dysfunkcia, ktorá je tiež známa pod názvom impotencia, je neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu. Podľa vedcov týmto ochorením trpí asi 50 percent mužov vo veku 40 až 70 rokov a približne päť percent trpí tzv. Peyronieho chorobou. Ide o porušenie väzivového tkaniva penisu (tunica albuginea), ktoré umožňuje udržanie erekcie. Príčinou tejto poruchy často býva zranenie počas sexuálneho styku, uviedol portál NHS inform.
Zjazvené tkanivo môže spôsobiť bolesti pri erekcii či deformáciu penisu a v niektorých prípadoch je nevyhnutný chirurgický zákrok.
Portál ďalej uvádza, že ak muž trpí erektilnou dysfunkciou niekoľko týždňov, je čas navštíviť praktického lekára. Práve tento jav môže byť príčinou iných, vážnejších zdravotných ochorení. Jedným z nich je aj srdcové ochorenie.
V niektorých prípadoch sa dysfunkcia môže vyskytnúť len v určitých situáciách. V prípade, ak muž dosiahne erekciu počas masturbácie alebo sa ráno s erekciou už budí, no nemôže ju dosiahnuť pri svojom sexuálnom partnerovi, ide pravdepodobne o psychologickú príčinu erektilnej dysfunkcie, ktorá súvisí so stresom.
Ak erekcia neprichádza za žiadnych okolností, predpokladá sa, že príčina je fyzického pôvodu. Erektilná dysfunkcia môže byť taktiež vedľajším účinkom užívania niektorých liekov.
Tkanivo z inej časti tela
Čínski vedci uviedli, že na nahradenie poškodeného tkaniva sa používa tkanivo z iných častí tela. Imunitný systém ho však v niektorých prípadoch neprijme. Experti preto vytvorili pomocou hydrogelov umelú tunicu albuginea (ATA), ktorá sa elasticitou približuje k prírodnému tkanivu. Hydrogely môžu byť prírodné, ale aj syntetické a v biomedicíne sa používajú v rôznych prípadoch vrátane kontaktných šošoviek a úpravy tkanív.
Experti počas štúdie toto tkanivo testovali na prasiatkach plemena Bama, ktoré mali poškodený penis (tunicu albuginea). Náhrady z ATA a injekcie s fyziologickým roztokom im obnovili erektilnú funkciu.
„Naša práca sa v tejto fáze zameriava na opravu jedného tkaniva v penise. Ďalšou fázou bude zváženie opravy celkového defektu penisu alebo konštrukcie umelého penisu z holistickej perspektívy,“ povedal Shi pre portál EurekAlert.
Dlhodobá prognóza je podľa vedcov „uspokojivá“. Xuetao Shi uviedol, že náprava poškodeného tkaniva mesiac po zákroku bola dobrá, hoci nie dokonalá.
Shi taktiež poznamenal, že pri poraneniach penisu (unica albuginea) nie je jediným problémom poškodené tkanivo. Častým problémom, ktorý sťažuje možnosti „opravy“, zvyknú byť aj okolité nervy, kavernózne teliesko či hubovité tkanivo, ktoré prechádza cez penis.
Výsledky výskumu by sa podľa vedcov dali využiť aj pri náprave podobných zranení u ľudí a tiež v prípade ďalších tkanív, ktoré sú vystavované záťaži, napríklad srdce či močový mechúr.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: TASR, NHS inform, EurekAlert