Prevratný vynález: Najväčšie „kazítko“ na telefónoch môže zmiznúť

  • Všetci poznáme ten nepríjemný pocit, keď sa nám vyšmykne telefón z ruky či nohavíc
  • Displeje by sa však čoskoro mohli opravovať samy, tvrdia IT experti
telefón
iPhone Pixabay/Jan Vašek
  • Všetci poznáme ten nepríjemný pocit, keď sa nám vyšmykne telefón z ruky či nohavíc
  • Displeje by sa však čoskoro mohli opravovať samy, tvrdia IT experti

Okolo roku 2028 by sme mohli vo vrecku nosiť nové smartfóny so špeciálnymi displejmi. Tie by sa mohli vedieť samy opravovať, píše CNBC. Aspoň to podľa portálu tvrdí firma CCS Insight, ktorá sa venuje analýzam a prognózam v rámci IT technológií.

Očakávania analytikov na rok 2024 a blízku budúcnosť sú také, že výrobcovia smartfónov budú do piatich rokov vyrábať telefóny so „samoliečiacimi“ displejmi.

Ako by tieto displeje mali fungovať?

Predstav si, že na povrch displeja sa nanáša špeciálna vrstva. Tá sa po prípadnom poškriabaní dokáže takpovediac sama opraviť. To znamená, že poškriabaná oblasť vytvorí nový materiál, ktorý sa pri kontakte so vzduchom začne opravovať a škrabanec vyplní.

„Nie je to science-fiction, je to reálna možnosť,“ povedal Wood v rozhovore pre CNBC. „Myslím si, že najväčšou výzvou v tomto prípade je správne vysvetliť, čo od takýchto zariadení môžeme očakávať.“ Firmy už niekoľko rokov hovoria o tom, že pracujú na technológii displejov, ktoré sa dokážu samy opravovať.

Kórejský gigant LG už v roku 2013 hovoril o tom, že ich smartfóny budú mať technológiu na samoopravu. Predstavili dokonca smartfón s názvom G Flex, ktorý mal zakrivený displej a špeciálnu vrstvu na zadnej strane. Vtedy však nepovedali, ako to presne funguje.

Má to svoje muchy

Pracuje sa na nových technológiách, čo ale neznamená, že rozbité obrazovky sa zázračne zotavia. Ide skôr o to, že tieto displeje budú mať schopnosť vyrovnať drobné povrchové škrabance.

Problémom však je, že takáto technológia zatiaľ nepriniesla komerčný úspech. A existujú aj ďalšie prekážky, ktoré bránia masovému uvedeniu takýchto telefónov na trh.

Jedným z problémov je to, že výrobcovia musia investovať veľké sumy do výskumu a vývoja, aby našli nové inovácie v technológii displejov smartfónov. Okrem toho je potrebný dostatok finančných prostriedkov na masívne uvádzanie týchto telefónov na trh.

Musia tiež zabezpečiť, aby sa zákazníci dozvedeli, aká úroveň poškodenia na telefónoch môže byť opravená bez manuálneho zásahu.

Smartfóny z druhej ruky

V ďalšej smelej predpovedi CCS Insight očakáva, že Apple sa pokúsi získať viac priameho vplyvu na trh so smartfónmi „z druhej ruky“. Cieľom bude vraj minimalizovať vplyv rastúcej popularity používaných iPhonov na predaj nových kúskov.

Spoločnosť Apple by to mohla dosiahnuť tým, že bude zákazníkov povzbudzovať, aby svoje staré iPhony vymenili priamo v predajni. Alebo by mohlo motivovať operátorov, aby vrátili staré telefóny a získali kredity na nákup nových iPhonov.

Analytici tiež navrhujú, že Apple by mohol začať venovať viac pozornosti „overenému“ systému hodnotenia starých iPhonov, aby podporil kvalitné zariadenia z druhej ruky. Tieto iniciatívy sú v súlade so širším trendom v technologickom priemysle smerujúcim k „obehovým“ produktom, ktoré možno opravovať a predávať znova, čím sa minimalizuje elektronický odpad.

Treba mať na pamäti, že iPhone v súčasnosti dominuje približne 80 % organizovaného trhu so smartfónmi z druhej ruky, čo robí strategické kroky Apple v tomto segmente dôležitým pre udržanie jeho trhového podielu a ziskovosti.

Vyhliadka na smartfóny s displejmi, ktoré sa samy opravujú a ktoré by mohli na trhu objaviť do roku 2028, je vzrušujúcim momentom, ktorý by mohol zmeniť trvanlivosť a životnosť týchto zariadení.

Hoci existujú výzvy, ako sú investície do výskumu a vývoja či vzdelávanie spotrebiteľov, potenciálne výhody pre bežných používateľov sú naozaj veľké.

Zdroj: CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá