Prevrat vo vedení vojny: Prvá krajina vyrába nevšedný „bič na drony“. Jedna vec ťa zarazí

  • Južná Kórea ohlásila výrobu novej zbrane
  • Účinná má byť najmä proti dronom
  • Používa laser a jej prevádzka je mimoriadne lacná
dron, vojak
Ilustračná fotografia Archív Canva, TASR/AP/Aurelien Morissard
  • Južná Kórea ohlásila výrobu novej zbrane
  • Účinná má byť najmä proti dronom
  • Používa laser a jej prevádzka je mimoriadne lacná

Južná Kórea sa chystá masovo produkovať revolučnú laserovú zbraň, ktorá počas testov preukázala schopnosť likvidovať malé drony. Nový systém, označený ako Block-I, má potenciál zmeniť spôsob, akým sa krajiny bránia pred bezpilotnými lietadlami. Informuje o ňom spravodajský web CNN.

Laserová zbraň, ktorá je podľa kórejskej Agentúry pre akvizičný program obrany (DAPA) neviditeľná a tichá, dokáže presne zasiahnuť malé drony a multikoptéry na krátku vzdialenosť. Výhodou tejto technológie je, že nepotrebuje samostatnú muníciu a jej prevádzka potrebuje len dodávku elektriny.

Neuveriteľne lacná

Jednou z najväčších výhod však majú byť nízke náklady na jej používanie. Prevádzkovanie súčasných konvenčných zbraní, ktoré armády používajú, napríklad aj na zostrel dronov, bežne stojí tisícky eur na pár sekúnd paľby.

Príkladom je populárny americký systém CIWS – jediný náboj stojí 46 dolárov, píše portál The Warzone. V prípade novej kórejskej zbrane však každý výstrel stojí len približne 1,50 dolára, čo je v prepočte 1,38 eura.

dron, útok na ruskú loď
zdroj: Pixabay/Cooleo1966

Táto inovatívna zbraň je umiestnená na platforme o veľkosti lodného kontajnera, so samotným laserom na vrchole a radarovým sledovacím zariadením na bočnej strane. Block-I má rozmery 9 metrov na dĺžku, 3 metre na šírku a 3 metre na výšku. Laserové lúče sú pred dopadom prakticky nespozorovateľné, čo z nej robí účinný prostriedok na obranu.

Systém bol vyvíjaný päť rokov, pričom do výskumu a vývoja bolo investovaných viac ako 63 miliónov dolárov. Na vývoji sa podieľal Kórejský inštitút pre obranné analýzy a spoločnosť Hanwha Aerospace. V apríli 2023 systém úspešne prešiel všetkými bojovými skúškami, počas ktorých dosiahol 100 % úspešnosť v zostreľovaní určených cieľov.

Narastá ich popularita

Práve drony sú v súčasnosti jednou z najpoužívanejších foriem ofenzívy vo vojenských stretoch po celom svete. Napríklad Rusko od začiatku tohto roka použilo 2 277 útočných dronov proti Ukrajine, píše agentúra SITA.

Z nich ukrajinská protivzdušná obrana zničila až 86 percent, čo je 1 953 dronov, uviedol pred mesiacom veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Olesčuk. Ukrajinskí vojaci takmer každú noc strieľajú na ruské drony, ktoré neustále zintenzívňujú útoky.

Viac ako dve tretiny ruských tankov, ktoré ukrajinská armáda v posledných mesiacoch zničila, majú na svedomí taktiež drony lietajúce z pohľadu prvej osoby (FPV drony). Tieto lacné bezpilotné lietadlá dokážu presne zasiahnuť oveľa drahšie vojenské vybavenie.

Ukrajina plánuje masívne zvýšiť produkciu FPV dronov, ktorých v decembri minulého roka vyrobila 50-tisíc. Nedostatok munície na Ukrajine prinútil armádu spoliehať sa na tieto drony aj pri vykonávaní protitankových útokov.

Kvôli dôležitosti dronov na ukrajinskom fronte vznikla Koalícia na nákup dronov, ktorú vedú Veľká Británia a Lotyšsko. V súčasnosti už vyzbierala viac ako 500 miliónov eur.

Lotyšský minister obrany Andris Sprūds nedávno uviedol, že Dánsko a Holandsko prispejú spoločným nákupom dronov v hodnote 400 miliónov eur, čo je doposiaľ najväčší príspevok pre koalíciu. Kanada vyčlenila 70 miliónov eur, Litva 3 milióny a Lotyšsko takmer 10 miliónov eur.

Koalícia vznikla v januári s cieľom posilniť ukrajinský arzenál bezpilotných lietadiel. Aktívne rokovania s ďalšími krajinami pokračujú a cieľom je ešte viac zvýšiť podporu pre Ukrajinu.

Zdroje: CNN, The Warzone, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá