Prezident Pellegrini kritizuje Fica za ignorovanie dôležitých tém. Nemá sa skrývať za ministrov
- Prezident SR kritizuje prístup premiéra Fica
- Podľa neho má Slovensko naliehavejšie problémy
- Koalíciu označil za krehkú
- Prezident SR kritizuje prístup premiéra Fica
- Podľa neho má Slovensko naliehavejšie problémy
- Koalíciu označil za krehkú
Prezident Peter Pellegrini apeluje na voľbu predsedu Národnej rady (NR) SR. Neobsadené miesto nepovažuje za dobrý signál, toto tvrdenie vychádza z jeho vyjadrenia v diskusnej relácii štátnej televízie, pričom o tom informovala aj TASR.
Hlava štátu vystúpila v relácii RTVS O 5 minút 12 s kritikou súčasnej situácie okolo neobsadeného postu predsedu parlamentu. Pellegrini vyjadril znepokojenie nad postojom premiéra Roberta Fica, ktorý túto otázku nepovažuje za prioritnú.
„Je kľúčové mať troch riadne zvolených ústavných činiteľov s plnými kompetenciami,“ zdôraznil prezident s tým, že súčasný stav vysiela negatívny signál nielen občanom, ale aj zahraničným partnerom. „Ja by som bol veľmi rád, keby konečne parlament voľbu vykonal, aby sme nejakého predsedu parlamentu mali.“
Kritizoval aj prístup k zdravotníctvu
Mimo iného Pellegrini tiež poukázal na krehkosť parlamentnej väčšiny po odchode poslancov okolo Rudolfa Huliaka z klubu SNS. V diskusii sa venoval aj ďalším témam. Napríklad, kritizoval premiérov prístup k zásadným otázkam ako zdravotníctvo či školstvo, pričom zdôraznil, že by sa v tejto téme nemal skrývať za svojich ministrov.
„Zásadné témy tejto krajiny by mal riešiť premiér a nezakrývať sa za ministrov – hoc z iných koaličných strán a tváriť sa, že sa ho to netýka,“ poznamenal. Prezident sa vyjadril aj k debate o zmenách volebného systému, ktorú považuje v súčasnosti za druhoradú. Podľa jeho slov Slovensko čelí iným, naliehavejším výzvam. Zároveň odmietol Ficov návrh na zvýšenie volebného kvóra pre vstup do parlamentu. Prezident by však súhlasil s debatou o zámere na zmenu volebných obvodov, no nevie, či v súčasnosti.
„Premiér povedal, že by si vedel predstaviť až sedempercentnú hranicu na vstup do parlamentu, tak to by sme potom museli povedať, že Slovensko by patrilo k extrému. To nemá žiadna demokratická krajina navôkol nás a aj v európskom spoločenstve by to bola jedna z najvyšších hraníc. Ja to vnímam, že je to skôr zabránenie prístupu ľuďom k demokracii, pretože by to bola potom doména len veľkých strán.“
Tému tretieho sektora by mala vláda komunikovať
Prezident sa vyjadril aj k zámerom na obmedzenie tretieho sektora. Vyzdvihol činnosť neziskových a mimovládnych organizácií. Dodal, že ak chce vláda pristúpiť k istej regulácii, mala by podľa jeho názoru k téme pristupovať slušne a komunikovať. „Ja ako prezident budem pozorne sledovať, aké bude prípadné konečné znenie zákona, ktoré by sa reguláciou tretieho sektora malo zaoberať,“ deklaroval v relácii.
V neposlednom rade sa diskutovalo aj o incidente spojenom s obvinením košického policajta zo zabitia zaistenej osoby. Podľa prezidenta to zatiaľ vyzerá tak, že išlo o zlyhanie jednotlivca. Nie systémový problém. O situácii plánuje diskutovať aj so šéfom rezortu vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD). Pellegrini dodal, že z informácií, ktoré má, si nemyslí, že by za to Šutaj Eštok niesol zodpovednosť.
Zdroj: TASR