Prezident za 3,3 miliardy postavil vysnívané „smart city“. Nikto v ňom nežije a má najpomalší internet

  • Technologický zázrak za miliardy, ktorý nikto nepotrebuje
  • Vitaj v meste Arkadag
Arkadag
Ilustračné foto arkadag-shaheri.gov.tm
  • Technologický zázrak za miliardy, ktorý nikto nepotrebuje
  • Vitaj v meste Arkadag

Mnoho cestovateľov o tom ani netuší, no Turkménsko ukrýva mesto, aké len tak niekde nenájdeš. Prezident Turkménska Serdar Berdymuhamedov nechal vytvoriť ich prvé smart city Arkadag.

Ide o projekt, ktorý sa nachádza asi 30 km juhozápadne od hlavného mesta Ašchabadu a rozkladá sa na ploche asi 1 000 ha. Na výstavbu mesta bolo len v rámci prvej etapy použitých viac ako 3,3 miliardy amerických dolárov.

Prvé „múdre mesto“ Arkadag je pomenované po bývalej hlave štátu Gurbanguly Berdimuhamedovi, ktorý sa prezýva „Arkadag“ (v preklade z Turkménčiny „patrón“) a bolo otvorené presne v deň jeho narodenín.

Slávnostného otvorenia sa okrem domácich hostí zúčastnili aj zástupcovia Ruska, Rakúska, Azerbajdžanu, Arménska, Nemecka, Gruzínska, Kataru, Kirgizska, Číny, Turecka, Uzbekistanu a Japonska.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa REKLAMA / TARGET / TURKMENISTAN🇹🇲 (@reklamatkm)

Firmy z týchto krajín sa tiež často podieľali na výstavbe mesta. Arkadag sa má stať symbolom „obrody novej éry stabilného štátu“. Plánuje sa, že v Arkadagu bude žiť asi 70 000 rodín a jeho obyvatelia budú môcť využívať ekologicky šetrné vozidlá, vrátane elektrobusov a elektromobilov, ale aj inteligentné parkovanie, solárne panely a veterné turbíny.

Napriek tomu, že mesto je technologicky vyspelé a moderné, je kritizované za to, že zatiaľ v ňom nikto nežije a že bolo postavené hlavne pre elity a blízke osoby vládnucej rodiny. Kritici tvrdia, že projekt Arkadag je ilúziou, a poukazujú na to, že v krajine pretrváva chudoba a nedostatok základných potrieb pre obyčajných ľudí​.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mohammad Es-haq Mohammadi (@muhammet02.03)

Vzhľad nového mesta ukazuje kombináciu tradícií národnej architektúry a moderných trendov v architektúre a dizajne. Projekt je realizovaný v dvoch etapách a bude kombinovať pokročilé digitálne, informačné a komunikačné a zelené technológie.

Už je dokončená prvá časť výstavby, počas ktorej vzniklo 336 objektov kultúrneho, spoločenského a iného účelu. V rámci druhej etapy, ktorá bude prebiehať do roku 2026, a na ktorú je vyčlenených ďalších 1,5 miliardy USD, vyrastú v Arkadagu obslužné a výrobné objekty zamerané napr. na výrobu potravinárskych, priemyselných, farmaceutických a lekárskych produktov.

Arkadag sa začal stavať v apríli 2019 ako nové správne centrum Akhalského velajatu (regiónu). Následne sa zmenili ciele projektu a Arkadag bol dokončený na základe konceptu „múdreho mesta“ ako prototyp turkménskych miest budúcnosti.

V marci 2023 prijal turkménsky parlament (Majlis) zákon „O meste Arkadag“, podľa ktorého bol mestu Arkadag po prvýkrát v histórii štátu udelený osobitný právny status – mesto štátneho významu. V meste bol ku dňu vzniku založený Štátny archív mesta Arkadag, začal vysielať vlastný mestský televízny kanál, vyšlo prvé číslo novín Arkadag a bol založený rovnomenný futbalový klub.

Aké technológie bude mesto využívať? Keďže sa mesto pýši nálepkou „smart city“ predpokladá sa využívanie vysokorýchlostných sietí. Celkovo by malo byť inštalovaných 20 vysielacích a prijímacích komunikačných systémov 3G a 20 mobilných komunikačných systémov 4G (LTE).

Turkménsko sa nachádza v poslednej desiatke krajín, ktoré najviac cenzurujú a blokujú internet. V roku 2021 bola priemerná rýchlosť internetu v Turkménsku 0,50 megabitov za sekundu (Mbps), čo bol najpomalší výsledok zo všetkých 224 skúmaných krajín.

Pre predstavu, stiahnutie súboru filmu o veľkosti 5 gigabajtov trvalo niečo málo cez 22 hodín a 34 minút. Internet v Turkménsku je tiež považovaný za jeden z najdrahších na svete. V tomto kontexte je preto vyššie uvedené vyhlásenie pomerne ambiciózne.

V meste bolo postavených cca. 258 bytových domov. Každý dom by mal byť vybavený „smart“ technológiami, ktoré majú vytvárať komfort a šetriť energiu. Plánuje sa inštalácia „smart“ kontajnerov za účelom modernizácie práce verejných služieb.

Okrem toho tu má fungovať inteligentný 24-hodinový video monitorovací systém, ktorý zabezpečí bezpečnosť v okolí obytných budov, inštitúcií, na uliciach a cestách, ako aj účtovanie spotreby pitnej vody a dostupnosti plynu.

Realizácia „múdreho mesta“ je veľmi pokrokový a ambiciózny plán, zvlášť v krajine, ako je Turkménsko, preto bude určite zaujímavé sledovať ďalší vývoj a rozvoj mesta.

Zdroj: arkadag-shaheri.gov.tm

Najnovšie videá

Trendové videá