Prezidentka Čaputová poskytla rozhovor prestížnemu portálu: Nad Slovenskom visí hrozba

  • Prezidentka Zuzana Čaputová prehovorila pre Politico
  • Slovensko sa môže stať problémovým dieťaťom Európy
  • Bojí sa šíriacich sa dezinformácií
Prezidentka Zuzana Čaputová hovorí o budúcnosti Slovenska. Slováci veria dezniformáciám
TASR/Jakub Kotian, František Iván
  • Prezidentka Zuzana Čaputová prehovorila pre Politico
  • Slovensko sa môže stať problémovým dieťaťom Európy
  • Bojí sa šíriacich sa dezinformácií

Európska únia môže mať už dve problémové deti. Upozornila na to prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá poskytla rozhovor pre prestížny portál Politico.

Hlava štátu pripustila, že Slovensko môže nasledovať Maďarsko. Obáva sa totiž rozsiahleho šírenia dezinformácií v krajine. Nadchádzajúce jesenné parlamentné voľby by mohli naštrbiť podporu, ktorú Slovensko preukazuje Ukrajine, doplnila.

Ak vládu po voľbách povedú populistické strany, tak postoj Slovenska sa „možno bude viac podobať na typ zahraničnej politiky maďarského premiéra Viktor Orbána“, povedala prezidentka.

Slovensko sa ukázalo ako silný podporovateľ Ukrajiny a ukrajinským silám dodalo napríklad aj stíhačky MiG-29.

„V predvolebných prieskumoch však pred septembrovými voľbami vedie populistická strana Smer-SD vedená kontroverzným bývalým premiérom Robertom Ficom, ktorý vyzýva na ukončenie vojenskej podpory Ukrajiny,“ píše Politico.

Portál zároveň upozorňuje, že na Slovensku sa darí aj ruskému naratívu. Spomína pritom prieskum mimovládnej organizácie GLOBSEC, podľa ktorého len 40 percent Slovákov verí, že za vojnu na Ukrajine je priamo zodpovedné Rusko. Pre porovnanie, v susednom Poľsku je to 85 percent.

Zraniteľná mladá demokracia

Vzhľadom na túto situáciu tak Slovensko podľa Čaputovej zažíva veľmi zložité obdobie. „Pozorujem nielen polarizáciu, ale aj roztrieštenosť našej spoločnosti,“ povedala.

Zároveň upozornila, že Slovensko čelí ruskej dezinformačnej kampani a ako „mladá demokracia“ je zraniteľnejšie.

Čaputová verí, že pri šírení dezinformácií zohrali úlohu aj niektorí slovenskí politici. „Niektorí politickí lídri vrátane členov parlamentu rozširujú tento typ informácií priamo v parlamente, cez médiá,“ uviedla.

Prezidentka si pritom myslí, že ruskému naratívu sa v časti slovenskej spoločnosti darí v dôsledku „pozitívneho postoja k spoločným slovanským koreňom“, určitého vnímania dejín či vplyvu dezinformácií. Okrem toho za to podľa nej možno môžu aj „chyby v komunikácii demokratických politických lídrov“.

Veľa Slovákov je taktiež podľa prezidentky už jednoducho otrávených po sérií kríz, ktorým spoločnosť musela čeliť.

„Ľudia sú preto nahnevaní a frustrovaní,“ myslí si.

Prieskum

Podľa spomínaného prieskumu organizácie GLOBSEC si približne 50 percent Slovákov myslí, že USA predstavujú pre Slovensko bezpečnostnú hrozbu, a 66 percent súhlasilo s výrokom, že USA vťahujú Slovensko do vojny s Ruskom, pretože z toho profitujú.

Prieskum NATO zase ukazuje, že za zotrvanie v Aliancii je len 51 percent Slovákov a približne polovica slovenskej populácie je proti pokračovaniu pomoci Ukrajine. O prieskume sme ťa podrobne informovali v tomto článku.

GLOBSEC realizoval prieskum verejnej mienky v krajinách strednej a východnej Európy. Zúčastnilo sa spolu osem štátov, konkrétne Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko, Rumunsko, Litva a Lotyšsko. Organizácia údaje získava pravidelne od roku 2017.

Slovensko tento rok, ako aj vlani, skončilo vo väčšine kategórií týkajúcich sa podpory Ukrajiny či NATO medzi poslednými krajinami. Pre porovnanie, podpora členstva v NATO v Česku je na úrovni 85 percent.

Až 91 percent Čechov je ochotných brániť iné krajiny NATO v prípade ich napadnutia, na Slovensku by susedov bránilo 65 percent. GLOBSEC konštatuje, že ide o paradox, keďže s členstvom v NATO súhlasí menej Slovákov než s pomocou susedom.

Zdroje: TASR, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá