Hrubé, brutálne osobné útoky. Prezidentka Čaputová prehovorila o vyhrážkach smrťou

  • V relácii o 5 minút 12 sa prezidentka vrátila k správe o stave republiky
  • Prezidentka sa vyjadrila aj k atakom na jej osobu
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová TASR/Jaroslav Novák
  • V relácii o 5 minút 12 sa prezidentka vrátila k správe o stave republiky
  • Prezidentka sa vyjadrila aj k atakom na jej osobu

V nedeľňajšej politickej diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS bola exkluzívnou hostkou prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, politologička Darina Malová a Miloslav Bahna, riaditeľ Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Hneď v úvode moderátor relácie Marek Makara hovoril o prezidentkinej správe o stave republiky, ktorú predniesla v parlamente v utorok 29. 11. 2022. 

Zuzana Čaputová sa vrátila k správe o stave republiky a uviedla, že „84 % nespokojnosti so smerovaním krajiny sú podľa môjho odhadu alarmujúce čísla“. Povedala, že všetky kroky, ktoré urobíme, musia byť premyslené. Taktiež hovorila o tom, že smerovanie vlády je častokrát „dva kroky vpred, tri kroky vzad“.

„Model menšinovej vlády nie je nemožný,“ uviedla hlava štátu. Dodala však, že vláda by musela „vsadiť všetko na pokojnú, vecnú a racionálnu argumentáciu, čo sa nedeje, nie vždy. Máme tu rozbúrené emócie, máme tu krajinu v krízach. Ten spôsob vládnutia je, že sa z kríz robia drámy. Do poslednej chvíle, hodín, dní nevieme, ako to dopadne“, práve to prezidentka spojila s poslednou krízou v zdravotníctve.

Po úradníckej vláde neprahnem

Aktívna rola prezidenta nastúpi až v takom prípade, keby parlament vyslovil nedôveru vláde. V parlamente je momentálne návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Čaputová povedala, že ak by nedôvera vyslovená bola, „môžem dočasne poveriť aj vládu Eduarda Hegera (OĽANO), kým zostaví novú vládu, aby viedla krajinu. Potom nastupuje možnosť buď zostavenia vlády na profile aktuálneho parlamentu, ak sa tam nájde príslušná väčšina, alebo tzv. úradníckej vlády,“ uviedla k možnostiam, ak by došlo k pádu vlády.

Zdôraznila, že nie je snom ani túžbou žiadneho racionálne uvažujúceho prezidenta zostavovať úradnícku vládu. „Okrem vlastnej zodpovednosti nesiete zodpovednosť aj za exekutívu, takže môžem upokojiť všetkých, čo sa tohto modelu boja z toho hľadiska, že ja po ňom prahnem, naozaj to tak nie je,“ priblížila.

Hlava štátu tvrdí, že nikoho nebude od referenda odrádzať, inštitút referenda si veľmi váži, vníma to však ako agendu jednej politickej strany. 

„Ak chceme ochrániť spoločnosť, nastal čas, aby všetky príslušné inštitúcie zamerali svoje úsilie na rozumné používanie už existujúcich pravidiel. Ak demokraciu nebudeme chrániť, môže sa nám stať, že budeme poslednou generáciou, ktorá ju zažije,“ povedala prezidentka počas utorkového prejavu.

Kritika pre termín referenda

Ďalšou témou v relácii bolo práve referendum, ktoré prezidentka nakoniec vyhlásila s jednou otázkou na 21. januára 2023. Samozrejme, hneď po vyhlásení sa stretla s kritikou niektorých politických predstaviteľov práve na daný termín referenda či iných argumentov, že prezidentka „marí“ referendum.

„Akýkoľvek termín by som vybrala, opozícia by na mňa útočila, obzvlášť jedna politická strana. 21. január bol termín, kedy sa to dá zrealizovať, áno, ešte ďalšie tri soboty by vychádzali, ale tie argumenty o meteorologických podmienkach boli skôr na pobavenie. Opozícia ma naozaj obviňuje, že som to odkladala, a keď vyberiem prvý možný termín, zase je zle. Opozícia robí kampaň na referendum dva roky, konkrétne od jari,“ dodala prezidentka s tým, že by sa nemali sťažovať na to, že nebudú mať čas na dostatočnú propagáciu referenda.

Moderátor sa prezidentky pýtal na politický slovník či atakovanie prezidentky od určitých politikov.

„Hrubé, brutálne osobné útoky, najmä tie, že slúžim inej moci, že som americkou agentkou. To, čo je na tom najhoršie, je, že ľudia, ktorí sa mi vyhrážajú zabitím, na ktorých sú podané trestné oznámenia, používajú slovník týchto politikov a to mi už príde nebezpečné. Netýka sa to len mňa, ale aj mojich blízkych,“ hovorí prezidentka. 

Zuzana Čaputová v relácii taktiež povedala, že zvažuje ďalšie právne kroky a mrzí ju to, že ľudia, ktorí sú krehkí, sa nechávajú častokrát ovplyvniť práve týmito politickými rečami.

Paragraf 363 

Prezidentka pri využívaní paragrafu 363 generálnou prokuratúrou objasnila, že „parlament by ho mal zregulovať v právnom prostriedku“. Uviedla, že ak je v nejakej kauze vyjadrenie súdu, „mali by sme rozmýšľať, či tam vstúpi aj generálny prokurátor“.

Vnímame jasnú aj odbornú polemiku o používaní paragrafu 363. Je toho názoru, že sú prípady, keď by bolo vhodné regulovať jeho používanie. Dodala, že je to ale úloha parlamentu, keďže ona na to kompetencie nemá. Národná rada SR však dosiaľ k tomuto kroku nepristúpila, hoci sa o tom dlhodobo diskutuje.

Prezidentka doplnila, že ona môže dať len návrh na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, no nemôže o tom sama rozhodnúť. Čaputová však uviedla, že dosiaľ nedospela k tomu, že by mala na neho disciplinárne konanie podať.

Zuzana Čaputová a jej najsilnejšie momenty zachytené na fotografiách

K vojne na Ukrajine sa prezidentka vyjadrila veľmi citlivo. „Nie oni útočia na Rusko, to Rusko útočí na Ukrajinu.“ Zdôraznila, že ľudia, ktorí tomu neveria na základe obrázkov či informácií z médií, ktoré majú všetci k dispozícii, „nech sa tam idú pozrieť osobne“.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú prijme vo Vatikáne pápež František. Na návštevu odcestuje už 10. decembra. Prezidentka chce z Vatikánu zároveň priniesť aj nejaké posolstvo pred Vianocami.

Prezidentka sa k tomu, či bude post prezidentky obhajovať opäť, priamo nevyjadrila.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá